szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb pénzt Debrecen kapja, oda több mint hárommilliárd forintot utal a kormány.

Összesen 44 milliárd forint energiatámogatást szór ki a kormány a tízezer lakos feletti településeknek – jelentette be hétfőn este a Miniszterelnökség. A hivatalos közlemény szerint a települések azért szorulnak kormányzati támogatásra, mert „a háború és a brüsszeli szankciók következményeként az energiaárak sokszorosára emelkedtek”, a kormány célja viszont az, „hogy ebben a helyzetben is a legfontosabb közszolgáltatások működése fennmaradhasson”.

Azonban a kormány nem ingyen adja a pénzt: „a támogatásért cserébe pedig mindenkitől takarékosságot kérünk, ezért az érintett önkormányzatok tervet készítettek a lehetséges energiamegtakarítási lehetőségekről”.

A városi és fővárosi helyhatóságokkal Balla György miniszteri biztos és Láng Zsolt kormánybiztos tárgyalt. A hivatalos közlemény szerint „a biztosok mindenkivel tárgyaltak, aki elfogadta meghívásukat az egyeztetésre”. A biztosok javaslata alapján a Miniszterelnökséget vezető miniszter – Gulyás Gergely – 138 városi és 17 kerületi önkormányzat között osztja szét a 44 milliárd forintot.

A teljes lista ide kattintva érhető el, de legérdekesebb elemeit kiemeljük:

  • nem kapott most külön támogatást a Fővárosi Önkormányzat, kaptak azonban a kerületek, de ott sem mindegyik: a III., IV., IX., XI., XV., XVIII., kerületek például pénz nélkül maradtak.
  • A fővárosi kerületek közül a legtöbbet a XXI. kerület kapta, oda összesen 762,6 millió forint ment, a legkevesebbet pedig a VI. kerület kapta, nekik mindössze 76,7 millió forint jutott.
  • Egymilliárd forint feletti összeget kapott Kecskemét, Pécs, Miskolc, Szeged és Nyíregyháza.
  • A legtöbb pénz azonban Debrecennek jutott: oda hárommilliárd forintot juttatott Gulyás Gergely minisztériuma.

A Miniszterelnökség közleményének megjelenése előtt lapunk körbekérdezte az önkormányzatokat, hogy tudnak-e bármit a nekik ígért támogatásról, azonban mindenhonnan azt a választ kaptuk, hogy fogalmuk sincs, hogy milyen objektív vagy szubjektív szempontok alapján, pontosan mikor és mennyi pénzre számíthatnak. A pontos összegeket már tudjuk, azonban azt még nem, hogy mikor utalják ki ezeket a pénzeket.

Csak az a biztos, hogy úgy ad rezsikompenzációt az önkormányzatoknak az állam, hogy közben többet szed be tőlük

Akár kormánypárti, akár ellenzéki, fogalma sincs a 3200 önkormányzat egyik polgármesterének sem, hogy milyen objektív vagy szubjektív szempontok alapján, pontosan mikor és mennyi pénzre számíthat a kormányzattól az ígért rezsikompenzációként. Az biztos, hogy amit végül kapnak, csak töredéke lesz a szükségesnek, miközben az önkormányzatok adófizetési kötelezettsége nő.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!