szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Nemzeti Foglalkoztatási Alap támogatásával 82 millió forintból jelennek meg hirdetések Ukrajnában, hogy ukránokkal tölthessék be a magyarországi álláshelyeket a hiányszakmákban. A pénz odaítéléséről személyesen Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter döntött.

Hamarosan Ukrajna közelebbi és távolabbi nagyvárosaiban is tévé- és rádióreklámokban, valamint az internetes újságok bannerein hívják fel az ukránok figyelmét, hogy Magyarországon számos szakmában várják őket a munkaadók. A Közbeszerzési Értesítőből derült ki, hogy egy debreceni munkaerőközvetítő cég, a Human Service Agency leányvállalata, a Horizon2020 Nonprofit Kft. még tavaly kapott megbízást a kampány megszervezésére.

A Horizon már szeptemberben közzétette közbeszerzési tájékoztatóját. A tenderre hárman jelentkeztek, és közülük két kis cég, a gyöngyösi DRG Design, valamint a budapesti McMiller Green Consult nyerte el a megbízást.

Ennek alapján Ungváron, Kijevben, Harkovban, Lvovban, Odesszában és Krivoj Rogban teszik majd közzé a hirdetéseket. A kommunikációs stratégiát, a plakátokat, a reklámfilmeket és rádiós bejátszásokat, valamint a bannereket 82 millió forintból valósítják meg.

A Human Service Agency egy több mint 2 milliárd forint árbevételű munkaerő-közvetítő és tanácsadó vállalkozás, a tender nyertesei viszont apróbb cégek, amelyek több területen is jelezték, hogy alvállakozót vesznek igénybe. Kérdésünkre egyelőre csak annyit mondtak, hogy megkezdték a tervezést, amelyet február 9-ére kell összeállítaniuk.

Az elmúlt hónapokban több munkaadói szervezet, köztük a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, valamint az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) is szorgalmazta, hogy vendégmunkásokkal töltsék be azokat az állásokat, amelyekre nincs hazai munkaerő, így pótolnák számos építőipari szakmában, vendéglátóiparban, kereskedelemben a hiányzó embereket.

Ukrajnában átszámítva mindössze 50 ezer forint körül vannak a szakmunkásbérek, így számukra a magyarországi fizetések vonzóak lehetnek, különösen a polgárháborús, donyecki vidéken, ahol a nehézipari hagyományok miatt sok képzett ember van. Sokan ugyanakkor nem Magyarországot, hanem a nyugatabbra fekvő európai országokat választják. Idehaza tavaly mindenesetre több jogszabállyal is könnyítették az itteni munkavállalásukat. 

Az ÉVOSZ elnöke, Koji László érdeklődésünkre a napokban éppen azt mondta, hogy a hazai vállalkozások az elmúlt időszakban már megkezdték a vendégmunkások alkalmazását, de nem ártana az érintett küldő országokban közvetlenül megszólítani a potenciális dolgozókat. Azt is hozzátette azonban, hogy szeretnék elkerülni a fejvadászcégeket, mert a közvetítők drágítják a munkaerőt.

Tavaly mintegy 30 százalékos bővüléssel 14500-ra nőtt a tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi munkavállalók száma Magyarországon, ám a vállalatok még mindig tartanak attól, hogy nagy számban külföldieket foglalkoztassanak, ezért nem is nagyon beszélnek ilyen terveikről. A hírbe hozott nyíregyházi Legónál például azt mondták a HVG-nek, hogy jelenleg nem foglalkoztatnak ukránokat, és bár nem zárják ki, de ez hosszabb idő, ahhoz még egy új gyárat is kell építeniük.

Novemberben pedig Miskolc városa döntött együttműködési megállapodásról Krivoj Roggal, ám a helyi Jobbik rögtön támadásba lendült, mondván, hogy féltik a helybéliek munkalehetőségeit. A félelmek azonban egyelőre nem igazolódtak be, az autóipari beszállító Takata miskolci gyára azóta sem vett fel külföldieket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!