szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több száz munkás tüntet második napja egy elektronikai cég sanghaji gyártóegységénél a vállalat munkatársainak tömeges elbocsátása elleni tiltakozásul. Az Apple, a Motorola és a Hewlett Packard beszállítójaként is üzemelő cég munkásai azután kezdtek sztrájkba, hogy a Hi-P szerdán ezer fő elbocsátását jelentette be.

Az amerikai China Labor Watch emberi jogi csoport információi szerint az eset a szingapúri székhelyű, Hi-P International gyártóegységénél történt. A tömeges elbocsátás oka, hogy a magas költségek és a visszaeső megrendelések miatt a cég vezetése úgy döntött, máshová helyezi át gyártását.

A munkások azt állítják, a vállalat vezetése nem értesítette őket előzetesen a döntésről, és nem kínált fel elfogadható kompenzációt. A tüntető dolgozók egy része a rendőrökkel is összecsapott, ennek során néhányan könnyebben megsebesültek.

A sztrájk pénteken is folytatódott, a gyár kapuinál 300-400 munkás gyűlt össze, akik az AP hírügynökségnek azt mondták, több információt és jobb feltételeket akarnak. Mások a munkásokat érintő szabályok megszegésével vádolták a céget, mondván, alkalmanként 18-19 óra munkára is fogta őket a vállalat. Az esetről egyelőre sem a vállalat vezetése, sem a sanghaji hatóságok nem nyilatkoztak.

A megmozdulás csak egyike az elmúlt hónapok országszerte mind gyakoribb munkástüntetéseinek. November közepén több mint mint tízezer munkás tüntetett a dél-kínai Kuangtung (Guangdong, Kanton) tartománybeli Sencsenben és Tungkuangban a túlóradíj csökkentése és a létszámcsökkentés miatt. Az elégedetlenség oka leggyakrabban az európai és amerikai exportpiacok gyengeségének következtében visszaeső kereslet csökkenése, amely a termelőipart érinti legsúlyosabban. Az ágazat szereplőinek gondjait a hazai gazdaság lassulása és a szűk hitelfelvételi lehetőségek is tovább növelik.

Megdöbbentette az ukránokat, hogy az Egyesült Államokban ugyanazt akarják, mint Putyin

Megdöbbentette az ukránokat, hogy az Egyesült Államokban ugyanazt akarják, mint Putyin

Hetek vannak hátra: megszüntet egy biztonsági funkciót a Microsoft

Hetek vannak hátra: megszüntet egy biztonsági funkciót a Microsoft

Ember legyen a talpán, aki meg akarja tudni, hogyan szavazott a képviselője a magyar parlamentben

Ember legyen a talpán, aki meg akarja tudni, hogyan szavazott a képviselője a magyar parlamentben

Trump keddtől élesíti a büntetővámokat, de Kanada megúszhatja, ha 51. államként csatlakozik az USA-hoz

Trump keddtől élesíti a büntetővámokat, de Kanada megúszhatja, ha 51. államként csatlakozik az USA-hoz