szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

3741 beazonosított fertőzött, 1690 gyógyult, 486 elhunyt – a magyar koronavírushelyzet számokban. Kínában nem regisztráltak új esetet, kiderült, hogy ibolyántúli lámpák is jók lehetnek a koronavírus ellen. Kövesse velünk a járvánnyal kapcsolatos eseményeket percről-percre!

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Törökországban ismét ezer felett alakul az új esetek száma

Törökországban vasárnap immár második napja ismét ezer fölött volt az újonnan igazolt koronavírusos esetek száma. Az utóbbi 24 óra leforgása alatt 1141 ember szervezetében mutatták ki a kórokozót, így a fertőzöttek száma elérte a 156 ezer 827-et - közölte Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter a Twitteren.

A kis-ázsiai országban nyolc hét elteltével szerdán csökkent ezer alá a mutató, három napig 952 és 972 között ingadozott, majd szombaton 1186-ra nőtt. A járvány április 11-én érte el a csúcspontot, akkor 5138 embernél diagnosztizálták a vírust.

A tárcavezető által megosztott táblázatból az is kiderült, hogy az elmúlt napban - miként szombaton is - 32-en haltak meg a fertőzés szövődményeiben, és ezzel a halálos áldozatok száma 4340-re emelkedett. Az elhalálozások üteme az április 19-ei 127-es érték óta mérséklődik.

Az intenzív gondozásra, valamint a gépi lélegeztetésre szoruló betegek száma vasárnap is csökkent, az előbbi 775-ről 769-re, az utóbbi 388-ról 385-re. A gyógyultnak minősítettek száma 1092-vel, 118 ezer 694-re nőtt, így továbbra is ők teszik ki az összes eset több mint háromnegyedét.

A 83 milliós országban a hatóságok eddig körülbelül 1,83 millió vírustesztet végeztek el.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Spanyolországban nyolcadik napja maradt száz alatt a halálozás

Az elmúlt 24 órában 70-en hunytak el a fertőzés következtében, az áldozatok száma elérte a 28 ezer 752-őt.

Egy nap alatt 246-tal lett több regisztrált koronavírusos eset. A SARS-CoV-2 nevű vírust eddig 235 ezer 772 páciensnél mutatták ki a vizsgálatok, amelyből több mint 3,5 milliót végeztek el a spanyol egészségügyi intézményekben.

A kórházban kezeltek száma 86-tal, az intenzív osztályon ápoltaké hárommal emelkedett egy nap alatt. Az első, január végi diagnosztizált eset óta 124 ezer 845 fertőzött került kórházba, közülük 11 ezer 477-en szorultak intenzív terápiára.

Hétfőtől országszerte tovább folytatódnak a járványügyi enyhítések, például Madrid és Barcelona is a lazítások újabb, egyes szakaszába léphet. Ez azt jelenti, hogy több mint két hónap szünet után az éttermek teraszain korlátozott létszámmal megkezdődhet a vendéglátás, engedélyezetté válik a legfeljebb tízfős csoportosulás, a rokonok meglátogatása megyén belül, és kinyithatnak a szállodák is a közös helyiségek mellőzésével.

Az egyes fázis az ország 47 millió lakosa közül 25 millió embert érint, 22 millióan pedig a további könnyítéseket tartalmazó kettes fázisba kerülnek. Ebben a szakaszban létszámkorlátozással megnyithatnak a bevásárlóközpontok, az éttermek zárt részei is, a mozik, és a tengerpartokon ismét lehet strandolni.

Ezzel kapcsolatban az egészségügyi minisztérium ajánlást tett közzé, amelyben javasolja a létszámkorlátozás bevezetését a partokon, a strandolók közötti, legkevesebb kétméteres távolság biztosítását, és egyebek mellett a zuhanyozók, szemetesek, napernyők, nyugágyak fertőtlenítését.

A tengerpartokat egyelőre csak az ott élők élvezhetik, a belföldi utazások továbbra sem engedélyezettek, a lakhely szerinti megyét nem lehet elhagyni. Ennek feloldását június végére ígérik, míg a külföldi turisták előtt várhatóan júliustól nyitják meg az országot.

Átlépte az 57 ezret a fertőzöttek száma Belgiumban

Lassult a koronavírus terjedése, de vasárnapra így is 57 ezer 92-re emelkedett Belgiumban a járvány megjelenése óta igazolt fertőzöttek száma. Hollandiában a bizonyítottan fertőzöttek száma átlépte a 45 ezret. Luxemburgban a hét eleje óta nem halt meg senki a vírushoz köthetően, és az új esetek napi mutatója stabil maradt.

A belga közegészségügyi szolgálat vasárnapi tájékoztatása szerint az elmúlt egy nap alatt 282, péntek óta 581 embernél mutatták ki a SARS-CoV-2 vírus jelenlétét. A járványgörbe továbbra is a fertőzés terjedésének csökkenését mutatja, bár a hét elején feljegyezett 200 alatti napi esetszám után újra napi közel 300 embernél lett pozitív a vírusteszt eredménye. A járvány belgiumi megjelenése óta 9237 ember hunyt el a betegség szövődményeiben.

Hollandia közegészségügyi intézete (RIVM) vasárnap délután szintén az elhalálozások számának további csökkenéséről tájékoztatott. Két hete még közel 90, a múlt hét folyamán átlagosan 50, a hét elején pedig mintegy 25 volt a halálesetek napi átlagszáma, az elmúlt 24 órában pedig 11-en haltak meg a koronavírushoz köthetően. A fertőzéssel frissen regisztráltak száma átlagosnak mondható, az elmúlt egy napban 178 ember esetében volt pozitív a vírusteszt eredménye, velük együtt idáig 45 ezer 236 embernél mutatták ki a kórokozó jelenlétét.   

A luxemburgi egészségügyi minisztérium az utóbbi napokban nem jelentett a járványhoz köthető halálesetet. A hét elején két ember, a járvány helyi megjelenése óta 109 ember hunyt el a betegség következtében. A hét eleji 13 új esethez képest a hét végére 9-re csökkent az újonnan regisztrált fertőzöttek napi száma. Velük együtt a nagyhercegségben 3990-ra emelkedett az igazoltan fertőzöttek száma. Kórházban 55 embert ápolnak, közülük nyolcat intenzív osztályon.

Szlovéniában a kisdiákok 35 százaléka tért vissza az iskolákba

Szlovéniában május 18-án indult meg az oktatás az általános iskolák alsó tagozatos diákjai számára, május 25-től pedig a kilencedikesek is visszatérhetnek az iskolapadokba. A kormány annak a lehetőségét is megvizsgálja, hogy még a tanév vége előtt a felső tagozatos osztályban is elindítsák az oktatást. A múlt héten a kisdiákoknak a 35 százaléka, az óvodásoknak pedig a fele tért vissza a nevelési-oktatási intézményekbe.

Szlovéniában arról kellett nyilatkozniuk a szülőknek, hogy gyermekük az elmúlt két hétben nem volt beteg és nem érintkezett olyannal, akik megfertőződött az új koronavírussal, továbbá, ha a gyermeken bármilyen tünet mutatkozik, otthon marad.

Szlovéniában szombaton nem nőtt, így 1468 maradt az ismert koronavírus-fertőzöttek száma, és egy ember halt meg a Covid-19 betegség következtében. A járvány halálos áldozatainak száma így 107-re emelkedett, az aktív fertőzötteké 18. (MTI)

Horvátországban csak alapos indok miatt lehet kimaradni az iskolából

Hétfőtől csak megfelelő indoklás esetén maradhatnak ki a gyerekek az iskolából Horvátországban. Blazenka Divljak oktatási miniszter az új intézkedést azzal magyarázta, hogy az otthoni munkavégzésről szóló kormányrendelet hatályát vesztette, így az alkalmazottaknak fokozatosan vissza kell térniük a munkahelyeikre.

 

Az országban szigorú óvintézkedések mellett május 11-én kinyithattak a felsőoktatási intézmények, az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatos osztályai. A kormány ugyanakkor a szülőkre bízta, hogy engedik-e a gyerekeiket iskolába, vagy a tanévet távoktatás formájában kívánják befejezni. Az elmúlt két hétben a kisiskolások mindössze két százaléka tért vissza az iskolapadokba. 

Horvátországban a legfrissebb információk szerint az elmúlt napban eggyel, 2244-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma és senki sem hunyt el a Covid-19 betegség . A járvány eddigi halálos áldozatainak száma változatlanul 99, az aktív betegeké pedig 133. (MTI)


Pintér Sándor már a kórházak szerződéskötéseibe is beleszólhat

Amelyik kórház most akar szerződést kötni külsősökkel, annak kellően meg kell ezt indokolni, és az operatív törzs vezetőjéhez felterjeszteni. Kásler Miklós egészségügyért felelős miniszter az ő véleményük alapján dönt. Az erről szóló közleményben azt írják, hogy ezzel akarják elkerülni a kórházak újbóli eladósodását.

Romániában megint többen fertőzödtek meg

Romániában egy hét után először haladta meg vasárnap a kétszázat az újonnan igazolt koronavírus-fertőzések száma, amit a média az óvintézkedések május 15-e utáni lazításával hozott összefüggésbe.Az utóbbi 24 órában 213 embernél mutatták ki a SARS-CoV-2 vírust, ami csaknem 30 százalékkal haladja meg a napi megbetegedések utóbbi héten regisztrált átlagát.

Romániában az eddigi 18 ezer 70 igazoltan koronavírus-fertőzött közül 1179-en haltak meg, 11 ezer 399-et gyógyultnak nyilvánítottak. Az országban április 29-én tetőzött a járvány több mint 7700 nyilvántartott aktív esettel. Számuk azóta 5500 alá csökkent.

A Digi 24 hírtelevízió felhívta a figyelmet, hogy a rendkívüli állapot feloldása utáni első fertőző gócok egészségügyi intézményekben jelentek meg: a dél-romániai Olt megyében a mentőszolgálat 18 ápolója, a moldvai Jászvásár (Iasi) két kórházában 19 alkalmazott és 13 páciens, az erdélyi Szászsebes (Sebes) kórházában pedig hat alkalmazott koronavírustesztje bizonyult pozitívnak.

Kockázatot jelent az is, hogy az utóbbi tíz napban a külföldön élő román állampolgárok újabb hulláma indult haza. Romániában a május 14-én óta nem hatósági karanténba, hanem csak otthoni elkülönítésbe küldik a külföldről érkezőket. Az utóbbi héten 46 ezerrel nőtt - és így ismét 60 ezer fölé emelkedett - Romániában azok száma, akik otthonukban várják, hogy leteljen a betegség lappangási ideje. (MTI)

Nem lassul a járvány Ukrajnában

Vasárnapra egy nap alatt 406 új fertőzöttet azonosítottak Ukrajnában, velük együtt már összesen 20 986 ember kapta el a vírust. A halálos áldozatok száma 617-re emelkedett, és 7108-an gyógyultak fel, közülük az előző nap 179-en. Az egészségügyi dolgozók között 69 új beteget találtak, velük együtt az azonosított fertőzöttek létszáma 4069-re emelkedett. Az ország két legfertőzöttebb területe a romániai határnál lévő Csernyivci megye és a főváros.

Az adatok alapján kétségessé vált, hogy hétfőn valóban elindíthatják-e a metrót Kijevben, jóllehet azt a fővárosi vezetés már bejelentette. Egyelőre a kormány engedélyére várnak.

Kijevben - éppúgy mint Harkivban és Dnyipróban - március közepe óta nem jár a metró. Vitalij Klicsko kijevi főpolgármester a héten többször kérte a kormányt, hogy engedje elindítani a földalattit, mert a városban rendszeressé váltak a közlekedési dugók a korlátozások enyhítésének május 11-én életbe léptetett első szakasza óta amiatt, hogy egyre többen álltak újra munkába. (MTI)

Csak az a cég él túl egy katasztrófát, amelyik felkészült

Itt egy sor leleményes ötlet magyar kisvállalkozóktól a járvány átvészelésére.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!