szerző:
Szentirmai Áron
Tetszett a cikk?

Az önkormányzatok forrás hiányáról, a kampány és a pártlogó terheiről valamint jövőbeli terveiről beszélgetett az MCC Feszten három frissen megválasztott fideszes városvezető, valamint az Esztergom élén a második ciklusára készülő Hernádi Ádám.

“Egerben kifejezetten jó hangulatú kampányon vagyunk túl” – összegzett Vágner Ákos, a város frissen megválasztott fideszes polgármester arra, hogy miképp élte meg a választást. Hogy számára gondmentes volt a június 9-e előtti pár hónap, az nyilván összefüggött azzal, hogy a városban összeveszett a 2019-ben győztes egyesült ellenzék, így Vágner nyugodtan várhatta a választás napját.

Esztergomban sem volt oka gyomorgörcsre, csak párttársait hívták diskurzusra a szervezők. Az MCC Feszten tartott beszélgetésen részt vett még Tóth-Szántai József, aki októberből Miskolcot irányítja, Böröcz László, az I. kerületben frissen megválasztott városvezető, illetve Hernádi Ádám, aki Esztergomban újrázni tudott tavasszal. A kampány saját elmondásuk szerint egyik jelöltet sem viselte meg túlságosan, Böröcz és Tóth-Szántai állították, az emberekkel történő személyes találkozások jelentették a kampány kulcsát. A miskolci politikus elmondása szerint ő 178 lakossági fórumot tartott a kampány alatt.

Az újrázó és a frissen megválasztott polgármesterek az egypárti eseményen beszéltek arról is, hogy teherként vagy segítségként élték-e meg a Fidesz párt logóját. Hernádi szerint az országos politika fontos keretrendszer, de “Esztergomban nincs jobb és baloldal, csak Esztergom van, az ország első városa.”

Abban társai is egyetértettek, hogy a polgármester feladata nem a párt, hanem a város érdekeinek szem előtt tartása. Böröcz – miután leszögezte, hogy a párt egy fontos értékrendbeli alap, ami nélkül el sem tudtak volna indulni – elmondta, “aki a polgármesteri pozíciót az országos politikára használja, az meg fog bukni.” (Ezzel legtöbbet Karácsony Gergely főpolgármestert vádolták a kampány során, és ő végü megőrizte posztját.)

Böröcz szerint a pártlogó elhagyásával – főleg a baloldal – bújik előszeretettel civil köntösbe, de a nap végén úgyis csak a város számít. Tóth-Szántai erre reagálva elmondta, hogy ő ugyan félig civilként nyert (a Választási Iroda honlapján a neve mellett Pont Mi Egyesület, a Fidesz és a KDNP logója szerepel), de szeretne mindenkivel együttműködni. A választások előtt is kereste az összes pártot és a jövőben szeretne odáig eljutni, hogy Miskolcon nincs se jobb, se baloldal. Nehéz dolga nem lesz, elvégre a kormánypártok már most vele vannak, és így a választásokon a város 18 körzetéből 15-öt elnyertek.

Vágner a témához annyit tett hozzá, hogy ugyan fontos a párt, de a jelölt személye még inkább. Szerinte az ellenfelei a választások alatt szerették volna lejáratni, de ez nem jött össze nekik. “Hogy ez azért volt, mert nem találtak semmit, vagy mert nincs is mit találni, az majd eldől” – tette hozzá.

A beszélgetésből az a kép rajzolódott ki, hogy a közbiztonság és a köztisztaság azokban a városokban rendkívül komoly probléma, ahol az elmúlt években ellenzéki vezetés volt. Tóth-Szántai szerint a legfontosabb céljuk – ami már a kampány alatt is elhangzott – Miskolc közbiztonságának, köztisztaságának és tömegközlekedésének a fejlesztése. A felsoroltak közül pedig az utolsó a legfontosabb, mivel “Miskolcon az elmúlt évben több, mint százszor változott a menetrend, ami szerintem Guinness-rekord”. Böröcz pedig állította, a baloldali vezetés ideje alatt rengeteget romlott az I. kerület közbiztonsága és köztisztasága. Ezt a most kormányzati negyedként átépülő budai Várról és környezetéről a nagy rendőri jelenlét miatt nehéz elhinni.

Szóba került még a központosítás, valamint az önkormányzatok forráshiányos helyzete is. Vágner elismerte, hogy Eger valóban rengeteg forrást vesztett, így számtalan fejlesztés is elmaradt a városban, amit mindenképpen szeretnének majd pótolni. A többi városvezető szerint viszont nincsen nagy probléma.

“Valóban elvették a várostól a súlyadót, ez Esztergom esetében évi 60-70 millió forint, ha ezt átcsoportosítással nem tudnám pótolni, le kéne mondanom” – mondta Hernádi. Tóth-Szántai úgy látja, hogy Miskolcon – a jelenlegi vezetés kommunikációja ellenére – nincsen komoly probléma, a város mindig is sokkal több működési támogatást kapott, mint amennyi szolidaritási adót fizetett, ráadásul az iparűzési adóbevétel is nőtt az elmúlt időszakban.

Meglátása szerint, ha ennek ellenére mégis probléma van a város költségvetésével, akkor az rendszerszintű, és “sejtjük mi lehet”, majd kifejezte abbéli reményét, hogy a jelenlegi vezetés “felelősen gondol majd az átadásra.”

Többször szóba került, a központosítással kapcsolatban is, hogy az országos és a városi, illetve a kerületi és a fővárosi hatáskörök nem minden esetben vannak rendezve, például a közterek és az utak esetében. Abban viszont Hernádi és Böröcz is egyetértett, hogy ettől függetlenül az utcákat rendben kell tartani, maximum később számlázni kell a költségeket a Közút vagy a főváros felé – bár erre egyelőre nem került sor és nem is terveznek számlákat benyújtani, nyugtatott meg mindenkit Esztergom polgármestere.

Böröcz szerint hosszú távon viszont mindenképpen rendezni kell ezeket a viszonyokat, már csak azért is mert jól látszik, hogy a kerület sokkal jobb gazda, mint a főváros.

A beszélgetés végén a moderátor megkérte még a megválasztottakat, hogy mondjanak pár konkrétumot arra vonatkozóan, mit szeretnének elérni a következő öt évben. Vágner ez idő alatt szeretné élénkíteni a gazdaságot Egerben, Tóth-Szántai pedig elmondta, hogy szeretnék, ha Miskolc levedlené az Acélváros címkét és helyette a Bükk Városa lehetne.

Böröcz azt ígérte, hogy az I. kerület lesz a legjobb város illetve azt is, hogy felújítják a Batthyányi teret, teljesen digitalizálják a önkormányzatot és megduplázzák a kerület bevételét. Hernádi pedig arról beszélt, hogy befejezik a városháza külső felújítását, árvízvédelmi rendszert építenek ki, illetve elmondta azt is, hogy reményei szerint megépül majd az M100-as út és ehhez kapcsolódóan egy, a várost Szlovákiával összekötő vasúti- és teherhíd.

Már csak abban kell bízniuk, hogy a kormánypártnak nem csak többsége lesz, de forrása is arra, hogy Lázár János engedélyével a beruházások beinduljanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!