szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ügyészség szerint az elmúlt években egyre több bántalmazás éri a pedagógusokat, az elkövetők pedig súlyos büntetésekre számíthatnak.

Két romhányi nő rendszeresen sértegette, fenyegette a pedagógusokat, valamint a gyermekvédelmi szolgálat munkatársát, börtönbe küldte őket törvényszék – olvasható az ügyészség honlapján.

A Balassagyarmati Járási Ügyészség 2021 júniusában emelt vádat a két nő ellen, akik 2020 februárjában a romhányi iskola udvarán tartott napközis foglalkozás közben, a gyermekek jelenlétében kiabálva szidták a foglalkozást tartó pedagógust. Az igazgató és helyettese megpróbálta megvédeni a pedagógust, ekkor őket is szidalmazták a nők. A gyermekeket az épületbe kísérték.

A nőknek egyébként az unokaöccse az iskolába járt, az ő osztályfőnöke 2020 szeptemberében azzal hívta fel a kisfiú édesanyját, hogy vigye el az iskolából a gyermeket, mert nem tud viselkedni. Az édesanya helyett a gyermek nagynénje, a vádlottak közül az idősebbik ment, aki akkor sértegette az osztályfőnököt, kétségbe vonta a szakmai hozzáértését, és meg is fenyegette a tanárt. A nő viselkedése miatt nem bírták folytatni a tanítást.

A szülők és a pedagógusok közötti összezördülésekről, a szülők részéről érkező nyomasztásról és fenyegetőzésekről szól pár nappal ezelőtt megjelent cikkünk:

„Este tíz után ír rám fenyegetően az anyuka, hogy mit csináltam én az ő kislányával"

Bár szinte közhely, hogy akkor lehet sikeres a gyerekek nevelése, ha a pedagógusok és a szülők kölcsönösen partnernek tekintik egymást, sokszor a partnerség helyett a bizalmatlanság jellemző a kapcsolatukra. Egyszerre jellemző, hogy alig van kommunikáció a felek között, és az, hogy ha van, akkor az a tanárok számára akár kifejezetten zavaró éjszakai vagy hétvégi telefonokat és üzeneteket is jelenthet.

2021 januárjában egy fogadóórán a nők már életveszélyes fenyegetéseket vágtak a tanárok fejéhez. A nők unokaöccse ügyében a gyermekjóléti szolgálat is eljárást folytatott, az idősebb nő azt mondta az egyik munkatársnak, hogy „kitapossa a belét”, megtalálja hol lakik, és hogy melyik iskolába jár a gyermeke.

Idén januárban a Balassagyarmati Járásbíróság 2023 januárjában mindkét nőt közmunkára ítélte, de az ügyészség szerint ez nem volt elég büntetés, így súlyosítást kértek. Kiemelték, az utóbbi években megszaporodtak a pedagógusok elleni támadások, ezért nagyobb szigorral kell fellépni.

A két nővel szemben jogerős ítélet született, az idősebb 2 év 4 hónap, a fiatalabb pedig 2 év letöltendőt kapott, és 3-3 évre eltiltották őket a közügyek gyakorlásától.

A bántalmazó és fenyegető közeg egyre jellemzőbb, idén is több mint ezer panasz érkezett az oktatási jogok biztosához. A panaszok nagy része kiközösítésről szól és egyaránt érkezik a pedagógusoktól, a szülőktől és a diákoktól is, erről szól az alábbi cikk:

Megalázás, kiközösítés, elhallgatott sérülések a magyar oktatás mindennapjaiban

1028 panasz érkezett tavaly az Oktatási Jogok Biztosához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!