
Még nyomoznak a Schadl-barát mentős cégének 50 ezres Covid-tesztjei ügyében, hallgat a végrehajtói kar hivatalvezetője
Mi került 50 ezer forintba egy koronavírus gyorsteszten, amit a végrehajtói kar Schadl György egy barátján keresztül vett? – erre is keresi még a választ a rendőrség. A szerződés aláírói, a kar hivatalvezetője – akinek az élettársa a Schadl-Völner büntetőper egyik vádlottja – és a Schadl-barát mentős cégvezető is hallgat. Utóbbit egy rejtélyes szatyor tartalmáról és 20 millió forint sorsáról is hiába kérdeztük.
- Nem zárható ki, hogy jogellenesen figyelmeztették Völnert a Karmelitából, de végül is nem számít, és már papír is van erről
- Két lap néhány nap alatt összehozta, ami az hatóságoknak évek alatt sem ment: megtalálták Schadl György eltitkolt luxusjárműveit
- A bíróság nem, a 24.hu megtalálta Schadl György luxusautóit, amikről ő azt vallotta, nem is tudja hol vannak
Miközben a Völner Pál exállamtitkárt és Schadl György végrehajtói kari elnököt érintő korrupciós büntetőügy javában zajlik a Fővárosi Törvényszéken, az ügy mellékszálai közül többet még fel sem derítettek. Így például a BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya még nyomoz különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt a végrehajtói kar több szerződése ügyében.
Belezavarodott a Schadl-ügybe? Elmagyarázzuk, hol tart az eljárás és mi derült ki eddig
Schadl, Völner és Gazdi mindent tagadnak, a korrupciós botrány kirakósának darabjai viszont ha nagyon lassan is, de elkezdtek a helyükre csúszni - a jogerős ítéletre viszont még éveket kell várni.
A rendőrség a hvg.hu kérdésére megerősítette: a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar által kötött egyes szerződések, például Covid-tesztek beszerzése ügyében egy idén februári feljelentés alapján most is nyomoznak. Arra a kérdésre viszont, hogy van-e már gyanúsított, történt-e személyi szabadságot vagy vagyont érintő kényszerintézkedés, már a “nyomozás érdekeire tekintettel” nem válaszoltak.
A nyomozók által vizsgált szerződések 2020 tavasziak, a koronavírus-járvány elején kötötték őket és mindkettő a pandémia elleni védekezéssel összefüggő eszköz-, illetve szolgáltatásvásárlás. A feljelentés szerint az egyiknek a “lepapírozásával” lehetnek szabálytalanságok, a másiknál pedig fennáll a gyanú, hogy “túlárazott és nem valós költségeken alapszik”. A két szerződés:
- 500 db 300 ml-es kézfertőtlenítő beszerzése bruttó 692 150 Ft értékben (1090 Ft/db)
- 2500 db Covid-tesztre és mintavételre keretszerződés 123,75 millió Ft értékben (49500 Ft/db)
Ami érdekessé teszi a beszerzéseket, az az, hogy mindkettőben az a cég a szerződő fél, amelyiknek a vezetőjével Schadl György, a végrehajtói kar elnöke kifejezetten jóban volt, és ahogy a 444.hu megírta, tőle szerezte be a saját autójára azt a kék villogót, amivel aztán elkapták a rendőrök, mert nem lett volna jogosult rá, ezért vissza is vonták tőle. Erről itt számoltunk be:
Nyomozati iratok szerint Schadl György egy kék villogós autóval járta az utakat
A 444 szerint a végrehajtói kar letartóztatott vezetőjének van egy „kispályás énje" is.
A két, nyomozók által vizsgált szerződés közül az érdekesebb, és a nagyobb összegű a Covid-tesztekről szóló megállapodás, amit a végrehajtói kar ugyanezzel, a két villogós ügyben érintett, Dr. Grécs László által vezetett cégtől, a Hungary Ambulance Kft.-től szerzett be, és amelynél az RTL hívta fel a figyelmet, hogy ez tesztenként csaknem 50 ezer forintos darabárat jelent. Erről itt írtunk:
Ötvenezerért vett gyorsteszteket a végrehajtói kar attól a cégtől, amely Schadlnek kék villogót adott
2020 áprilisában több mint százmillió forintot költhetett el így Schadl György hivatala - Völner Pál jóváhagyásával.
A gyorstesztekre kötött szerződés szerint a 49 500 forintos darabár tartalmazta a tesztet, a kiszállási díjat, a mintavételt, a kiértékelést és a konzultációt. Csakhogy az ilyen teszt még a világjárvány idején, korábban is csak 8-10 ezer forint volt. A feljelentés szerint ráadásul túlzás is volt felszámolni az 50 ezres darabárban például a kiszállási díjat minden tesztelt személyre, mikor kimentek egy végrehajtói irodába és egyszerre leteszteltek 8-10 embert. Egyébként
végül csak 1570 db tesztelést igényelt az amúgy 250 fő körüli végrehajtói létszámmal működő kar, és ezért összesen 77,715 millió forintot fizettek ki.
Próbáltuk elérni Dr. Grécs Lászlót, a Hungary Ambulance Kft. ügyvezetőjét, de telefonját nem vette fel, az sms-re nem válaszolt, és az emailben feltett kérdéseinkre se. Grécs a jelenleg az alapügyben zajló Völner-Schadlt büntetőeljárásnak nem érintettje, de azt tudakoltuk tőle, hogy a még folyó nyomozásban, a szerződések miatt kihallgatták-e, illetve nem tartja-e túlzónak a szerződéses árakat.

Hiába tettünk fel Grécsnek kérdéseket más témákban is, ezekre sem kaptunk választ. Pedig néhány hónapja a Telex érdekes, Schadl munkatársainál talált feljegyzésekről írt, amelyek többször említik Grécset. Több említés is különböző összegekről szól, és a fenti szerződések utáni, 2020-as. Továbbá van 2021-es feljegyzés is, amely egy rejtélyes szatyrot említ. Ezek:
- 2020. 07. 10. „Grécs 20 mFt Úszódaru utca 5.”
- 2020. 12. 02. „Grécs Laci 350000 Mammutnál”
- 2021. 04. 27. „Grécstől kapott szatyor irodában Gyurinak odaadni”
Sikerült viszont beszélnünk a Grécs-féle szerződéseket a kar részéről aláíró, jelenleg is a posztján lévő dr. Takács Katalin hivatalvezetővel. Ő sem szereplője a büntetőeljárásnak, bár a Schadl vezette elnökséggel egyetértésben és harmóniában dolgozott a volt elnök terhére rótt bűncselekmények idején. Miután meghallotta, hogy a hvg.hu-tól keressük, letette a telefont és többé fel se vette. A szerződésekről, a nyomozásról és más témákról írásban feltett kérdéseinkre sem válaszolt,
így arra sem kaptunk választ Takács Katalintól, felmerült-e benne, hogy lemond a hivatalvezetői pozícióról, miután az élettársa a Völner-Schadl büntetőügy egyik vádlottja, aki ráadásul az előkészítő ülések egyikén a vádirattal egyezően be is ismerte a bűnösségét?
Varga Judit egyetemi évfolyamtársa lett Schadl utódja a végrehajtói kar új élén
Új elnökséget választott a lemondott Schadl György vezette testület helyére csütörtökön a bírósági végrehajtói kar tisztújító közgyűlése. Az irányító stáb tagja lett Schadl két korábbi munkatársa, az új elnök pedig Lupkovics Beáta lett, Varga Judit igazságügyi miniszter egykori egyetemi évfolyamtársa.
Érdekesség egyébként, hogy a Schadl-ismerős cégvezető, Dr. Grécs egyébként nem orvos, hanem mentőápoló. A hvg.hu rákeresett az Országos Kórházi Főigazgatóság nyilvános adatbázisában, az Alap- és Működési keresőben, és abban egyetlen Grécs László szerepel, ám őt nem orvosként, hanem egészségügyi szakdolgozóként tartják nyilván, szakképesítése pedig mentőápoló.
A neve előtti Dr. titulust pedig információink szerint a Pécsi Tudományegyetem jogi karán szerzett diplomája alapján használja – az egyetemen korábban vizsgálták, hogy “varázsolt-e” Schadl vizsgát bárkinek, mivel erről ugyancsak telefonlehallgatási jegyzőkönyvek szólnak, így került a képbe például Rogán Antal kabinetfőnökének vizsgája is, de a vizsgálat végül nem tárt fel szabálytalanságot.
A Grécs által vezetett Hungary Ambulance Kft.-ben egyébként a cégnyilvántartás adatai szerint Grécs korábban évekig, egészen 2018-ig résztulajdonos is volt. A vállalkozásba tulajdonosként aznap, 2013 február 5-én szállt be, amikor kiszállt belőle Welsz Tamás – Welsz a Simon-ügy gyanúsítottja volt, de 2014 tavaszán a rendőrautóban rosszul lett és meghalt.
A Grécs vezette magán-mentőszolgálat 6 embert foglalkoztat és az utóbbi években egyre növekvő árbevételt produkált. 2021-ben már 552 milliós nettó árbevétele volt, de csak minimális, alig 1,5 milliós adózott eredménye. Tavaly viszont jelentősen kevesebb, 327 millió árbevétel mellett is magasabb, 1,7 milliós profitot hozott össze a vállalkozás.
A cégnek 2018 óta egyedüli tulajdonosa egy másik, sokkal nagyobb magán-mentőszolgálat, a mintegy félszáz önkormányzattal orvosi ügyeleti ellátásra is szerződött Inter-Ambulance Egészségügyi és Szolgáltató Zrt. Ez már egy 50 főt foglalkoztató vállalkozás, jóval nagyobb, többmilliárdos forgalommal.
Az Inter-Ambulance tavaly 3,2 milliárd forintos nettó árbevétel mellett az elmúlt öt év rekordprofitját hozta össze: 2022-ben az adózott eredménye 217,5 millió forint volt. Ennek a cégnek Grécs vezető tisztségviselője: igazgatósági tag 2021 szeptembere óta. (A cég szakmai vezetője pedig Zacher Gábor, aki 2020-ban a cég által foglalkoztatott verekedő fóti háziorvos ügyében is megszólalt – az orvost felfüggesztették.)
Érdekesség, hogy a kék villogós ügyben korábban Schadl és Grécs azt tervezték, hogy csinálnak egy külön mentőscéget, abban lesz egy kocsi, arra kérnek kék lámpát, így azt az autót Schadl jogszerűen használhatná. Így is lett: van egy Ambulance Mentőszolgálat Kft. nevű cég, amelynek jelenleg is Grécs az ügyvezetője, a felesége pedig a tulajdonosa, miután 2021 nyarán megvásárolta azt és átnevezte erre. Tavaly a cégnek nem volt árbevétele, így 244 ezer forint veszteséggel zárta az évet.
Még érdekesebb, hogy Grécs László feleségének van egy másik céges érdekeltsége is, a Referencia Kapu Kft, amely egy, a covid-világjárvány elleni védekezéshez ajánlott eszközt, egy fertőtlenítő kaput forgalmaz, de 2019 óta árbevétele nem volt, viszont évről-évre néhány százezres veszteséget termelt. A vállalkozásban Grécs felesége és egy másik magánszemély mellett a tavaly 1,8 milliárdos pofitot termelő Valton-Sec Zrt.-nek és az egy év alatt 480 milliárd(!) forintnyi állami megbízást behúzó B+N Referencia Zrt.-nek van nagyobb tulajdonrésze – utóbbi tulajdonosa az “udvari söprögető” Kis-Szölgyémi Ferenc.
A végrehajtói kar körüli további ügyekkel foglalkozik a friss HVG is. Részletek a csütörtökön megjelenő lapban és a hvg360-on:
Belülről fortyog a végrehajtói kar a Schadl-ügy után is, az ügyészség még mindig nyomoz néhányak ellen
Szigorúan titkos új nyomozást folytat egyes végrehajtókkal szemben az ügyészség. Máig nem derült ki, tett-e ígéretet a Fővárosi Törvényszék elnöke Schadl Györgynek egy bíró ellehetetlenítésére.