szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megcsörren a telefon, és a várva várt állásinterjú-lehetőség hallatán görcsbe rándul a jelentkező gyomra. Noha ez a természetes reakció, mégis érdemes kigondolni, hogyan lehet a stresszfaktort kiszűrve úgy felkészülni a felvételi beszélgetésre, hogy a jelölt biztos befutó legyen. Mit ne ejtsen ki a száján a pályázó? Tippek.

Többször írtunk már arról, hogyan érdemes felkészülni az állásinterjúra, ahogy arról is szó esett, hogyan illik felöltözni, mit célszerű hangsúlyozni és mi az, amiről legjobb, ha hallgat a pályázó. Ezúttal néhány, az állásinterjún kerülendő mondatot gyűjtöttünk össze.

„Fáradt vagyok, egész éjjel nem aludtam!”

Nem vet jó fényt a jelentkezőre, ha kiderül, hogy az állásinterjút megelőző éjszaka egy szemhunyásnyit sem aludt. Ilyenkor egyből adódik a kérdés: mit csinált, ha nem nem tudta kipihenni magát? Bulizott? Annyira izgult, hogy nem jött álom a szemére? Esetleg egész éjjel sírt a gyerek? Az első magyarázatból arra következtethet az interjúztató, hogy a jelentkező imád bulizni, gyakran éjszakázik, emiatt viszont másnap fáradt, nem tud koncentrálni a munkahelyén, vagyis nem teljesít megfelelően. Ha az állásinterjú okozta izgalom a kialvatlanság oka, felmerül a kérdés: vajon miért izgul a jelölt? Talán titkol valamit? Fél, hogy a leendő főnök megszorongatja az állásinterjún? Ha pedig kisgyermekes munkaerőről van szó, a munkaadók egy része bepánikol, mondván, ha a jövőben sokat éjszakázik az illető, bírja-e a majd a hajtást.

sxc.hu

„Tetszik a nyakkendője. Hol vette?”

Akad álláskereső, aki azzal igyekszik jó benyomást kelteni - vagy éppen leplezni bizonytalanságát, izgatottságát -, hogy „udvarolni” kezd a felvételi beszélgetést levezénylő HR-esnek. Némelyeknél ez puszta formalitás, udvarias gesztus, míg másoknál tudatos módszer a munkaadó megnyerésére. Az interjúztatók többségénél viszont nem kap plusz pontot a jelentkező, ha személyes síkra igyekszik terelni a beszélgetést, vagy esetleg ennek látszatát kelti.

Érdemes mellőzni a privát megjegyzéseket, még akkor is, ha az állásinterjú jó hangulatban zajlik, a HR-es pedig közvetlen. Amennyiben a felvételi beszélgetés végén - a hivatalos procedúrát lezárandó - a leendő munkaadó igyekszik személyes kérdésekkel oldani a feszültséget vagy fokozni a jó hangulatot, a jelölt lazasága már nem lehet visszatetsző, ám még ekkor is érdemes megtartani a három lépés távolságot, és udvariasan - de nem baráti hangnemben - válaszolni.

„Milyen szép idő van, de kár, hogy bent kell ülni.”

Az időjárás nem tabutéma az állásinterjún, ám nem mindegy, hogy mikor bukkan fel és milyen szövegkörnyezetben. Ha a felvételi beszélgetés elején - stresszoldó ráhangolódásként - hozza fel az interjúztató, biztos, hogy nem vár rá érdemi választ. Hogyha a jelentkező hozza fel, azt a látszatot keltve, hogy mindenképpen beszélni szeretne valamiről - magához ragadva a kezdeményezést -, kitöltve a hallgatással töltött perceket, már egészen más színezete lehet az egyébként ártalmatlan témának. Ha a jelentkező ráadásul úgy tálalja, hogy szívesebben lenne máshol - az időjárásnak hála -, biztos, hogy kellemetlen perceket szerez magának. A felvételi beszélgetés végkimenetele valószínűleg nem ettől függ, de a beszélgetést egy időre megakaszthatja.

„Hány óra van?”

Ha a meghirdetett állásra pályázó a HR-estől még a felvételi beszélgetés hevében megkérdezi: hány óra van, valószínűleg nem az jut majd a leendő munkaadó eszébe, hogy az illető minden nap pontosan ér be és szívesen túlórázik. A kérdés hallatán óhatatlanul felmerül az interjúztatóban a gondolat, hogy a jelentkező siet valahova - esetleg egy másik megbeszélésre, vagy találkozója van valakivel, amit még a felvételi beszélgetés kedvéért sem volt hajlandó máskorra időzíteni -, vagy unja az állásinterjút, szívesebben menne már. Egyik lehetőség sem vet jó fényt a jelöltre, ezért a kérdést érdemes mellőzni, még akkor is, ha az interjú elhúzódik, és a jelölt úgy érzi, órák óta „vallatják”.

A tévék és telefonok után most a tojásfogyasztásból vezette le az MCC-s elemző, hogy megszűnt Magyarországon a szegénység

A tévék és telefonok után most a tojásfogyasztásból vezette le az MCC-s elemző, hogy megszűnt Magyarországon a szegénység

Átplasztikáztatta az arcát, de így is megtalálták az egyik legkeresettebb brazil drogbárót

Átplasztikáztatta az arcát, de így is megtalálták az egyik legkeresettebb brazil drogbárót

Beperelte Neil Gaimant és Amanda Palmert a volt bébiszitterük

Beperelte Neil Gaimant és Amanda Palmert a volt bébiszitterük

Brutális rekordokat döntött meg a lakossági hitelezés 2024-ben

Brutális rekordokat döntött meg a lakossági hitelezés 2024-ben