Egy dán számítástechnikai cég negyven autista munkavállalót foglalkoztat. A vállalat vezetője szerint kiaknázatlan munkaerő-forrást jelentenek az autista felnőttek, ám helyzetük Európa-szerte kedvezőtlen.
Thorkil Sonne azért alapította a cégét, mert van egy autista fia – írja internetes oldalán a BBC. A dán férfi tisztában van az autizmus velejáróival, hogy a munkára is alkalmas autista felnőttek nehezen tudnak elhelyezkedni, ha egyáltalán sikerül nekik. Sonne tervei szerint hamarosan nyit egy fiókcéget Glasgowban, ahol ötven munkavállalót foglalkoztat majd, a dániaihoz hasonló körülmények között.
De miért éri meg autistákkal dolgozni? Sonne cégénél az autisták különböző munkafolyamatokban vesznek részt, akad, aki szoftvert tesztel. „Nyugodt környezetben dolgoznak, az állandóság fontos számukra” -hangsúlyozza a dán férfi, hozzátéve, hogy alkalmazottai jól teljesítenek. Véleménye szerint az autisták eddig ki nem aknázott munkaerőforrást jelentenek.
Európa-szerte a lakosság egy százalékát érinti valamilyen formában - akár hozzátartozója révén - az autizmus. Az Autisták Nemzeti Társasága szerint a munka javít az érintettek életkörülményein, motiválhatja őket, ha lehetőséget kapnak, hogy kamatoztathassák képességeiket. A helyzet azonban kedvezőtlen, egy friss felmérés szerint ugyanis Európában az autista felnőttek 62 százaléka még sosem dolgozott. Az autizmusnak különböző válfajai vannak, a munkára való alkalmasság természetesen attól is függ, hogy az érintettek melyik típusba „tartoznak”.
A Kanner-szindróma az autizmus erős formája, egy neurobiológiai pervazív – egész személyiségre kiterjedő – fejlődési zavar. Az érintetteknél már 3 éves kor előtt kiderül, hogy kortársaikhoz képest visszamaradott a kommunikációjuk - ezzel együtt - nyelvhasználatuk is sérül, valamint gondolkodásuk és szociális viselkedésük is. Az Asperger-szindróma az autizmus gyengébb változata, neurobiológiai pervazív fejlődési zavar, az érintetteknél azonban a nyelvi fejlődés normális ütemben, koruknak megfelelően halad, intelligencaiszintjük átlagos vagy annál magasabb. (A két típus között átmenet is van.)