szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szomszédos Ausztria munkavállalási szabályait vesszük sorra cikkünkben: mi kell ahhoz, hogy ausztriai munkavállalók legyünk, milyen tb-szabályozás vonatkozik ránk, a jogszabályok milyen adózási feltételeket szabnak a magyaroknak?

Az Ausztriában munkát vállalni szándékozó új EU-állampolgároknak továbbra is munkavállalási engedélyre [Beschäftigungsbewilligung] van szükségük, amelyet a munkáltatónak kell igényelnie. Ha egy munkavállaló egy évig legálisan állt alkalmazásban Ausztriában, a munkaerőpiacon belüli szabad mozgását a Foglalkoztatási Szolgálat [Arbeitsmarktservice] engedélyezi. A családtagok ezt a jogot csak 18 hónappal később adják meg. További szabály, hogy ha a munkavállaló ideiglenesnek nem tekinthető időszakra hagyja el Ausztria területét, a munkaerőpiacon való mozgási szabadsága megszűnik.

A munkavállalási engedély kiadásának 10 feltétele:
• a munkakeresőnek munkát kell találnia, s a leendő munkáltatónak kell gondoskodnia
munkavállalási engedélyéről

• a munkáltatónak eleget kell tennie az Ausztriában érvényben lévő fizetési és
munkavégzésbeli feltételeknek

• a munkáltatónak fel kell készülnie arra, hogy helyettesítő munkavállalókat [Ersatzarbeitskraft] kell foglalkoztatnia azoknak a munkavállalóknak a helyén, akiknek tekintetében munkavállalási engedélyt igényelt (osztrák nemzetiségűek, illetve “beilleszkedett” külföldiek ["integrierte" Ausländerinnen], akik már az osztrák munkaerőpiac szereplői)

További feltételekért kattintson az Adózónára!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Külföldi munka: hol nem lehet megúszni a munkavállalási engedélyt?

Az új EU-tagállamok szolgáltatást nyújtó vállalkozásai alkalmazottaikat többnyire munkavállalási engedély nélkül, kiküldetés keretében foglalkoztathatják a régi tagállamokban (EU-15). Ausztria és Németország azonban kivételes szabályokat érvényesíthet - olvasható az EU vonal tájékoztató honlapján.

MTI Karrier

Alkalmi munkavállalás: az új szabályozás előszele

A kormány szeptemberben módosításokat nyújtana be a parlamentnek az alkalmi munkavállalói könyves foglalkoztatással kapcsolatban, az új szabályozást jövő év január 1-jétől szeretnék életbe léptetni - mondta Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

MTI Karrier

Munkavállalás ötven felett az unióban: akik élen járnak

A szociális védelmi reformok és az aktív integrációt megvalósító politikák az elmúlt évben láthatóan hozzájárultak Európában a nagyobb gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez, de még többet kell tenni annak érdekében, hogy ezek a pozitív hatások a társadalom perifériáján élőket is elérjék - áll abban az európai bizottsági jelentésben, amelyet a munkaügyi és szociális miniszterek pénteken vitatnak meg Brüsszelben.