szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Uniónak nagyobb felelősséget kellene vállalnia a gazdasági válság által leginkább sújtott országokban - állapította meg egybehangzóan Guy Ryder, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) és John Monks, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára Budapesten sajtótájékoztatón.

John Monks szerint az európai közösségnek legalább a tagállamok gazdasági teljesítményének egy százalékával emelnie kellene a gazdaság fejlesztésére fordított összegeket, ezzel ösztönözve a munkahelyteremtést.
 
Guy Ryder hangsúlyozta: a gazdasági krízis társadalmi és munkaügyi válságba csapott át, ezért a kormányoknak és a nemzetközi pénzügyi szervezeteknek is nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a szociális problémákra. Az ITUC főtitkára úgy vélte, hogy például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank is csak a szavak szintjén foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, és valójában "régimódi, a 1980-90-es években megszokott politikájukat folytatják". A szociális válság súlyát szemléltetve megjegyezte: egy nemzetközi felmérés szerint a globális pénzügyi krízis kirobbanása óta már mintegy 59 millió munkahely szűnt meg világszerte.
 
Az egynapos magyarországi látogatáson tartózkodó nemzetközi szakszervezeti vezetők hétfőn mind a hat országos szakszervezeti konföderáció vezetőjével tárgyalnak a gazdasági világválság következményeiről, illetve az ebből adódó feladatokról.
 
A megbeszélések egyik alapjául az Európai Szakszervezeti Szövetség által májusban, Párizsban elfogadott nyilatkozat szolgál. Ez a dokumentum egyebek között kimondja, hogy a tömeges munkanélküliség visszatéréséért az elmúlt harminc évben domináló neoliberális gazdaságpolitika okolható. A nyilatkozat továbbá erősebb munkavállalói jogokat követel a rövid távú piaci érdekekkel szemben, valamint biztosítani kívánja közszolgáltatások megőrzését, illetve a reálbérek és a nyugdíjak emelkedését.

hvg.hu Karrier

Milyen esélyeink vannak a munkaerőpiacon?

Növekszik az elkötelezettség, a felelősségvállalás, és az együttműködési készség a hazai munkavállalók körében – derül ki az IBM munkaerő-piaci tanulmányából.

Karrier

A válság a dolgozók idegeire megy

Az elbocsátások, és a további leépítésekről keringő híresztelések károsak a munkavállalók mentális egészségére. Így a gazdasági válság azokra is veszélyes, akik végül megőrizhetik munkahelyüket – írja egy friss dán felmérés alapján a Copenhagen Post.

hvg.hu Karrier

Megelőzhető az elbocsátás, még a nagyvállalatoknál is

A gazdasági recesszió következtében már a milliós éves forgalmat lebonyolító nagyvállalatok is elkezdték tipikus költségcsökkentő akcióikat. A további negatív hatásokat elkerülve, valamint a talpraállás és a fizetőképesség biztosítása érdekében elsősorban a munkahelyek megtartására kell fókuszálniuk, amelyhez most pályázat útján uniós segítséget is igénybe vehetnek.

Medián: Tégláról téglára építi előnyét a Tisza, már 11 százalékkal jár a Fidesz előtt

Medián: Tégláról téglára építi előnyét a Tisza, már 11 százalékkal jár a Fidesz előtt

Pár fújás az egész? Orrspray lassíthatja az Alzheimer-kór kialakulását

Pár fújás az egész? Orrspray lassíthatja az Alzheimer-kór kialakulását

Váratlan felfedezés: a súlyos Covid-fertőzés segíthet a rák legyőzésében

Váratlan felfedezés: a súlyos Covid-fertőzés segíthet a rák legyőzésében

„A világtörténelem egyik legveszélyesebb szakaszának elején járunk”

„A világtörténelem egyik legveszélyesebb szakaszának elején járunk”