szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Majdnem tíz hónap telt el a projektötlet megszületésétől addig az időpontig, amikor a ráckevei Kék Duna Wellness Hotel értesült róla, hogy beadott uniós pályázatukkal végül nem nyerték el a támogatást. Ez idáig egy nem igazán sikersztori arról, hogy van, aki gyorsan kap, mások viszont lassan veszítenek. Ők azonban úgy döntöttek, nem nyugszanak bele a kudarcba, hanem másodszorra is megpróbálják.

Pályázatblog
Sikersztorik és tanulságok pályázóknak pályázókról! Itt olvassa el!
Egy gondosan előkészített pályázat birtokában lévő, rutinos pályázónak valóban kellemetlen meglepetés, amikor világossá válik, hogy a támogatás elúszott, a vállalkozás nem nyerte meg a megpályázott összeget. Ez a pillanat a ráckevei Kék Duna Wellness Hotel számára 2008. június közepén érkezett el, amikor hivatalosan is megkapták a félve várt értesítést az elutasításról. A beadás óta 7 és fél hónap, az előkészítéssel együtt 10 hónap telt el.

A Szaktudás Kiadói Ház Rt. tulajdonában lévő hotel 2002 óta működik és fejlődik. A fejlesztésekhez már a kezdetektől igyekeztek pályázati forrásokat is bevonni. A több nyertes, megvalósított pályázat és lehívott támogatások révén jelentős pályázati tapasztalattal rendelkező vállalkozás ezúttal egy online foglalási és automatizált elektronikus marketing rendszert szeretett volna kialakítani részben uniós forrásból.

„Főleg a támogatási nagyságrend és a pályázattal járó munka (dokumentációs teher, járulékos költségek) arányát próbáltuk felmérni, korábban előfordult, hogy emiatt nem érte meg egyáltalán gondolkodni sem a pályázáson. Most azonban ez éppen a céljainknak megfelelő, hiszen ezúttal jóval kevesebb a beszerzendő papír” - írták tavaly szeptemberben a Pályázatblogon.

Elkezdődött tehát a KMOP 1.2.7-es pályázat előkészítését: nagyságrendileg 50 milliós projekttel kalkulálva megkezdték az árajánlatok bekérését, illetve a pályázati útmutatóban meghatározott dokumentumok összegyűjtését. A munkát innentől a jól bevált projektmenedzsment cég végezte, akik korábban is sikerre vitték a Kék Duna pályázati ötleteit. Elkészült a költségvetés, és bár októberben még akadt néhány nem várt esemény, amely hátráltatta a munkát, végül november első napjaiban sikerült beadni a pályázatot. Épp egy héttel azelőtt, hogy a források kimerülésére hivatkozva bezárult volna a pályázati ablak.

Mindig csak várni

Két hónappal a leadás után, némi köztes hiánypótlással, megkapták a befogadásról szóló értesítést is. A szerencsés periódus azonban idáig tartott, innentől fogva hosszú hónapok várakozása következett. Az év első felében – az ő szempontjukból – semmi, de semmi nem történt. A pályázók elvileg egy erre a célra készült tájékoztató felületen tudják nyomon követni a pályázatukkal kapcsolatos történéseket, ehhez azonban a belépő kódot nem kapták meg.

Az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a Pályázatblogot úgy tájékoztatta, hogy a kódot az úgynevezett regisztrációs levéllel (ez a formai feltételek teljesülése esetén mindenkinek „jár”) együtt a leadást követően azonnal kiküldték a hotelnek. „Ha ez a kód elveszik, elfelejtik, nem kapják meg, lehetőség van ennek újbóli igénylésére egy formanyomtatványon, melyet a felület főoldaláról érhetnek el” – írták kérdésünkre.

Való igaz, hogy a Kék Duna a kód újra kérelmezésével nem próbálkozott, más forrásokból pedig semmi használható információhoz nem jutottak. A pályázatban közreműködő szervezet, a MAG Zrt. is rendszeresen közzéteszi honlapján a (mindenki által elérhető) nyerteslistákat. Ezen január 4-i, március 12-i és május 20. illetve 26-i elbírálással szerepeltek a cégek, melyek közül egyikben sem szerepelt a Szaktudás Kiadói Ház.

Az NFÜ tájékoztatása szerint a március 12-i bírálati időpontban kellett volna döntést hozni a cég pályázatáról, ám a nagyszámú beadvány miatt egy második ülésre csúszott el, április 1-re. Ekkor megszületett a döntési javaslat, melyet a szabályok szerint az irányító hatóság vezetőjének küldenek meg, és ő hozza meg a végső döntést, legkésőbb a pályázat lezárásától (2007. november 12.) számított 75., illetve hiánypótlás esetén 90. napon. Az, hogy már az április elseje, vagyis a döntési javaslat is bőven túlcsúszott a 90 napon, az ügynökség szerint a nagyszámú pályázat miatt elhúzódó döntéselőkészítési folyamat rovására írható.

Máig nem tudjuk, hogy a bírálat után miért telt újabb másfél hónapba a végleges döntés – ennek postázási idejéről már nem is szólva, ami szintén majdnem egy hónapra rúgott. Ezek a tények pedig sajnos nem segítenek azon általános vélekedés eloszlatásában, mely szerint a határidők csak a pályázókra vonatkoznak, de azokra nagyon.

Hogyan lehet újrakezdeni?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása: új pályázat

Még pályázhatnak a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatására a vállalkozások az észak-magyarországi régióban, miután az erre szánt pénz még nem fogyott el - tájékoztatta Szabó József, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója.

hvg.hu Vállalkozás

Új pályázatok július végétől

Három új országos pályázat, valamint ezek Közép-magyarországi régióra érvényes tükörpályázatai nyílnak meg 2008. július 25-én. A kisebb cégek főleg a piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatására pályázhatnak eséllyel, a kicsit nagyobbaknak pedig a kutatás-fejlesztési központok megerősítése lehet érdekes. Külön csemege a környezetközpontú technológiaváltást segítő forrás, amelyet most először hirdetnek meg.