szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy magasan képzett munkavállaló akár az egész cég motorja is lehet. Tudása, tapasztalata ösztönzőleg hat a kollégákra és a vezetőkre egyaránt. A HR-esek mégis sokszor veszélyesnek tartják a túlképzett álláskeresőket, így gyakran be sem hívják az interjúra. Mi a különbség "tapasztalt" és "túlképzett" munkavállaló között? Miként győzheti meg a pályázó a HR-est arról, hogy esélyt adjon a bemutatkozásra?

Szitokszóval is felér, amikor a munkáltatók udvariasan csak annyit mondnak: az álláskereső tapasztalata „több mint kielégítő”, majd mégsem őt veszik fel, sőt, többnyire be sem hívják egy személyes beszélgetésre. Az elutasítás leggyakoribb oka, hogy a felkínált pozíció vélhetően nem nyújt majd elég kihívást a jelölt számára. Más HR-esek ennél messzebbre is mennek: azt feltételezik, hogy a munkavállaló csak ideiglenes megoldásnak tekinti az adott állást, és azonnal továbblép, ha valami jobbat talál.

Nyomós érv lehet ugyanakkor a pályázó részéről, hogy a jelenlegi gazdasági, így munkaerőpiaci helyzetben (a KSH adatai szerinti 10,7 százalékos munkanélküliségi ráta mellett) nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy akár évekig a képzettségének megfelelő lehetőségre várjon. Szakemberek szerint élethelyzet függő, ki mikor elégszik meg egy alacsonyabb beosztással, hiszen a mérleg másik serpenyőjében akár több szabadidő, kevesebb túlóra és felelősség is állhat.

A túlképzett munkavállalók alkalmazásával ugyanakkor jól is járhatnak a kiválasztással foglalkozó szakemberek. Például egy hosszan tartó betegség miatti kihagyás, több hónapig vagy akár évekig tartó munkanélküliség, esetleg szülési szabadság után a túlképzett munkavállaló igenis megbecsüli az állását. Az általunk megkérdezett, korábban vezető beosztásban dolgozó kismamák például egybehangzóan azt állították, kisgyerek mellett akár megváltás is lehet egy alacsonyabb pozíció, hiszen így már nem csak otthon, hanem a munkahelyen is nap, mint nap helyt kell állniuk. A további karrierépítést így későbbre hagyják.

Pályamódosításnál is gyakran előfordul, hogy alapvető információkra, munkatapasztalatra lehet szüksége a jelöltnek, amit egy új területen csak pályakezdőként szerezhet meg. Ilyenkor nem árt alaposan felkészülni az indoklással. Meg kell ugyanis győzni a leendő munkáltatót arról, hogy ez a kísérlet nem csak egy rövid fellángolás, vagy épp nem a több hónapos sikertelen álláskeresésből való menekülés.

A hvg.hu-nak nyilatkozó HR-esek ugyanakkor egy további nem elhanyagolható szempontot is megemlítettek, mégpedig a fizetés mértékét. A munkáltatók ugyanis gyakran aggódnak amiatt, hogy az általuk felajánlott összeg, juttatási csomag nem kielégítő, így eléggé motiváló sem lesz a munkavállaló számára. A pályázó ilyen esetben hivatkozhat előző fizetésére, hogy magasabb összeget harcoljon ki, de a bérigény meghatározásánál mindenképp maradjon reális!

Persze nem csak az interjún, hanem már az önéletrajzban is óvintézkedéseket kell tennie a munkavállalónak, ha túlképzettként keres állást. Érdemes a pályázati anyagot – CV-t, motivációs-, illetve kísérő levelet – az adott pozíció munkaköri leírásához igazítani. Bizonyos pontokat ki is hagyhat a pályázó, ha szeretne kevésbé képzettnek tűnni, ugyanakkor fontos, hogy ne túlozzon, azaz ne maradjanak lyukak az önéletrajzában. Szakemberek szerint a kísérő vagy motivációs levél például remek terep arra, hogy a jelentkező kifejtse, miért szeretne az adott körülmények között akár túlképzettként is az adott cég kötelékébe tartozni. Itt érdemes jelezni, mennyire lelkesen vetné bele magát a munkába, ha megkapná az adott állást.

Nem szabad elfelejteni, hogy a túlképzettség nem csak szitokszó, hanem akár bók is lehet az interjúztató részéről. Így a személyes beszélgetésen mindenképp érdemes udvariasan rákérdezni, mit is ért az adott szó alatt a beszélgetőpartner. Válaszában ráadásul az álláskereső olyan plusz információkkal szolgálhat, amelyekkel meggyőzheti a munkáltatót arról, hogy a sok száz jelentkező közül őt válassza.

"Hat hasznos tanács, hogyan győzze meg túlképzettként a HR-est" - a jobline.hu-n, a Jobline Magazinban.

hvg.hu Karrier

Mit tegyen, ha változtatni akar a karrierjén?

Szellemi kihívás, kreativitás, pénz, elegendő szabadidő, előrelépési lehetőség vagy éppen kötetlen munkaidő - ezek az álláskeresők által leggyakrabban megfogalmazott karriercélok. De mit tegyen a munkavállaló, ha elbizonytalanodik? A legtöbben egy bizonyos ponton felteszik maguknak a kérdést: „vajon a megfelelő munkahelyen vagyok-e, vagy valami teljesen mást kellene csinálnom?” Sokan nem azért ragadnak benne élethelyzetükben, mert tehetségtelenek vagy alkalmatlanok egy új karrierre, hanem mert bizonytalanok abban, merre is induljanak.

Karrier

Állásinterjú: amire mindenképp kíváncsi a HR-es

Számtalan kompetencia meglétét vizsgálják meg a kiválasztással foglalkozó szakemberek, amikor egy-egy új szakember felvételéről döntenek. Mire érdemes álláskeresőként mindenképp odafigyelni, ha interjúszituációba kerülünk?

hvg.hu Karrier

Rejtett képességeink garantálhatják álmaink állását?

Ideje továbblépni, ha úgy érzi: elege van jelenlegi állásából, mi több, egész eddigi pályafutásából. De mi lesz azokkal az értékes tapasztalatokkal, amelyeket hosszú évek alatt korábbi munkahelyein szerzett? A válasz egyszerű: ne töröljön ki mindent, és kezdje újra a rajtvonalról. Hagyatkozzon inkább azokra a képességeire, készségeire, melyek létezéséről eddig talán nem is tudott.

hvg.hu Karrier

Maga a pokol vagy előléptetés - mit hoz a megpályázott állás?

Sokszor kizárólag az vezérli az álláskeresőket, hogy minél hamarabb megszabaduljanak jelenlegi munkahelyükről, így észre sem veszik, amint egy olyan ajánlatot fogadnak el, amellyel máris egy újabb „pokolban” találják magukat. Magasabb fizetésért, több elismerésért, jobb munkafeltételekért vagy éppen a szakmai fejlődés érdekében érdemes munkahelyet váltani? Három kulcskérdés feltétele segíthet, hogy egy pályázó se fusson felesleges köröket.

MTI Karrier

Értékes-e még a magyar diploma a munkahelyeken?

A fiatal felnőttek fele szerint az életben való boldoguláshoz nagymértékben hozzájárul a diploma, további háromtizedük is közepes jelentőséget tulajdonít a felsőfokú végzettségnek - derült ki az Ipsos F and F témában végzett felméréséből. A fiatalok által felállított rangsor első helyén az ELTE áll, amelyet a Corvinus, illetve a Műegyetem követ.

Karrier

Derítse ki, mennyire karrierképes!

„Megrekedtem. Nem elégít ki a munkám. Hónapok óta vagyok munka nélkül.” Valamit mindenképp tennie kell az álláskeresőnek, ha ilyen vagy ehhez hasonló gondolatok cikáznak a fejében. Tanácsok, hogyan derítse ki, mennyire „karrierképes”.

Kutasi Judit Karrier

Így épít karriert a „nekem minden jár generáció”

Egyáltalán nem mindegy, kitől milyen tanácsokat kap, illetve fogad el ma egy fiatal, különösen, ha a karrierje a tét. A munka világa gyorsan változik, így ami néhány éve bombabiztos tippnek tűnt, mára idejétmúlt frázissá válhat. Hogyan érdemes karriert építeni a 21. században?

Közel százévesen is könnyedén spárgázott – fotógaléria Keleti Ágnesről

Közel százévesen is könnyedén spárgázott – fotógaléria Keleti Ágnesről

Ennyi volt: a magyarokat is elérte a Disney+ jelszómegosztás-tiltása

Ennyi volt: a magyarokat is elérte a Disney+ jelszómegosztás-tiltása

Új néven folytatják a Speedzone újságírói

Új néven folytatják a Speedzone újságírói

„Nem szívesen látott vendég”, így nem hívták meg a varsói magyar nagykövetet a lengyel uniós elnökség nyitóünnepségére

„Nem szívesen látott vendég”, így nem hívták meg a varsói magyar nagykövetet a lengyel uniós elnökség nyitóünnepségére