Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
A 444 újabb résszel bővítette a Völner–Schadl-ügyről készített cikksorozatát, mely a lemondott államtitkár és a magyar végrehajtói kar letartóztatott elnökének közös, korrupciógyanús ügyleteit taglalja. A mostani írás ugyanúgy nyomozati iratokra támaszkodik, és egy igen érdekes, a lap megfogalmazása szerint hűbéri rendszert tár fel.
Az új információk közé tartozik a 444 szerint, hogy a hozzájuk eljuttatott iratokban a Központi Nyomozó Főügyészség hét olyan, az elmúlt években kinevezett végrehajtót sorolt fel, akik ellen vádemelést javasolnak. A lap szerint a hét meggyanúsított végrehajtó közül ketten beismerő vallomást tettek; öten viszont ártatlannak vallják magukat. A cikkben azt is írják, hogy az ügyészségi indítvány mind a hét esetben hasonló sémát vázol: Schadl felajánlotta a szakterületen többnyire járatlan, ám a szükséges jogi végzettséggel rendelkező embereknek, hogy elintézi nekik a végrehajtói kinevezést,
ha kifizetik neki az osztalék 50, vagy akár 100 százalékát a jövőben.
„Az ismétlődő mintázat szerint ezek a jogvégzett emberek elfogadták az ajánlatot, benyújtották a pályázatot, amelyet – sokszor tapasztaltabb, például régóta végrehajtó-helyettesként dolgozó vetélytársakkal szemben – meg is nyertek, Völner Pálnak hála. (…) A hét frissen kinevezett végrehajtó közül négy 40-80 milliót adott Schadlnak, hárman viszont 190-250 milliót, mindezt másfél és három év közötti idő alatt. Cserébe Schadl havi 1-2 milliót juttatott nekik, a pár százezres fizetésük mellett” – fogalmaz cikkében a portál, amely szerint az összegekből is egyértelműek az erőviszonyok: a vád úgy látja, hogy Völner 83 milliót kapott, míg Schadlnak összesen 884 milliót fizettek a végrehajtók.
A friss nyomozati anyagokból az is kiolvasható a lap szerint, hogy Schadl megszabta a végrehajtóknak, hogy melyik ügyvéddel és melyik könyvelővel szerződjenek. Többektől pedig azt kérte, szálljanak be egy másik irodába – helyettesként. Az érintettek erre a vallomások alapján nem mertek nemet mondani. A lap azt írja, hogy azok, akik ártatlannak vallották magukat, munkáltatói, illetve személyi kölcsönökkel magyarázták a szokatlan pénzmozgásokat.
Izgalmas részlet az is a 444 szerint, hogy a kenőpénzeket – mint fogalmaznak – Schadl egyik megtermett alkalmazottja, sofőrje szedte be, nagyon szabályszerűen. Erről így ír a portál:
nem csak átvette a milliókat, hanem szinte mindig a bankfiókba is elkísérte a delikvenseket, illetve ő szállította ki a havi „fizetéseket”. Azt meglehetősen pontosan lehet tudni, hogy mikor és mennyi pénzt kapott Schadl, hiszen a nyomozók bekérték a végrehajtói irodák bankszámláinak forgalmi adatait, illetve Schadl pénzügyesének laptopját is lefoglalták egy házkutatás során. Azon pedig megtalálták a „Házipénztár 2021” „Házipénztár2018”, „Házipénztár2018-2” és „Házipénztár2019” elnevezésű Excel-fájlokat. Ezekben vezették a begyűjtött pénzt, a végrehajtók monogramjaival jelölve a forrást.”
A lap kitér arra is, hogy „Schadl György gyanúsítottal szemben 5-től 10 évig, 2-től 8 évig, illetve 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmények megalapozott gyanúját közölte a Központi Nyomozó Főügyészség. Többek között vesztegetést állítva és üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedéssel, valamint 7 rendbeli, vezető beosztású hivatalos személy által üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával vádolják. A végrehajtókkal nagyrészt 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény megalapozott gyanúját közölték, mivel cselekményeik – bizonyítottságuk esetén – hivatali vesztegetés bűntette megállapítására lehetnek alkalmasok.”