szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vezetővel öt évnél hosszabb időre is lehet munkaszerződést kötni, rendes felmondását a munkáltató nem köteles indokolni, nem terjednek ki rá a felmondási tilalmak és korlátozások sem. Íme néhány azok közül a speciális jogszabályok közül, amelyek csak a vezető beosztásúakra vonatkozhatnak.

A tulajdonos, illetve a tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet előírhatja, hogy a munkáltató működése szempontjából meghatározó jelentőségű munkakört betöltő dolgozókra is bizonyos, a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabályokat kelljen alkalmazni, de erről a döntésről az érintett munkavállalókat értesíteni kell - írja a Rodin.hu a Munka Törvénykönyvére hivatkozva.

A vezető munkaidő-beosztását, pihenőidejét valamint szabadságát a munkaszerződés keretein belül maga állapítja meg. A vezetőt a rendkívüli munkavégzésért külön díjazás nem illeti meg. Rendkívüli felmondással a felmondási októl számított 3 évig, bűncselekmény esetén az elévülésig szüntethetik meg a munkaviszonyát. A munkáltató megszüntetheti munkaviszonyát, ha közeli hozzátartozója vezetőként olyan cégnél helyezkedett el, amelynek rendszeres kapcsolata van a cégével, de az is elég, ha csak hasonló tevékenységet folytat, mint a munkavállaló. Erről a munkaadó úgy értesül, hogy ezt a munkavállalónak jelentenie kell.

Ha a vezető munkaviszonya a munkáltatóval szemben indult csőd- vagy felszámolási eljárás miatt szűnik meg, a munkáltató az eljárás befejezése előtt legfeljebb a munkavállaló hat havi átlagkeresetének megfelelő járandóságot köteles kifizetni. Amennyiben a dolgozó ezen összegnél többre jogosult, úgy a különbözet az eljárást befejezésekor, illetve a zárómérleg jóváhagyásakor esedékes, feltéve, hogy a munkáltatónak a munkavállaló követelését megelőző tartozásainak kiegyenlítése után marad rá fedezet.

A vezető további munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet, nem szerezhet részesedést a munkáltatóval azonos vagy ahhoz hasonló tevékenységet folytató, valamint a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban lévő gazdasági társaságban. Nem minősül ilyen tiltott részesedésszerzésnek, ha nyilvánosan működő részvénytársaság részvényeit szerzi meg a munkavállaló.

A fenti tilalmak megszegése esetén a munkáltató választása szerint kártérítést követelhet, vagy követelheti, hogy a vezető a saját javára kötött ügyletet a munkáltatónak engedje át, a más javára kötött ügyletből eredő hasznát a munkáltatónak adja ki, vagy az abból származó követelését a munkáltatóra engedményezze. A munkáltató ezen igényét a tudomásszerzéstől számított három hónapon, de legfeljebb az igény keletkezésétől számított egy éven belül érvényesítheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!