szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánypártiak távolmaradása miatt határozatképtelen volt a Pegasus-botrányt kivizsgálni igyekvő nemzetbiztonsági bizottság ülése, hiába ment el rá Pintér Sándor belügyminiszter. Az ellenzéki tagok szerint ez a Fidesz részéről felér egy beismeréssel, egyébként pedig szeptemberben újabb ülés lesz, és addig saját hatáskörben vizsgálódnak – minderről azonban a közvélemény az ügy titkossága miatt nem tudhat meg semmit.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A kormánypárti képviselők nem, Pintér Sándor belügyminiszter viszont ígéretéhez híven megjelent hétfőn reggel a Parlamentben, ahová 9:30-ra hívta össze az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülését Stummer János, a testület jobbikos elnöke. A héttagú testületből hiányzó három fideszes és egy KDNP-s tag miatt az ülés már azelőtt véget ért, hogy érdemben elkezdődhetett volna a belügyminiszter meghallgatásával. Mivel a kormánypártok – előzetes közlésüknek megfelelően – képviselői nem jelentek meg, az ülés határozatképtelen volt, így napirendet sem lehetett elfogadni.

A sajtó számára nem nyilvános, zárt ülés témái “aktuális nemzetbiztonsági kérdések” lettek volna, vagyis a Pegasus-botrány, amely – mint azt a nemzetközi oknyomozó csapat kiderítette és közvetett bizonyítékokkal is alátámasztotta – arról szól, hogy a magyar állam valamely szerve izraeli kémprogrammal figyelhetett meg újságírókat, ügyvédeket, kormánykritikus médiatulajdonost, ellenzéki polgármestert. A kormány az ügyben hárít, de nem tagad.

Az ülés után a bizottság ellenzéki tagjai – Stummer János elnök és két tag, Molnár Zsolt (MSZP) és Ungár Péter (LMP) – közös sajtótájékoztatót tartottak, melyen a testület elnöke, Stummer János elmondta: a botrány kirobbanása eltelt egy héten a kormánypártok úgy tesznek, mintha nem lenne ügy, csak "hisztériakeltés", illetve minden lehetőséget megragadnak, hogy a politikai vizsgálatot, felelősségre vonást elkerüljék.

"Ezt az ülést is elszabotálták" – állapította meg a Fidesz–KDNP-ről Stummer, hozzátéve: a bizottság saját hatáskörben egy belső ellenőrzést indíthat, ami azt jelenti, hogy végignézik az elmúlt éveknek a bizottságon átment közbeszerzési ügyeit, így kiderülhet, van-e egyáltalán a magyar szolgálatoknak Pegasus-szoftvere. A következő lépés annak kiderítése, hogy ha igen, akkor azt "ki, mikor és milyen engedéllyel mire használta, történt-e törvénytelen megfigyelés". Ezt a nemzetbiztonsági bizottság ténymegállapító vizsgálata tárhatja fel, ezt az őszi parlamenti ülésszak első munkanapjára összehívott rendes bizottsági ülésen kívánják kezdeményezni. Erre az ülésre remélik, elmennek a kormánypártiak is.

Molnár Zsolt, a bizottság MSZP-s tagja ehhez azt tette hozzá: "A kormánypárti képviselők azzal, hogy nem jöttek el az ülésre, megerősítik azt a közvélekedést, hogy ebben az ügyben takargatnivalójuk van." A testület LMP-s tagja, Ungár Péter pedig arról beszélt, hogy "már vagy 10 országban indult vizsgálat a botrány kirobbanása óta, Magyarországon egyelőre nem", ráadásul szerinte sokat elmond a nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtéseket engedélyező Varga Judit miniszterről, hogy "a helyettesére hárítja a felelősséget".

A testület összehívását Stummer János elnök korábban a hvg.hu-nak azzal indokolta: “nem maradhat következmények nélkül, ha bebizonyosodik az oknyomozó cikk állítása, miszerint a magyar kormány újságírók, politikusok és más közszereplők okostelefonjainak feltörésére is használta a világ egyik legfejlettebb kémszoftverét.” Stummer szerint “ez a magyar Watergate-ügy, és ha ebben a Fidesz lapít, az maga a beismerés”.

Halász János, a bizottság fideszes alelnöke korábban azt közölte: nem indokolt a bizottság összehívása, mert az ügy szerintük csupán “politikai hangulatkeltés”. Ehhez képest ezzel egy időben két, titkosszolgálatokat felügyelő miniszter – Szijjártó Péter külügyminiszter és Pintér Sándor belügyminiszter – is úgy nyilatkozott, hogy a bizottság zárt ülésén kész az ügyben tájékoztatást adni. Közülük végül csak Pintér jelent meg az ülésen.

A botrány kirobbanása óta a kormányzat következetesen állítja, hogy “illegális megfigyelés nem történt”. Erről beszélt a múlt heti kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is. Ugyanakkor utalt arra is, hogy bár a kormány szerdai ülésén az ügy nem volt konkrétan téma, az illetékes szervek kivizsgálták a megfigyelés-gyanút. Valamiféle friss vizsgálatra utalt Pintér Sándor belügyminiszter is egy ellenzéki képviselői kérdésre adott válaszában, amikor azt írta: “Kijelentem: 2010. május 29. óta a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok illegális megfigyelést nem folytattak és nem folytatnak. A lefolytatott ellenőrzések eredményei alátámasztják állításom.”

A kormánypárti képviselők egyébként annak ellenére nem jelentek meg a testület ülésén, akadályozva ezzel az érdemi munkát, hogy a kormányinfón Gulyás Gergely is utalt arra, hogy a szolgálatok ellenőrző szerve a bizottság, és a kormánypártok támogatják, hogy a testület elláthassa ezt az ellenőrző funkcióját. Bár a miniszter is úgy vélte, semmi szükség nincs a bizottságot most összehívni, de azt tagadta, hogy a Fidesz képviselői blokkolnák az összehívását, hiszen a testület a törvény szerint előírt, normál ügymenetben működik.

A Pegasus-ügy miatt egyébként ma estére a Momentum a Terror Háza elé szervezett tüntetést. Az ellenzéki párt szerint “ez a történet a rendszerváltás utáni magyar politika legsötétebb fejezete, hiszen az újságírók, ellenzéki politikusok, üzletemberek, aktivisták lehallgatása a legkeményebb pártállami időket idézi”. A tüntetők a tervek szerint a Terror Háza elől később átvonulnak a Fidesz Lendvay utcai székházához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!