Sziklafalnak csapódott siklóernyőst mentettek meg a barlangi mentőszolgálat munkatársai
A pilóta repülés közben eltűnt a Gerecsében, súlyos sérülésekkel találtak rá. Megközelíteni, stabilizálni és kimenteni csak kötélpályák kiépítésével volt lehetséges.
hvg.hu
Bajba került siklóernyőshöz riasztották szerda este a Magyar Barlangi Mentőszolgálat munkatársait a Gerecsébe, a Tarján határában található Pes-kő barlang melletti sziklafalhoz. A szervezet beszámolója szerint a 33 éves pilóta délután három órakor szállt fel, majd eltűnt. Később kiderült, hogy egy repülés közbeni anomália miatt mentőernyőt kényszerült nyitni, így csapódott a sziklafalnak. A sporttársai este nyolckor kértek segítséget.
A Magyar Barlangi Mentőszolgálat húsz, a Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat három fővel vonult a helyszínre, ahol a katasztrófavédelem hivatásos és önkéntes szakemberei már megkezdték a baleset helyszínének felderítését, a mentés infrastruktúrájának kiépítését.
A barlangi mentők a sérültet súlyos állapotban, a függőleges sziklafal keskeny párkányán felakadva, testszerte súlyos zúzódásokkal és potenciálisan életveszélyes szuszpenziós szindrómával találták nagyjából húsz méter mélységben. A megközelítése, stabiliázálása és kimentése csak kötélpályák kiépítésével volt lehetséges. A sziklafalon kötélből végzett orvosi vizsgálat és első ellátás után a sérültet speciális barlangi mentő hordágyon emelték fel a turistaútra, amelyen előbb gyalog, majd terepjáróval vitték az utcai autóval már járható erdészeti útig, ott adták át az Országos Mentőszolgálat Tatabányáról érkezett mentőegységének.
Megjegyezték: az akció szinte órára pontosan akkor végződött, amikor a tavaly ilyenkor sikerrel zárult törökországi Morca-barlangban zajlott mentés. Az orvosi feladatok java részét mindkét esetben Zádor Zsófia, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat orvosa látta el.
Két és fél nap kellett ahhoz, hogy biztonságban a felszínre emeljék Mark Dickey barlangkutatót, akinél tíz nappal ezelőtt emésztőrendszeri vérzés alakult ki a dél-törökországi Taurus-hegység Morca-barlangjában. Mentésében számos ország részéről összesen több százan vettek részt, a hvg.hu pedig elérte az egyik magyar orvost, Zádor Zsófiát, aki elsőként ért le Dickeyhez.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.