szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Ecoline: Két hete arról számolt be a vállalat, hogy sikerrel zárultak egy, a Forest Laboratories-szal közösen...

Bogsch Erik

Ecoline: Két hete arról számolt be a vállalat, hogy sikerrel zárultak egy, a Forest Laboratories-szal közösen fejlesztett készítményének a fázis 2b klinikai vizsgálatai. Mit jelent ez? Mikor kerülhet piacra a kész termék?

Bogsch Erik: A skizofrénia akut szakaszának kezelését célzó cariprazine, antipszichotikus vegyületről van szó. Köszönhetően a sikeres fázis 2-es vizsgálatoknak a jövőre megkezdődhet a klinikai vizsgálatok – immár jóval nagyobb betegszámot igénylő – utolsó, harmadik szakasza, s amennyiben ez is eredményes lesz, 2012-ben megindulhat a szer törzskönyvezése, s szerencsés esetben 2013-2014-ben piacra is kerülhet a készítmény.


Más hasonló fejlesztés is zajlik?

B.E.: Igen, több originális fejlesztésünk is folyik, az esetek többségében egy együttműködés keretében más gyógyszergyártókkal. A Foresttel való együttműködés egy régóta tartó ilyen típusú kooperáció.

 
A Richter eddig főként generikus termékekkel volt jelen a piacon. Stratégiai váltás az originális kutatások beindítása?

B.E.: Már korábban is jeleztük, hogy szeretnénk termékportfóliónkat a magasabb hozzáadott értékű termékek irányába eltolni. Ennek egyik eleme az originális kutatások beindítása, de emellett már ismert vegyületekkel is folynak fejlesztések, s tulajdonképpen a termékportfólió átalakítását célozza a biotechnológiai irányvonal is.

Debreceni beruházások


A Richter tavaly júliusban jelentette be, hogy 15 milliárd eurós beruházással biotechnológiai üzemet épít Debrecenben. Az egységet – ahol 110 kutató kap majd munkát - 2012-ben helyezhetik üzembe, az első biotechnológia készítmények pedig 2014-ben kerülhetnek piacra.

A Richter múlt héten közölte, hogy a már futó beruházás mellett egy innovációs központ fejlesztésében is rész vesz civis városban. Bogsch Erik jelezte: A science parkot – amely a tervek szerint elsősorban olyan gyógyszeripari kis és középvállalatoknak biztosít majd infrastrukturális hátteret, amelyek a Richter beszállítói, partnerei is lehetnek a jövőben – a helyi önkormányzat, a megyei iparkamara és a Richter közös tulajdonában lévő Pharmapolis Gyógyszeripari Tudományos Park Kft. építi. A beruházás összértéke eléri a 6 milliárd forintot, ebből 3 milliárdot ( mint önrész) pályázati pénzből állnak, 1,5 milliárdot pedig a gyógyszergyártó finanszíroz. A vezérigazgató jelezte: a Richter számára is fontos, hogy meglegyen az új biotechnológiai üzem háttérországa, ezért támogatják az innovációs park létrehozását is.


Minden ilyen jellegű fejlesztésnél bevonnak partnervállalatot?

B.E.: Igen, általában szükségszerű megfelelő tapasztalattal rendelkező, pénzügyileg és szakmailag erős  kooperációs stratégiai partner bevonása az originális fejlesztésekbe. Egy bizonyos fázisig a Richternek természetesen egyedül kell fejlesztenie, s vizsgálnia a kiszemelt molekulát, ahhoz, hogy az együttműködés számunkra is előnyös legyen, ugyanakkor, amikor elérkezünk a nagyszámú beteget igénylő magas finanszírozási igényű klinikai vizsgálatokhoz, ott szükségessé válik egy pénzügyileg és szakmailag erős partner – mint például a Forest Laboratories  - bevonása. Ez a pont egyébként általában a fázis 2-es, fázis 3-as klinikai vizsgálatoknál jön el.


Hogyan választ partnert a vállalat?

B.E.: Igyekszünk olyan vállalatokkal stratégia kapcsolatot kiépíteni, amelyeknek megvan a megfelelő tapasztalata az adott területen, s elég nagyok egy-egy ilyen vizsgálat egy részének finanszírozásához, ugyanakkor nem a legnagyobb szereplők a piacon. Nem globális együttműködést szeretnének, ami lényegében olyan, mintha eladnánk a félkész molekulát, hanem olyat, ahol a Richter is beleszólhat az adott téma előrevitelébe, a további fejlesztésekbe, ahol egy operatív együttműködésről van szó a két fél között. A Forestnek például egyedülálló a szakmai tudása, tapasztalata van a központi idegrendszeri termékek bevezetésében és az ezt megelőző klinikai vizsgálatok sikeres lebonyolításában.


Ha sikeresek lesznek a kutatások, hogyan osztoznak a vállalatok a termék bevételén?

B.E.: A költségeken és a bevételeken is osztozunk a partnerekkel. Ha a fejlesztés sikeres, s a termék piacra kerül, akkor a partner kap bizonyos jogokat a forgalmazásban, tehát a fejlesztési együttműködés tulajdonképpen egy piacmegosztási együttműködéssel is járhat. A Richter ilyen megállapodások során arra mindig törekszik, hogy a kelet-közép európai és FÁK  régióra vonatkozó jogokat megtartsa magának.


Együttműködésnél szorosabb kapcsolat is elképzelhető egy másik vállalattal? Terveznek felvásárlást?

B.E.: Nem. A régióban jelenleg nincs olyan vállalat, amely termékportfólió és szinergiák vonatkozásában vonzó felvásárlási célpont lehet.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!