szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A főpolgármester az agglomeráció fejlesztéséről tartott budapesti konferencián beszélt erről.

Egységben Magyarország szívéért címmel, a fővárosi agglomeráció egységes fejlesztéséről rendeztek konferenciát fővárosi és város környéki önkormányzati vezetők részvételével pénteken Budapesten.

Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere a tanácskozáson hangsúlyozta, hogy miközben az előrejelzések szerint 2040-re már Magyarország lakosságának 35 százaléka a fővárosi agglomerációban él majd, és már ma is a magyar GDP közel 50 százalékát termeli meg az agglomeráció, máig nem létezik a térség egységes fejlesztésére vonatkozó terv.

A helyzetet nehezíti, hogy egyre szűkül az önkormányzatok pénzügyi mozgástere. Miközben 2010-ben még a GDP 12 százalékát használhatták fel az önkormányzatok, ma ez az arány 5,6 százalék, és különösen aggasztó, hogy 2019 óta 19 százalékkal csökkentek a települések bevételei - sorolta.

Több tízmilliárdra rúghat a megyei jogú városok vesztesége, részben a kormányzati megszorítások miatt

A Népszava több városnál is érdeklődött a kieső bevételekről. Miskolcról például azt a választ kapták, hogy a számításaik szerint 3,2 milliárd forinttal csökkennek a forrásaik az elvonások miatt.

A főpolgármester szerint a legégetőbb egy közös közösségi közlekedési hálózat megvalósítása egységes tarifa- és jegyrendszerrel. Ugyanis - folytatta - egy évtized alatt 40 százalékkal nőtt az autóforgalom az agglomerációban; ebben a helyzetben elkerülhetetlen az autóhasználattal versenyképes közösségi közlekedés kialakítása.

Az egységes jegy- és tarifaendszeren túl szükséges ehhez az elővárosi kötöttpályás közlekedés, vagyis az elővárosi vasutak fejlesztése, egy egységes közlekedési applikáció kialakítása és P+R parkolók hálózatának kiépítése - tette hozzá. Szintén szükséges a kommunális szolgáltatások összehangolása és az egyes településeken a közszolgáltatások kiépítése, annak érdekében, hogy ezek ne csak a fővárosban legyenek elérhetőek.

Karácsony megjegyezte ,hogy mindennek eléréséhez szükséges az önkormányzatok társulásának kiépítése, illetve az önkormányzatok és a társulás partneri viszonyának kialakítása az állammal, illetve a kormányzattal. Végül kifejezte reményét, hogy a 2022-es országgyűlési választások után olyan kormánya lesz Magyarországnak, amely nem elnyomni akarja az önkormányzatokat, hanem partnerként kezeli azokat.

Az adóbevételeik több, mint tizedét elvesztették az önkormányzatok

Jövőre már lehetnek olyan települések, amelyeknek a gazdálkodása átcsúszik a negatív tartományba.

Gémesi György (Gödöllői Lokálpatrióta Klub), Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke pedig arról beszélt, hogy a részben a koronavírus-járvány miatt, részben politikai céllal hozott kormányzati intézkedések miatt újra kell rendezni az állam és az önkormányzat közötti feladat- és forrásmegosztást.

Kiemelte, hogy a választások után azonnali intézkedésre van szükség. Ezzel kapcsolatban a MÖSZ javaslatokat készített az új kormány számára. Ezek között említette a gépjárműadó azonnali visszaadását, az iparűzési adó megfelezésének korrekcióját és a szolidaritási adó eltörlését, végül az építési hatósági jogkör visszaadását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!