Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A bányacég első féléves profitja 6,77 milliárd dollárra emelkedett az egy évvel korábbi 4,59 milliárdról, az eredmény...
A bányacég első féléves profitja 6,77 milliárd dollárra emelkedett az egy évvel korábbi 4,59 milliárdról, az eredmény megfelelt a piaci várakozásoknak. A társaságnak emellett 3,3 milliárd dollárra csökkent a hitelállománya, azaz – amint arra elemzők rámutatnak – bőven van lehetősége arra, hogy a Potash társaságért vívott harcban rákapcsoljon.
A felvásárlási csata eddigi felvonásaiban a BHP Billiton egy részvényenként 130 dolláros, összértékben 39 milliárd dolláros ajánlattal tette meg a kezdőtétet, amit a világ legnagyobb műtrágyagyártójaként számon tartott Potash rögtön el is utasított. A BHP ezután a Potash menedzsmentjét megkerülve a társaság részvényeseihez fordult, azt kérve tőlük, hogy fogadják el az ajánlatot, a menedzsment határozott tiltakozása ellenére. A Potash tőzsdei árfolyama ezalatt 150 dollárig emelkedett, egyelőre tehát elképzelhetetlen, hogy bárki odaadná a részvényét 130 dollárért a BHP-nak.
A történet érdekes része azonban vélhetően csak most következik, a piac ugyanis arra számít, hogy a BHP emel a téten, amire a jelek szerint minden lehetősége megvan. A Potash menedzsmentje közben kínai és brazil versenytársakkal tárgyal, megpróbálva bevonni őket a felvásárlási csatába, megnehezítve ezzel a BHP dolgát.
Elemzők szerint a BHP okosan cselekedett, amikor tett egy viszonylag szerény ajánlatot, majd a piaci reakciókat elemezve felkészült a tét emelésére. Hogy lesz-e második ajánlat, az természetesen még csupán spekuláció, a piac azonban szinte biztosra veszi. Ha lesz, akkor annak vélhetően a 150 dolláros tőzsdei árnál magasabbnak kell lennie. A Reuters már el is végzett egy gyors felmérést a Potash részvényesek között, melyből kiderült, hogy 160 dollárhoz közeli ajánlati árnál már sikeres lehetne a felvásárlási akció.
Két érdekességet érdemes még megemlíteni a történet kapcsán. Az egyik, hogy vajon miért van szüksége egy bányatársaságnak egy műtrágyagyártóra, a másik pedig az, hogy vajon mennyit kereshettek az ügyön eddig a bennfentesek. Az első kérdés a BHP részvényesei is aggasztja, akik egyelőre nincsenek meggyőződve sem arról, hogy a BHP képes lesz üzemeltetni egy műtrágyagyártót, sem pedig arról, hogy érezhető szinergiák lehetnek a két cég között. Utóbbi kérdés a pénzügyi felügyeletek érdeklődését is fölkeltette, két spanyol brókert már meg is büntettek, akik a belső információk birtokában nem kevesebb, mint 1,1 millió dollárt kaszáltak a felvásárlási ajánlatnak köszönhetően.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Ha igazolódnak az Európai Bizottság megállapításai, az éves globális forgalmában is jól látható büntetésre számíthat.