szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ám ahhoz, hogy az eljárás elindulhasson, kétharmados döntés kell. Az ellenzék már be is adta az indítványt a rendkívüli ülés összehívására.

Összegyűltek a megfosztási eljárás kezdeményezéséhez szükséges aláírások az Országgyűlésben ahhoz, hogy meginduljon a megfosztási eljárás Sulyok Tamás ellen” – jelentette be Dobrev Klára kedden, aki szerint Magyarország államfője nem lehet egy „köztörvényes bűnöző”.

„Aki bűncselekmények sorát követte el bármikor az életében, aki törvényellenesen játszotta át a magyar földet külföldiek kezére, az nem fejezheti ki a nemzet egységét, és nem töltheti be hazánk legmagasabb közjogi méltóságának szerepét” – fogalmazott a DK-MSZP-Párbeszéd EP-listavezetője, majd megköszönte az MSZP, a Párbeszéd, a Momentum, a Jobbik és az LMP képviselőinek támogatását, akik aláírták a megfosztási eljárás elindításához szükséges kezdeményezésünket.

Dobrev Klára: Sulyok Tamás ügyvédként termőföldeket játszott külföldi kézre

Az árnyék-miniszterelnök szerint Sulyok Tamás köztörvényes bűnöző.

A megfosztási eljárás a köztársasági elnök lemondatásának egyetlen módja, egyébként a tisztségét csak akkor veszti el, ha meghal, lemond, lejár a mandátuma, 90 napon túl nem tudja ellátni a hivatalát, összeférhetetlenség áll fenn a posztjával kapcsolatosan, vagy már nem állnak fenn a megválasztásához szükséges feltételek.

Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője Facebook-oldalán eközben bejelentette, hogy kezdeményezésére az ellenzéki kollégákkal közösen beadták az indítványt az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívására, amelynek időpontjára 2024. május 30. napját javasolják.

Ezen nemcsak a köztársasági elnök tisztségtől való megfosztásának kezdeményezéséről szóló javaslatot tárgyalnák meg, hanem a Külgazdasági és Külügyminisztérium elleni kibertámadást is.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a DK EP-képviselője azzal állt a napokban a nyilvánosság elé, hogy kifejtette, szerinte Sulyok “a csongrádi földmaffia tagja volt”, ügyvédként ugyanis ellenjegyzett olyan szerződéseket, amelyekkel strómanokon keresztül osztrák tulajdonba kerülhetett volna, mint száz hektár termőföld. Bár az általa említett ügyletek a kétezres évek elejére nyúlnak vissza, állítása szerint már akkor is bűncselekménynek minősültek, az elévülésről pedig majd az ügyészség fog dönteni, így másnap be is nyújtotta az erről szóló dokumentumokat Polt Péter hivatalának.

A köztársasági elnök hivatala is reagált a vádakra, mint írták, Sulyok ügyvédi tevékenysége során mindenben a hatályos jogszabályoknak és ügyvédi esküjének megfelelően járt el, és nincs takargatnivalója. Hozzátették azt is, jogi lépésekre készülnek Dobrevvel szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!