Az ajándékozási illeték megfizetésénél számos buktató van. Ha nem vigyázunk, akár többszörösét is fizethetjük az adókötelezettségnek.
Az éves beszámolók elkészítése előtt több vállalkozás úgy javította a cég mutatóit, hogy nem fizetett osztalékot a cég tulajdonosainak. Bár az elengedés logikus lépés, gyakran csak utólag derül ki, hogy az állami adógépezet "csapdát állított" a gyanútlan tulajdonosoknak. Az elengedett osztalék ugyanis számvitelileg rendkívüli eredmény, és mint ilyen, ajándéknak is minősül. Bár léteznek különböző mentességek, egyik sem vonatkozik erre az esetre, sőt 2010-től ez még társasági adóalapot is képez, úgy, hogy eközben a társasági adóalap idevágó korrekciós tétele 2009 végén megszűnt.
A magánszemély tulajdonosok döntéséről nem feltétlenül értesül a könyvelő, és ha a hatás utólag nem korrigálható, akkor bizony alaposan pórul lehet járni, hiszen az ajándékozási illeték 35 millió forint felett már 40 százalék, és ha ettől a cég nyereséges is, akkor további 19 százalék társasági adó is tetézi, pedig valójában senki sem kapott semmilyen jövedelmet a vállalkozástól.
Az előbbi előírások talán megváltoznak, ahogy reménykedni lehet talán abban is, hogy a korábbi pénzügyi kormányzat távozásával az alábbi illetékköteles esetek is megváltozhatnak:
• a megvásárolt telekre épített lakóingatlan esetén, ha 6 év eltelik, attól függetlenül, hogy a használatbavételi engedély miért késik (pl. árvíz miatt)
• a családtagok egymásnak adott készpénzajándéka, de akár a karácsonyi ajándék is, ha 150 ezer forint felett van.
A cikk folytatódik itt.
Ruszin Zsolt