Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Megszüntette utolsó közvetlen hazai gazdasági érdekeltségét is Habony Árpád. Április elején ugyanis megindították a már évek óta semmilyen bevételt nem termelő Színes Tinták Bt. végelszámolását. Jól jövedelmező külföldi cége azonban maradt a nem hivatalos kormányfői tanácsadónak: a londoni bejegyzésű Danube Business Consulting.

Kivonult Magyarországról Habony Árpád – pontosabban az Orbán Viktort és kormányát nem hivatalos tanácsadóként segítő üzletember nemrég felszámolta utolsó, hivatalosan is hozzá köthető gazdasági érdekeltségét. Ez azonban aligha rengeti meg pénzügyileg, mivel a Színes Tinták Bt. évek óta csak papíron létezett, valójában régóta “halott” cég: 2009 óta semmilyen bevétele nem volt, csak veszteséget termelt: általában évi százezer forint nagyságrendű mínusszal működött.

Színes Tinták Bt. – a vitrintől a megszűnésig

A 2003 végén alapított betéti társaságnak Habony a beltagja, a húga pedig a kültagja. A társaság végelszámolását idén április 2-án, vagyis a parlamenti választás előestéjén azért indíthatták meg a tulajdonosok, mert a cég a most nyilvánosságra hozott friss mérlege szerint 2021-ben – zsinórban tizenharmadszorra – ismét 0 forint árbevételt tudott felmutatni, ráadásul rekordot döntött a vesztesége is: 2021-ben ez 294 ezer forint volt, szemben a 2020-as 97 ezres mínusszal.

Habony Árpád májusban a Parlamentben, Orbán Viktor eskütételén
Túry Gergely

A nyilvánosságot kerülő Habony Árpád hosszú idő után előbb idén áprilisban a Swan Tuscany Challenge toszkánai vitorlásversenyen szelte a habokat, majd májusban a Parlamentben volt gyakori vendég: május 16-án ott volt Orbán Viktor miniszterelnöki eskütételén a díszvendégek között, majd nem sokkal később, május 24-én is találkozott vele a hvg.hu tudósítója, méghozzá az ötödik Orbán-kormány minisztereinek eskütételén.

Az 54 éves spindoctort a szélesebb nyilvánosság azután ismerhette meg, hogy 2000. január 1-jén a Szent Koronát a magyar millenniumi ünnepségsorozat nyitányaként a Nemzeti Múzeumból a Parlament épületébe szállították. Habony volt az, aki a nemzeti ereklyét koronagondnokként elhelyezte el a vitrinben a törvényhozás épületében kupolatermében, és az RTL Híradónak adott nyilatkozata is emlékezetes maradt a világszínvonalú vitrinről:

Orbán első kormánya alatt kezdett vállalkozni

Azt akkor még kevesen tudták, hogy a korona átszállítására, a kapcsolódó műtárgyvédelmi és biztonságtechnikai feladatokra kiírt pályázatot az a Museumsystems Kft. nyerte el, amelynek 1998 őszi alapítása óta egyharmad részben tulajdonosa volt Habony is. Habony ugyanis – aki a 90-es években több felsőoktatási intézményben is tanult, de nem tudni biztosan, hogy ezeket befejezte-e – már a Színes Tinták Bt. 2003-as megalapítása előtt évekkel az üzleti élet felé fordult.

Először a Museumsystems Kft.-ben lett résztulajdonos, majd 2001-ben, a kulturális és kommunikációs tanácsadással foglalkozó CCC+Bogner Kft.-ben. Habony ekkoriban dolgozott restaurátorként, 2001-ben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tanácsadója lett, és részt vett a Sándor-palota felújítási munkálataiban is. A Fidesz vezetőinek közelébe 2002-ben került, és nem sokkal később, 2003 áprilisában a CCC+ Bogner, majd a Museumsystems Kft.-ből is kiszállt.

Már Habony távozása után a CCC+ Bognert és a Museumsystems-t is végelszámolással törölték. Más cégbe közben beszállt Habony: résztulajdonosa volt a később az Orbán-kormánytól jelentős kormányzati megbízásokhoz jutó Nézőpont Csoport Zrt. elődjének, az Europtimus Rt.-nek, melynek alapítója a Fidesz egykori jogtanácsosa, a későbbi államtitkár Győri Tibor volt, de a cégben felbukkant Nagy Attila ügyvéd is, aki 1997-ben ellenjegyezte Josip Tot elhíresült cégvásárlási szerződéseit is.

Eggyütt mozgott a Fidesz-, és a NER-elittel

Habony 2008–2010 között ügyvezetőként az egykori milliárdos jobboldali üzletemberrel, a legújabb a NER oligarcháit a vagyonából való kiforgatással vádoló Vitézy Tamással is dolgozott, a 2015-ben fizetésképtelenség miatt felszámolt, egykor Horvátországban szállodákat, kikötőket üzemeltető Adriatiq Islands Group Hungary Kft.-ben. Habony ezután a Fidesz-közeli milliárdosok és tanácsadók gyűjtőhelyének számító Atticus Investments Rt. felügyelőbizottsági tagja lett.

Az Atticus azóta beolvadt a Sphaera Investments Zrt.-be, melynek tulajdonosa jelenleg is Heim Péter közgazdász, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. egyik vezetője. Heim egyébként közös céget is vitt Habonnyal – méghozzá Luxemburgban. A 2010-ben bejegyzett, majd 2014-ben megszüntetett, tanácsadással foglalkozó cégben – Heim and Partners Capital Group – résztulajdonos volt Habony és Heim mellett Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelenlegi honvédelmi miniszter is.

Habony Árpád és Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelenlegi miniszter régi üzlettársak
Hajdú D. András

Habony eddigi legjövedelmezőbb hazai befektetése azonban a Modern Media Group (MMG) Zrt. volt. A Lokál napilapot és a 888.hu-t kiadó, ezeken a felületeken keresztül kormányzati hirdetésekkel kitömött, milliárdos árbevételű médiavállalkozásban Habony mellett tulajdonos volt a már említett Győri Tibor is. A céget tulajdonosaik 2018-ban “felajánlották” a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak, a KESMA-nak, majd az MMG megszűnt, illetve beolvadt a Mediaworksbe.

Londoni cége növekszik, szép profitot hoz

Ezzel végére is értünk Habony Árpád magyar kendóbajnok restaurátorból lett koronagondnokból lett üzletember-tanácsadó magyarországi vállalkozásainak, de jelenleg is működik egy igen sikeres külföldi cége. A Londonban bejegyzett Danube Business Consulting (DBC) Ltd. politikai tanácsadással foglalkozik, és még 2015-ben alapították. Kezdetben fele-fele részben Habony és az Arthur J. Finkelstein & Associates Inc. nevű vállalkozás volt a DBC két tulajdonosa.

Utóbbi cég Arthur J. Finkelstein amerikai politikai tanácsadóé volt, ám a negatív kampányairól ismert és hírhedt, a Fidesz mellett 2008 óta többször is dolgozó szakember 2017 augusztusi halála után Habony kivásárolta néhai partnere vállalkozását, azóta egyedüli tulajdonos. Az ügyvezető maradt a cégben Lánczi Tamás kormányközeli elemző, a Figyelő hetilap volt főszerkesztője. A londoni cég tavalyi mérlege még nem készült el, de 2020-at növekedéssel és jó eredménnyel zárta.

A tanácsadó cégről keveset tudni, de 2019-ben a Válasz Online kiderítette, hogy az Origót kiadó New Wave Media Group Kft. és Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelenlegi honvédelmi miniszter mellett a Habony-féle DBC a tulajdonosa a szintén londoni székhellyel működő V4 News Agency (V4NA) nevű nemzetközi hírügynökségnek, amelynek az Orbán-kormány álláspontját és tematikáját nagyban fedő híreit főleg a hazai kormányközeli sajtó veszi át.

(Nyitóképünkön Habony Árpád 2022. május 16-án, Orbán Viktor miniszterelnöki eskütételén a Parlamentben / Fotó: Túry Gergely) 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!