szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fővárosi önkormányzat azt tervezi, hogy októberben egyoldalúan szerződést bont Simicska Lajos reklámcégével, a Mahir Cityposter Kft.-vel, és elbontatja a budapesti közterületekről mind a 761 hirdetőoszlopát – írja az Index. A lap szerint most jöttek rá, hogy a 2006 őszén kötött szerződés előnytelen.

A Mahir Cityposter a Mahir Zrt.-n keresztül Simicska Lajos tulajdonában áll. 2006-ben a Fidesz segédletével írták alá a szerződést 621 hagyományos hirdetőoszlop, valamint 140 darab „le- és elfedő rendszerű hirdetőoszlop” felállításáról, illetve 25 éven keresztül való üzemeltetéséről – emlékeztetnek a cikkben.

A megállapodásban a főváros vállalta, hogy az oszlopok 50 méteres körzetében senkinek sem engedélyez reklámcélú tevékenységet. Ezzel gyakorlatilag monopolhelyzetbe hozták a Mahirt a forgalmas csomópontokban, valamint belvárosi tereken. A Mahir ezért cserébe a nettó bevételének 15 százalékát, de legalább évi 45 millió forintot köteles fizetni.

A főpolgármesteri hivatalban utánaszámoltak, hogy saját reklámoszlopokkal évente akár 73-125 millió forint közötti összeget is beszedhettek volna. A Mahir alig fizetett többet a kötelezően előírt 45 milliónál. 2014-ben rekordot állított fel, akkor 53 millió forintot utalt, miközben az éves árbevétel meghaladta az 1,13 milliárd forintot. Az önkormányzat azonban a szerződés miatt nem reklamálhatott.

Az Index szerint nem is feltétlenül Orbán Viktor és Simicska Lajos ellentéte miatt szakadna a Mahir Cityposter fővárosi szerződése, hanem azért mert a nyári ellenőrzéseken nem volt minden rendben a Mahir egyes szolgáltatásaival.

Kiderült, hogy a reklámcég az előírt légszennyezésmérő oszlopait nem oda telepítette, ahova kellett. Az oszlopok ráadásul nem is mérték a közvetlen környezetük egészségre káros anyagainak szintjét, hanem egyszerűen a Földművelési Minisztérium mérőhálózatának levegőminőségi adatai alapján egy ötfokú skálán jelezték, hogy jó, vagy szennyezett-e a levegő.

Az internetes terminálokkal is baj volt. Az önkormányzati ellenőrök 14 helyet néztek meg, közülük négyen egyáltalán nem volt oszlop, öt terminálon nem volt wifi, háromnál volt jel, de használhatatlanul gyenge. Internetezésre csupán két terminál volt alkalmas, de ott is lassan ment a letöltés.

Ha a közgyűlés is támogatja a javaslatot, akkor Tarlós István október 31-én felmondja a Mahir-Cityposter szerződését, és felszólítja Simicskáékat, hogy 90 napon belül bontsák le az összes oszlopot, és helyükön ellenszolgáltatás nélkül állítsák helyre az eredeti állapotot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!