Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Vállalkozást indítani talán még soha nem volt olyan menő, mint napjainkban, amikor cikkek sokasága számol be sikersztorikról, a fiatalság pedig nem sportolókban és rocksztárokban keresi a példaképet, hanem a selfmade vállalkozókban, akikben a sajtó fáradhatatlanul keresi azokat a közös jellemvonásokat, vagy azt a képletet, ami a siker receptjét adja. A Quartz újságírója megtalálta: a tehetős család az.
Bár azt nem állítja, hogy egy vállalkozás beindításához nincs szükség átlagon felüli kockázatvállalásra, csak éppen szerinte ennek – a sokszor a siker elkerülhetetlen összetevőjeként emlegetett – jellemvonásnak az eredetét nem a génekben, hanem a biztos anyagi háttérben kell keresni. Ugyanis gyakran kimarad a sikervállalkozók jellemzéséből, hogy vagyonos családból származik, öröksége van, vagy olyan pedigréje, amelyek nem elhanyagolható kapcsolati hálót feltételeznek.
Ez pedig nem elhanyagolható tényező, ugyanis ha az alapszükségletek ki vannak elégítve, vagyis ha valakinek a vállalkozás építése közben nem kell a megélhetése miatt aggódnia, akkor könnyebben tud kreatív lenni, mert nem kell azon görcsölnie, hogy mi fog az asztalra kerülni. A Warwick egyetem professzora a Quartz megkeresésére úgy reagált, hogy bizonyára a gének is számítanak, de vajmi keveset. Az újságíró egy 2013-as kutatásra is hivatkozik, amelyben kutatók szintén a sikeres emberek közös vonásai után nyomoztak, és arra jutottak, hogy legtöbbjük magas iskolai végzettséggel rendelkező fehér férfi, és az egyik kutató azt is hozzáfűzte, hogy ha valaki mögött nincsen tehetős család, akkor sikeres vállalkozóvá válásának esélyei nagyot zuhannak.
A jó anyagi háttér azért is fontos, mert a sikeres vállalkozók nagy áttörését szinte kivétel nélkül több bukott kísérlet előzte meg. Márpedig egy startup elindításához átlagosan 30 ezer dollárra – közel 8, 5 millió forintra – van szükség, legalábbis a Kauffman Foundation szerint, aminek 80 százalékát a vállalkozók jellemzően saját és környezetük megtakarításaiból fedeznek a Global Monitor Entrepreneurship adatai szerint. „Az egyetemről kilépő fiatalokat mind arra csábítják, hogy vágjanak bele, és valósítsák meg álmaikat, de a valóság az, hogy ez nem megy ilyen egyszerűen” – nyilatkozza a lapnak egy neve elhallgatását kérő, társadalmi vállalkozások köreiben mozgó New York-i nő. Egy vállalkozás megvalósításához nem csak kemény munkára van szükség, de komoly szerepe van a személyes kiváltságoknak is, amelyet gyakran alábecsülnek.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.
A Tisza Párt elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Az „aki akar, az dolgozhat” kijelentés ugyanakkor számos vidéken nem több, mint hiú ábránd.