Tetszett a cikk?

Nagyon komoly strukturális reformnak ágyazott meg az orvosok jogállásáról szóló, kedden elfogadott törvény, amit becsomagoltak egy béremelésbe – mondta a hvg.hu podcastjában, a Fülkében Lantos Gabriella egészségügyi szakértő. Március elején világosan látni lehet majd, hogy valójában mekkora ellátórendszert tud fenntartani ennyi orvos.

Nagyon sokat kért a kormány az orvosi béremelésért cserébe – mondta a hvg.hu podcastjában Lantos Gabriella egészségügyi szakértő, aki szerint a kétéves átvezénylés lehetőségét ki kell vetetni a jogszabályból, mert az hadiállapotokhoz vezet.

Ez az, amire a Magyar Orvosi Kamara azt mondta, nem katonák, Orbán Viktor miniszterelnök pedig azt, járvány idején élet-halál kérdése az átvezénylés. Az más kérdés, hogy ez a lehetőség nem csak a járvány idejére szól.

Az interjú főbb állításai:

  • A jogszabállyal az orvosbárók veszíthetnek a legtöbbet, nekik nagyon komoly döntést kell hozniuk arról, hogy folytatják.
  • Nem világos, hogy a nőgyógyászok miért kapnak kiskaput.
  • Ha az orvosok ezentúl nem dolgozhatnak több helyen, azzal a kisebb kórházak veszíthetnek.
  • Ezeket a kis kórházakat így nem a kormány fogja bezárni, hanem az orvoshiány.
  • A krónikus osztályokat, ahol valódi gyógyítás nem folyik, azokat inkább idősotthonná lehetne alakítani.
  • Március elején már látható lesz, mekkora ellátórendszerre elég orvosunk van.
  • A kormány azért öntötte le az egész struktúraváltást a béremeléses cukormázzal, mert ha nem teszi, sosem megy át a javaslata. Innentől kezdve az átalakítás nem fog megbukni a politikán, mert szakmai kérdéssé válik.

Ez a Fülke különkiadása, szombaton, a szokott időben is jelentkezünk a Magyar Orvosi Kamara alelnökével, Lénárd Ritával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit - Balla Györgyi Itthon

A kormány egészségügyi reformja: a beteg kipihentebb orvossal fog találkozni, csak győzze kivárni

Nem egy-két nap eredménye lehet az orvosi béremelést is tartalmazó törvénytervezet, amelyet hétfőn nyújtott be az Országgyűlésnek a kormány. Az állami és a magánegészségügyet szétválasztó új rendszerben mégis rengeteg a kérdőjel és a vitatott pont, olyannyira, hogy még a Magyar Orvosi Kamara első reakciója is a tiltakozás volt. Egészségügyi szakértők elemezték a hvg.hu-nak, hogyan alakulhat át az ellátás a törvény nyomán.

Kunetz Zsombor Itthon

Kunetz Zsombor: Orbán mesterterve és az átvert orvosok

Korai volt az öröm, az orvosok számára ugyan jelentős béremelés néz ki, ám számtalan jogkörük csorbult, és a látszat ellenére ebbe semmi beleszólásuk sem volt. Ugyanakkor remek bűnbak válhat belőlük – írja véleménycikkében a szakorvos, egészségügyi elemző.