Tóth Richárd
Tóth Richárd
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Európai Bíróság néhány nappal ezelőtt ítéletében kimondta, jogellenes a magyar civiltörvény, ugyanis a civil szervezetek külföldi személyek általi finanszírozására vonatkozóan a magyar állam által előírt korlátozások nem egyeztethetők össze az uniós joggal. Vig Dávid a hvg.hu podcastjában azt mondta, a kormányhoz érkező kínai és orosz hitelek szintén felfoghatók külföldi támogatásokként, ráadásul ki tudja, hogy a hitelező ilyenkor mit kér cserébe.

Az Európai Bíróság ítélete után azt várják a civil szervezetek, hogy a kormány kezdeményezze a civiltörvény hatályon kívül helyezését, mivel az uniós testület kimondta, az jogellenes.

A Fülke vendége ezen a héten Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója.

Vig Dávid
hvg.hu

Azonban van ennek az ítéletnek egy furcsa kormányzati interpretációja. Varga Judit igazságügyi miniszter és Orbán Viktor miniszterelnök is arra utalt, hogy a bíróság szerint nincs semmi baj a törvénnyel, ugyanis a testület megerősítette a civil törvény céljának jogszerűségét. Varga azt mondta, a „külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló magyar szabályozásnak is ez a célkitűzése, amelynek jogszerűségét a bíróság mai ítélete megerősítette.” Hol az igazság? Erről is beszélgetünk.

De szóba kerül az is, hogy:

  • milyen állapotban van a magyar jogállamiság,
  • miért van szükség jogállami garanciákra,
  • mi a hasonlóság Orbán Viktor és egy porszívóügynök között,
  • van-e különbség egy civil szervezetnek adott külföldi támogatás és egy orosz vagy kínai kormányzati hitel között,
  • érdemes-e ellenállni?

Vig úgy fogalmaz:

ha tudjuk, hogy igazunk van, akkor megéri küzdeni.

Adásunkat itt hallgathatja meg:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!