szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közhasznú társaságként működő Főkefe, a megváltozott munkaképességű munkavállalók egyik legnagyobb foglalkoztatója Magyarországon. A cég nemrég két hasonló profilú társasággal egyesült. 2008-ban már az egyike a legnagyobb közhasznú társaságoknak, 3500, elsősorban látássérült, halláskárosult dolgozóval.

Magyarországon is megindult ez a folyamat, ennek nyomán csatlakozott a Főkefe Rehabilitációs Foglalkoztató Ipari Kht-hoz két másik hasonló feladatot felvállaló társaság. A Fővárosi Közterület-fenntartóval gyakran összetévesztett – Főkeféhez először a Savaria Nett-Pack Kft., majd a Rehabit Kft. összes megváltozott munkaképességű munkavállalója csatlakozott.

E két cég azóta a Főkefe két gyáregységeként működik, amelyek továbbra is önálló munkaszervezéssel dolgoznak. 2008. január 1-jétől a Főkefe Központ és a két gyáregység közös vállalatirányítási rendszert használva működnek együtt, valamint közös internetes oldalon, jelennek meg, ahol mindegyik gyáregység tevékenységi köre, elérhetőségei szerepelnek. A Főkefe Központ fő tevékenységi területe továbbra is a kefe-, és seprűgyártás, bérmunka tevékenysége keretében pedig különböző összeszerelési, csomagolási, címkézési feladatokat vállal hazai és nemzetközi partnerei megbízásából. A Savaria Nett-Pack Gyáregység fő profilja szintén egyrészt a kefe-, és seprűgyártás, emellett dosszié-, és dobozgyártással, kosárfonással, szövéssel, bérmunka tevékenységgel (lámpaszerelés) foglalkoznak. A Rehabit Gyáregység fő tevékenységi köre a dossziégyártás.

Magyarországon a megváltozott munkaképességgel rendelkezőknek csak igen kis hányada dolgozik (kb. 10 százalékuk, az európai átlag körülbelül 30 százalék) a munkaerőpiacon. Hasonlóképpen kevés társaság vállal fel ilyen közhasznú szerepet a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával, hiszen elég nehéz versenyképes módon termelő vagy szolgáltató tevékenységet folytatniuk. Ez annak is köszönhető, hogy Magyarországon a megváltozott munkaképességűek jellemzően igen korán kiesnek a tanulási hálóból, melynek eredményeképpen nincs magas képzettségük, szakértelmük, így csak egyszerűbb munkákat, elsősorban kézi munkát igénylő feladatokat tudnak elvégezni.

A Főkefe Kht. a közhasznú foglalkoztatáspolitikája kapcsán – más hasonló cégekhez hasonlóan – állami támogatásban részesül, így igen versenyképes árakon kínálja mind termékeit, mind pedig bérmunka kapacitásait (különböző összeszerelési, válogatási, csomagolási, címkézési, stb. feladatokat) partnerei számára.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép II.

Solt Ignác, középkorú roma férfi betanított munkásnak jelentkezett a Benteler Autótechnikai Kft.-hez. A felvételi beszélgetés után már tesztet sem írhatott, jelentkezését - az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozata szerint - származása miatt utasították el. Az eset nem egyedi, a fogyatékkal élőket hasonlóképp diszkriminálja a munkaadók többsége. Kérdés, van-e esély arra, hogy a hátrányos helyzetű csoportokat integrálni lehessen a munkaerőpiacra?

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép 1.

Miközben senki sem vitatja az „egyenlő munkáért egyenlő bért” igény jogosságát, a gyakorlatban számos példája van a munkahelyi diszkriminációnak. A bírósági perek száma ennek ellenére elenyésző. Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz eddig beérkező 1000 panaszból 22 határozat, s mindössze egyetlen jogerős ítélet született. A többi vajon vaklárma volt? Sorozatunk első részében a nőkkel, melegekkel és idősekkel kapcsolatos eseteket vettük sorra.

MTI Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció külön kérésre

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság összesen hárommillió forintos bírság kiszabásával büntetett két céget, mivel három roma származású nővel szemben megsértették az egyenlő bánásmód követelményét.

hvg.hu Vállalkozás

Túlóra, munkahelyi diszkrimináció, tanulmányi szerződés

Mennyi túlórára kötelezhető a munkavállaló bejelentés nélkül? A munkavállalónak vagy a munkáltatónak kell-e bizonyítania a munkahelyi diszkrimináció tényét? Tanulmányi szerződés esetén milyen képzések finanszírozására kötelezhető a munkáltató? Olvasóink kérdéseire Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszolt.