Tetszett a cikk?

Fél éve se munkaszerződésem, se munkabérem, s a cég, ahol dolgozom, azt mondja: most már biztosan nem lesznek kifizetések. Papírok hiányában milyen esélyem van hozzájutni a fizetésemhez? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Januárban kezdtem dolgozni egy kereskedelmi rádiónál, szerződést nem kötöttek velem, és már nem is fognak. Január óta nem kaptam meg a munkabéremet, ahogyan a  munkatársaim sem, mert nem érkezett meg az állami támogatás a rádióhoz, s az igazgató szerint biztosan nem lesznek kifizetések. A hat hónap alatt mindig csak ígéretet kaptam szerződésre és fizetésre, de ez nem történt meg, így most papírokkal nem tudom igazolni, hogy ott dolgoztam, csak az archív adásokkal, amik viszont nincsenek a birtokomban. Mi a teendő ebben az esetben? Van lehetőség arra, hogy megkapjam a kifizetetlen munkabérem?

A munkaszerződést írásba kell foglalni, az írásba foglalásról a munkáltató köteles gondoskodni. Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére azonban csak a munkavállaló hivatkozhat, és ő is csak a munkába lépést követő 30 napon belül. Amennyiben a munkavállaló az írásbeliség hiányára mint érvénytelenségi okra nem hivatkozik, a munkaviszony írásbeli munkaszerződés hiányában is létrejön. Javaslom, hogy jogi képviselő támogatásával, a munkatársakkal közösen üljenek le és beszéljék meg az igazgatóval az elmaradt munkabérek kifizetését. Amennyiben nem sikerül megegyezniük, munkaügyi bíróság előtt érvényesíthetik igényeiket. A bíróságon a munkatársak tanúsíthatják, hogy kik azok, akik valóban a rádiónál dolgoztak az elmúlt fél évben. A bíróság felhívására pedig a rádió az archív adásokat is köteles lesz rendelkezésre bocsátani.

A cikk folytatását az Adózónán olvashatja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Jól járt a keleti munkaerővel Nagy-Britannia

Jól járt a brit költségvetés az új EU-tagállamok munkavállalóinak tömeges beáramlásával, az uniós bővítés óta érkezett több százezer - zömmel kelet-európai - alkalmazott ugyanis sokkal többet fizetett be a kincstárnak, mint amennyi kedvezményt igénybe vett - áll az egyik londoni egyetem csütörtökön ismertetett felmérésében.

László Éva Lilla Karrier

Munka 40 fokban: kinek a legrosszabb?

A hőségriadó fokozott óvatosságra int bennünket: a nagy forróságban ugyanis csökken szervezetünk tűrőképessége, nehezebben megy a munka is. Milyen szabályokat kell figyelembe vennie a munkáltatóknak extrém időjárási körülmények között, és mi jár a munkavállalónak, ha kánikulában dolgozik? Utánajártunk.