szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar felfüggesztette végrehajtói pozíciójából Lukács Tamást, a kar volt alelnökét, Pécs egyik végrehajtóját.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Felfüggesztették végrehajtói pozíciójából Lukács Tamást, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar korábbi alelnökét, aki még Schadl György elnök idején volt a szervezet második embere – tudta meg az rtl.hu. Ellene a fő korrupciós botrányban nem emeltek vádat, egyelőre nem tudni, hogy mi indokolta a felfüggesztését.

Az rtl.hu megkérdezte a Központi Nyomozó Főügyészséget, hogy van-e folyamatban olyan nyomozás, amelyben a pécsi illetékességű végrehajtó érintett. Névre szólóan Lukács Tamásról nem adhatott tájékoztatást az ügyészség, annyit viszont elismertek, hogy van olyan ügy, amelyben egy pécsi végrehajtói iroda vezetője érintett.

Schadl György: „Amit én előre adok, az csak ajándék, amit ő visszaad, az viszont korrupció?"

Folytatódott a Schadl-ügy tárgyalása, ezúttal ő kapott szót, kérdezett tanúkat, és beszélt a saját verziójáról. Schadl szerint ő megállapodott F. Miklóssal és N. Gáborral is, hogy finanszírozza az irodáik működését, fizetést ad nekik, ők pedig cserébe az irodáik osztalékából fizetnek neki vissza.

A Magyar Bírósági Végrehajtói Karnak törvényi kötelezettsége, hogy naprakészen vezesse a végrehajtók nyilvántartását, ebből pedig az látszik, hogy a pécsi végrehajtók közül egyedül Lukács Tamást helyettesíti valaki felfüggesztés miatt. Általánosságban elmondható, hogy az ügyészségnek hivatalból tájékoztatnia kell a kar hivatalvezetőjét, ha eljárást indított valamelyik végrehajtó ellen, ekkor pedig a kar felfüggeszti az érintett személyt a pozíciójából. Azt tehát nem tudhatjuk, hogy a felfüggesztett Lukács Tamás ellen folyik-e eljárás, csupán annyit, hogy egy pécsi végrehajtói iroda vezetője ellen igen – írta az rtl.hu.

Lukács Tamás 2016-ban alapította végrehajtói irodáját, amely a tavalyi évben csaknem 100 millió forint nyereséget ért el, a hét év alatt pedig több mint 580 millió forint volt az iroda adózott eredménye. A végrehajtói kar alelnöki pozíciójáról idén tavasszal mondott le a teljes elnökséggel együtt. Az új elnökség tagjai közé nem jelöltette magát.

Alelnökként a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar első embere lett, miután az ismertté vált korrupciós botrányban letartóztatták Schadl Györgyöt. Lukács Tamást azonban akkor semmivel sem gyanúsították meg, így szabadon folytathatta a munkáját, sőt az újonnan kinevezett végrehajtók előtte tettek esküt is. (Ez jogilag aggályos lehet, mert a törvény szerint a ceremóniát csak az elnök előtt lehetne megtartani, de Schadl György börtönben van. Volt, aki megtámadta a kinevezések jogszerűségét, ha igazat adnak neki, az összes újonnan hivatalba lépett végrehajtó döntése megkérdőjelezhető lesz.)

Lukács Tamásról korábban az rtl.hu megírta, hogy az egyik vizsga alkalmával Schadl György kérésének engedve „kardoskodott” egy felkészületlen vizsgázó mellett. Ez nem volt egyedi eset, Schadl György ugyanis a nyomozati anyagok alapján rendszeresen megpróbált protekciót intézni, a nyomozati papírok alapján több minisztériumból is kértek tőle segítséget. Lukács Tamás a vizsga után sajnálkozva mondta telefonon Schadl Györgynek, hogy hiába küzdött, leszavazták őt az értékelés során, azaz a vizsgázó végül megbukott. Pedig állítása szerint ő mindent megtett, a nyitókérdése például az volt, hogy mi a kedvenc témaköre?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!