szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rossz körülmények miatt költözniük kell a fogyatékkal élőknek, de sok időst ezekben a nagylétszámú, zsúfolt intézményekben szállásolnának el.

A magyar idősgondozásról ír szerdai cikkében a Népszava, úgy fogalmaznak, hogy az fényévekre van lemaradva az igényektől, a családok minimális segítséget kapnak az idős, netán beteg hozzátartozó ellátásához. Idézik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vonatkozó számait, miszerint a 9 millió 769 ezer magyar állampolgár közül 1 millió 823 ezren betöltötték a 65. évüket, egy nemrég közzétett összesítés szerint pedig 52 ezer kap ellátást valamilyen bentlakásos intézetben.

A férőhelyek száma pedig sokéves növekedés után tavaly csökkent – 0,9 százalékkal az ágyszám és 0,7 százalékkal az ellátottak száma –, 2019-ben 54 ezer férőhelyen látták el a segítségre szoruló idős embereket. Vagyis: nem teljes mindenütt a kihasználtság, de az ország kilenc járásában egyáltalán nincs idősotthon, Szabolcsban pedig száz százaléknál magasabb az intézmények kihasználtsága, ahogy a fővárosban és Pest megyében is hatalmas a zsúfoltság. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy friss adatok jelenleg nincsenek a szociális várólistával kapcsolatban, de tavaly decemberben 35 700 név szerepelt az idősotthonokba jelentkezők listáján.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) most arra hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus-járvány hiába mutatta meg, hogy a kór a nagylétszámú intézményekben drasztikus gyorsasággal terjed, sok időst pont ilyen intézményekben szállásolnának el.

Azután ugyanis, hogy megkezdődött a fogyatékosokat ellátó tömegintézmények lakóinak családotthonokba költöztetése, meghagyják nagy épületeket, vagy átalakítják azokat időseknek – írja a Népszava.

A TASZ emlékeztet, a szombathelyi Vas Megyei Szakosított Szociális Intézmény székhelyintézményében lévő 150 férőhelyről 72 fogyatékos embert költöztetnek ki támogatott lakhatásba, de a 78 időskorú ott marad az immár csak idősotthonként működő intézményben.

Az eset nem egyedi. Az Alapvető Jogok Biztosának jelentésében ugyanez a módszer szerepel a Baranya Megyei Dél-Zselic Egyesített Szociális Intézmény Mozsgói telephelyén is. De vajon miért lehet jó, ha jó egyáltalán az időseknek az, ami a fogyatékkal élőknek nem? A TASZ munkatársai erre azt a választ adják, hogy a fogyatékosok jogainak védelmére már van nemzetközi emberi jogi dokumentum, az idősek jogainak védelmére vonatkozó ENSZ egyezménynek azonban még csak az előkészítésénél tartanak, tehát

megtehetik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!