A megfelelő öltözködés csak a kezdet, a java ezután jön © sxc.hu |
Fontos, hogy észrevegyék, hogy tisztában vagy saját magaddal, a képességeiddel és a tulajdonságaiddal. Jó, ha hangsúlyozod, hogy mik a rövid-, közép-, és hosszútávú céljaid, hogy lássák, mire számíthatnak veled kapcsolatban, egy, öt, tíz éven belül. Ne feledd, az állásinterjún olyan embereket keresnek, akikre a cég hosszú távon számíthat, hiszen senki sem vesz fel szívesen új munkaerőt 4-5 hónapra.
Tisztában lennie a képességeiddel, nem egyenlő azzal, hogy kizárólag szuperlatívuszokban tudsz saját magadról, illetve a korábbi munkáidról beszélni. Egy állásinterjún sokkal nagyobb hasznodra válhat, ha tudatod beszélgetőpartnereiddel, hogy tisztában vagy kevésbé erős oldaladdal is, s dolgozol azon, hogy egyre kevésbé befolyásolja a munkavégzésedet, ha egy-egy dologban nem vagy ugyanolyan képzett, mint a kollégáid.
Mindemellett kulcsfontosságú az alkalmazkodóképesség. Érdemes elmondanod, hogy a múltban miként kezeltél olyan helyzeteket, amikor jelentősebb változással kellett megküzdened, s ez milyen változásokkal járt számodra, milyen tapasztalatokat szereztél. A munkaadók szeretik, ha a jelentkezők rugalmasak és könnyedén integrálódnak új rendszerekbe és munkafolyamatokba.
Ez utóbbihoz kapcsolódik a jó tanulási képesség. Legyen szó bármilyen iparágról, fontos, hogy folyamatosan képezd magad, s légy tisztában a legújabb technológiákkal és módszerekkel. Jó pont, ha gyors a felfogásod, s a megszerzett információt képes vagy rövid idő alatt hatékonyan feldolgozni. Ha tudod, említsél ezzel kapcsolatos példákat a szakmai múltadból.
Gyakran nem csak a konkrét állással kapcsolatos követelményeknek kell megfelelned, az interjún sokszor azt is ellenőrzik, hogy az adott céges kultúrába mennyire illesz bele. Erre jellemzően nem kérdeznek rá, csupán az összkép alapján döntik el, hogy passzolsz-e a vállalathoz, vagy sem. Ezért lehet kulcsfontosságú, hogy megfelelően tájékozódj a cégről, ahova jelentkezel.