szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A köztársasági elnök akkor a legbőkezűbb, ha gyerekekről vagy egészségügyről van szó.

Évente 73 millió forintot jótékonykodhatnak el fejenként a hivatalban lévő és volt államfők, valamint az Országgyűlés elnöke. Ezt a pénzt teljesen szabadon költhetik el, semmiféle pályáztatási vagy kiválasztási előírásnak nem kell megfelelni. A közpénzből biztosított keretük terhére annyit és annak adnak, amennyit és akinek akarnak. Csupán annyi megkötés van, hogy pártnak, politikai szervezetnek, vagy pártot támogató szervezetnek nem adható ilyen „közcélú felajánlás”. A 168 óra megnézte, milyen célokra adakoztak a jelenlegi és a volt közjogi méltóságok.

Az utólag közzétett nyilvános lista alapján Áder János köztársasági elnök az idei év első 3 hónapjában 9,5 millió forintot jótékonykodott el az éves keretéből. 8 millió forintot kapott a budapesti I. sz. Bókay Gyermekklinika alapítványa, hogy a pénzből korszerűsíthessék az arcrekonstrukciós centrumuk műtőjét. A másik kedvezményezett a Mozgássérültek Zala Megyei Egyesülete volt 1,5 millió forinttal.

Tavaly jelentősebb összeget, 2,5 millió forint juttatott az államfő egy egyházi fenntartású szociális intézménynek éjjeliszekrény-beszerzésre, félmilliót a két járványhullám között augusztusban megtartott Tokaji Írótáborra, 1,5 milliót egy véradással egybekötött jótékonységi futásokat szervező alapítványnak sportcipőkre, és jutott csaknem egymillió moldvai csángó magyar fiatalok magyarországi továbbtanulásának támogatására is.

Kövér László házelnök esetében egyelőre idei adatok nem érhetők el, csak a tavalyi lezárt év adományozási listája olvasható, ebből pedig kiderül, hogy ő inkább több helyre adott kevesebbet: listáján 74 kedvezményezett volt 2020-ban, ezek többsége egymilliós vagy ennél kisebb összeget kapott, és már a 2 milliós felajánlás is ritka volt. Ádertől eltérően a házelnöknél nem annyira az egészségügy, inkább a határon túli és az egyházi, valamint a magyarsággal változatos módon foglalkozó szervezetek a dominánsak. Így például jutott pénz

  • a bakonyszücsi Katolikus Szeretetszolgálat Lelki Rehabilitációs Otthonának,
  • a határon túli magyar kultúra támogatásától a nemzeti identitás erősítésén át a vallásturizmus népszerűsítéséig sok mindennel foglalkozó Jakab és Komor tér 6. Egyesületnek,
  • a szlovákiai Esterházy János Szülőföldjéért Egyesületnek,
  • valamint a Kövér szülővárosában működő Pápai Nyugdíjasok Érdekvédelmi-Érdekképviseleti Egyesületének.

Ami a volt államfőket illeti, a plágiumbotránya miatt 9 éve, 2012. április 2-án tisztségéről lemondott Schmitt Pál 54 tételes tavalyi támogatási listán kétszer is szerepel a Magyar Edzők Társasága összesen 5 milliós összeggel, a Magyar Torna Szövetség 800 ezerrel, az Aikido Kids Ifjúsági és Szabadidősport Egyesület 3 millióval, a Magyar Speciális Olimpia Szövetség 1,5 millióval, a Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete 3 millióval, az Óbudai Wellness és Diáksport Egyesület 2 millióval, a Piliscsabai Cserkész, Lovas, Kulturális, továbbá a Szabadidős és Sport Egyesület szintén 2 millióval.

Sokkal kevesebb helyre ad, viszont egyenként néha igen jelentős összegeket Sólyom László volt államfő. A mintegy két tucat tavalyi kedvezményezett közül a legnagyobb összeget, 23 millió forintot a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kapta, őt 16,5 millióval követte a sorban a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége, míg a harmadik legtöbb pénz, mintegy 4,5 millió az Antropos Mentálhygiénés Egyesületnek jutott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!