szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon a kormányzati megszorítások miatt mérséklődő reálbérek következtében drasztikusan csökkenhet a kereslet. Ez nemcsak a kisboltok létét veszélyezteti, hanem az egész kiskereskedelem ágazati kockázatát növeli - derül ki a Coface csoport 2007-re szóló előrejelzéséből.

A magyar kiskereskedelem 2,59 százalékos fizetésképtelenségi rátájával már ma is az átlagosnál valamivel kockázatosabbnak számít, mint a régió többi országa. Ráadásul a közelmúltban meghirdetett megszorítások, ártámogatás-csökkentések és áremelések hatása, illetve a jövőre várhatóan látványosan mérséklődő reálbérek miatt a kereslet drasztikus visszaesésére számíthatunk, ami sok kisebb üzlet fenntartójának okozhat komoly gondokat. Ezek alapján a Coface Hungary az ágazat magyarországi kockázatosságának érezhető növekedését valószínűsíti.

A régiós országokhoz képest mutatkozó többletkockázat ráadásul hosszabb távon is megmaradhat, hiszen a mostani kilátások szerint Magyarország utolsóként fogja bevezetni az eurót, s ez azt jelenti, hogy a döntően külpiacokra támaszkodó kereskedelem valutakockázata tartósan megmarad. Hozzá kell szoknunk, hogy Magyarország többé nemhogy a régió élmezőnyébenem tartozik, de kimondottan a sereghajtók közé szorul. Szlovéniában már jövőre euróval fizetnek, Romániában és Szlovákiában pedig 10 százalék közelében van a GDP növekedése; érthető tehát, hogy ha valahol a közép-európai régióról beszélnek manapság, jellemzően nem hazánkra gondolnak. Így aztán a Coface regionális előrejelzései sokkal derűsebb képet mutatnak annál, mint a várható magyar jövő – tette hozzá Mikael C. Szabo. 

    
Az élénkülő verseny több ágazatban is a haszonkulcsok csökkenéséhez vezethet. Bár jövőre a lassabb növekedés nyomán a legtöbb ágazatban kiszámíthatóbb környezettel szembesülnek a vállalatok Európában, a csökkenő haszonkulcsok több szektorban is a fizetési kockázat növekedését okozzák. A hazai viszonylatban rendkívül kockázatosnak számító textil- és ruházati ipar kilátásai sem regionális, sem globális szinten nem ígérnek érdemi javulást.  A magyar helyzetet a romló GDP kilátások mellett az is jó illuszrálja, hogy nem tudunk megnevezni olyan ágazatot, amelynek jövőre Magyarországon jobban menne, mint 2006-ban. Igen nehéz két-három év következik, s az egész gazdaságon átívelő kockázatnövekedésre kell felkészülnünk. A bajt csak tetézi, hogy az állam éppen a nehézségek idején csökkenti megrendeléseit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Eltűnhetnek a kisboltok

Magyarországon a napi fogyasztási cikkek kiskereskedelmi forgalma 2000 óta megtorpanás nélkül növekszik, és a tavalyi év végére mintegy 55 százalékkal nőtt az ezredfordulóhoz képest. Mindemellett a fogyasztók vásárlási szokásaiban lényeges változások nem következtek be – állapítja meg a GfK Hungária Piackutató Intézet Kereskedelmi Analízisek 2005 című tanulmánya.

hvg.hu Gazdaság

Egyre kevesebb a kisbolt, egyre több a hipermarket

Kevesebb az élelmiszerüzlet és a cipőbolt, de több van a vegyes üzletekből. A legdinamikusabban a gépjármű-, járműalkatrész-üzletek és gépjárműüzemanyag-töltő állomások bővültek az év első felében.

hvg.hu Vállalkozás

Fokozott veszélyben a kisboltok

Az utóbbi időszakban elkövetett rablások tapasztalatait figyelembe véve megállapítható, hogy a kereskedelmi egységek közül a kisebb, azaz egy-két főt foglalkoztató üzletek fokozott veszélynek vannak kitéve. Az Országos Rendőrfőkapitányság (ORFK) a biztonságtechnikai megoldások mellett javasolja a támadás estén jelző rendszer kiépítését a szomszédos üzlethelységben.