szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy ittas férfi 2021-ben a Pillangó utcánál esett be a metró mellé, amit nem vett észre sem a sofőr, sem a diszpécser, ezért elindították a szerelvényt. A férfi meghalt.


Elismerte bűnösségét, és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról egy 2021-es halálos metrógázolás két vádlottja, a metró vezetője, S. Zoltán és az állomási diszpécserként dolgozó J. Krisztina. Ügyükben ezért a bíróság már az előkészítő ülésen ítéletet hozott.

2021. január 9-én a Pillangó utcai állomáson az ittas állapotú V. Sándor leszállt a metróról, majd megtántorodott és elesett úgy, hogy a karja beszorult a szerelvény és a peron közé. A vád szerint a metrót vezető S. Zoltán, bár köteles lett volna meggyőződni arról, hogy biztonságosak a körülmények, nem észlelte a beszorult utast, pedig V. Sándor látható és objektíve észlelhető volt. S. Zoltán elindult a metróval, végigvonszolva a peronon a sértettet, aki végül a metró alá esett, és a helyszínen életét vesztette.

J. Krisztina másodrendű vádlott a baleset idején állomási diszpécserként dolgozott, feladata a több kamerával felszerelt biztonsági rendszeren keresztül az állomás, különösen a beérkező szerelvények és az utascsere biztonságának a figyelése, felügyelete volt. J. Krisztina vallomása alapján és a bizonyítékok szerint a balesetkor tüsszögni kezdett, ezért nem volt képes felmérni a helyzetet, és elmulasztotta a peron vészkapcsolóját aktiválni, amely megakadályozhatta volna a metró elindulását.

Az ügyész perbeszédében a metróvezetőre 1 év 6 hónap, a diszpécserre 1 év 2 hónap fogházbüntetést kért, mindkettejüknél két évre felfüggesztve a büntetés végrehajtását. S. Zoltánnal szemben a vasúti járművezetéstől való, 2 évre szóló eltiltást is indítványozott.

A bíró kérdésére, hogy elismeri-e a bűnösségét, S. Zoltán először hezitált, majd többször is megerősítette, hogy elismeri, és hasonlóan nyilatkozott a másodrendű vádlott is. Mivel mindketten lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról, az utolsó, eldöntendő kérdés a büntetések mértéke maradt, a súlyosító és az enyhítő körülmények figyelembevétele mellett.

A szőlész-borász végzettségű S. Zoltán személyi körülményei kapcsán azt mondta, hogy jelenleg biztonsági őrként dolgozik, 5 kiskorú gyermeke van, támogatja gyerekeit és a tőle külön élő feleségét, és tartozása is van. 27 éven át dolgozott metróvezetőként, ez idő alatt balesete, szabálysértése nem volt. J. Krisztina még mindig állomási diszpécserként dolgozik, és elmondása szerint több esetben is részt vett emberéletek megmentésében.

A bíróság ítéletében az ügyészség által indítványozott büntetések kiszabását rendelte el. Mindkét vádlottnál enyhítő körülményként értékelte a beismerő vallomást, a büntetlen előéletet, az időmúlást és azt a tényt, hogy valódi megbánást tanúsítottak az eljárás során. S. Zoltánnal kapcsolatban a személyi körülményeket, J. Krisztinával kapcsolatban az életmentésekben való részvételt emelte ki további enyhítő körülményként a bíróság. A nyomatékos enyhítő körülményekre tekintettel érdemlegesnek nyilvánították a vádlottakat az előzetes mentesítésre, amely alapján az ítélet jogerőre emelkedésétől kezdve büntetlen előéletűnek minősülnek.

Az ítéletet valamennyi fél tudomásul vette, így az jogerős.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!