szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hihetetlen körülmények között tengődnek, s gyakorlatilag rabszolgasorsra jutottak a Csehországban dolgozó külföldi vendégmunkások tízezrei - írta a Lidové Noviny című konzervatív cseh napilap csütörtöki számában.

"Munkájukért nem kapnak fizetést és egyre inkább eladósodnak. Ha meg akarnak szabadulni a rabszolgamunkától, akkor el kell szökniük vagy drága pénzen ki kell vásárolniuk magukat" - mutat rá a lap terjedelmes összeállításában. Megjegyzi, hogy a külföldiek szenvedéséből a különféle munkaközvetítő ügynökségek továbbra is hatalmas hasznot húznak, míg az állami szervek gyakorlatilag úgy tesznek, mintha nem látnák a problémákat.

A cseh belügyminisztérium kimutatása szerint május végén több mint 444 ezer külföldi állampolgár tartózkodott Csehországban, közülük mintegy 345 ezer különféle okokból hosszú lejáratú tartózkodásai engedéllyel. A cseh cégek az utóbbi években leginkább Ukrajnából, Vietnamból és Mongóliából hoztak be vendégmunkásokat, akiknek egy része tavaly óta a gazdasági válság miatt elveszítette munkahelyét.
 
Az újság riporterei több tucatnyi vendégmunkással beszéltek, akik egybehangzóan azt állították, hogy a munkát közvetítők - gyakran együttműködve valamely honfitársukkal - ebben a nehéz helyzetben még durvábban viselkednek: a külföldiek megalázása, verése, fenyegetése, sőt megerőszakolása mindennapos. A probléma most már odáig fajult, hogy néhány cseh minisztérium közös megbeszélést kezdeményezett a témában. "Fontosnak tartjuk, hogy a problémát a törvényes keretek között oldjuk meg" - nyilatkozta Tomás Haisman, a belügyminisztérium letelepedési és migrációs osztályának igazgatója.

A belügyminisztérium már az év elején egy segélyprogram keretében lehetővé tette, hogy a munkájukat vesztett külföldiek hazatérhessenek. Az állam fizeti az útiköltséget, és személyenként még 500 eurót ad a hazatelepülőknek az ottani kezdetekhez. A program keretében azonban csak néhány ezer ember hagyta el Csehországot, a többiek maradtak, új munkát találtak, de többnyire feketén.

Az ügynökségek a munkaügyi hivatalok néhány dolgozójával együttműködve azonban megtalálták a "megoldást": csúszópénz ellenében a munkájukat vesztett, eladósodott külföldiek vállalkozók, szövetkezeti tagok stb. lesznek, s így ismét megkapják a munkavállalási engedélyt. Egy ilyen engedély átlag 200-250 euróba kerül. Az új vállalkozói vízum feketén mintegy ezer euró. A reménytelen helyzetben lévő vendégmunkások kizsákmányolása ezután folytatódhat.
  
Az érem másik oldala - mutat rá a Lidové Noviny - hogy a cseh állam a csalások következtében milliárdos nagyságrendű adóbevételektől esik el.

MTI Karrier

Tíz éves csúcson a munkanélküliség az euróövezetben

Tíz éves csúcsra, 9,4 százalékra emelkedett a munkanélküliség az euróövezetben júniusban - tette közzé pénteken az Eurostat. A 27 uniós tagországban 8,9 százalékos volt a munkanélküliség az év hatodik hónapjában.

MTI Világ

Rendőrök vetettek véget a gyárfoglalásnak a Ssangyongnál

Csütörtökön beszüntették a gyárfoglalást a pénzügyi gondokkal küszködő dél-koreai Ssangyong autógyár dolgozói, és ismét tárgyalóasztalhoz ültek a vezetőkkel. A dolgozók a társaság túléléséhez szükséges létszámleépítés ellen tiltakoztak, a gyárat hetek óta megszállva tartó munkásokra a rendőrség szerdán lecsapott. Végül a szakszervezet hajlandóságot mutatott a további tárgyalásokra, miután a vezetéstől a korábbihoz képest kedvezőbb ajánlatot kaptak.

Ilyen még nem volt: példátlan monitorral állt elő az LG

Ilyen még nem volt: példátlan monitorral állt elő az LG

Katonai 5G-t fejlesztett Kína, drónok az antennái, és egyszerre 10 000 robotot tud kiszolgálni

Katonai 5G-t fejlesztett Kína, drónok az antennái, és egyszerre 10 000 robotot tud kiszolgálni

Nem közölt a Washington Post egy rajzot, amin Jeff Bezos egy zsák pénzzel hódol Trump szobra előtt

Nem közölt a Washington Post egy rajzot, amin Jeff Bezos egy zsák pénzzel hódol Trump szobra előtt

Tovább olvad a francia befolyás Afrikában, Elefántcsontpartról is menniük kell

Tovább olvad a francia befolyás Afrikában, Elefántcsontpartról is menniük kell