szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gödöllő polgármesteréhez, fiához és szomszédjához is betörtek ismeretlenek abban az időszakban, amikor a kémprogramot használni kezdték Magyarországon.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Gémesi György, Gödöllő polgármesterének telefonszáma is szerepel abban a most kiszivárgott nemzetközi adatbázisban, amely azt mutatja, hogy az NSO nevű izraeli kémszoftver-cég ügyfelei milyen telefonszámokat választottak ki megfigyelések célpontjának – írja a Direkt36.

Az oknyomozó portálnak a polgármester felidézte, hogy 2018. december 11-én betörtek hozzá, mindent átkutattak, feltörték a zárakat, kiforgatták a fiókokat, de csak egy borítékot vittek el, amiben a mindenféle külföldi utakról visszamaradt valuták voltak, egy évtizedekkel korábbi vívóversenyen nyert óra, és a karikagyűrűje volt.

Ugyanezen a napon a polgármesterrel egy házban, de külön lakrészben élő fiához is betörtek. Ez követte bő két héttel később egy újabb betörés, ezúttal Gémesi szomszédban lakó lányához, de e két alkalommal is alig vittek el valamit.

Gémesi szerint a betörések célja egyrészt az volt, hogy kormánykörökből megfélemlítsék – részben egy párt alapítása, részben pedig egy Zöld Híd nevű, 116 önkormányzatból álló közös társulás miatt, amely Gödöllőn és régiójában a szemétszállítás lebonyolításáért felelt –, másrészt esetleg az, hogy róla gyűjtsenek kompromittáló anyagokat.

A Direkt36 vasárnap írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

A több mint 50 ezer telefonszámot tartalmazó adatbázishoz a Forbidden Stories nevű tényfeltáró újságírói hálózat és az Amnesty International jogvédő szervezet jutott hozzá közösen, majd az Forbidden Stories vezetésével közösen elemezte ezeket az adatokat egy 17 szerkesztőségből álló nemzetközi újságírói csapat. Magyarországról az egyedüli résztvevő a Direkt36 volt.

A kiszivárgott adatok még nem feltétlenül jelentik azt, hogy a célszemélyek ellen biztosan be is vetették a Pegasus programját, és a készülékekbe ténylegesen be is hatoltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!