szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A kémelhárítás helyettes főnöke jelentette be, hogy a kínai állampolgár mellett egy lengyelt is őrizetbe vettek. Három hónapot töltenek majd vizsgálati fogságban. Maciej Wasik csak annyit közölt az üggyel kapcsolatban, hogy a Huawei lengyelországi irodáiban házkutatásokat tartanak.

A lengyel szereplőről annyit lehet tudni, hogy az informatikai iparágban számított fontos személyiségnek. Az AFP hírügynökség emlékeztet arra, hogy a Huawei örökösnőjét, aki az óriás pénzügyi igazgatója, Kanadában vették őrizetbe. Meng Vanzsou asszony ugyan szabadlábon védekezik, mert hatalmas óvadék ellenében kiengedték a börtönből, de 24 órás megfigyelés alatt áll. Az a veszély fenyegeti, hogy kiadják az Egyesült Államoknak. Washington azzal vádolja a Huaweit, hogy megsértette az Irán elleni szankciókat. Arra már nemigen emlékeznek Washingtonban, hogy korábban ők kérték meg a Huaweit, hogy építse ki Afganisztán telekommunikációs hálózatát, miután ott a tálibok átvették a hatalmat. Most az USA azzal gyanúsítja a Huaweit, hogy kémkedést folytat külföldön, olyan chipeket épít be a rendszerbe, melyek információkat továbbítanak Pekingbe is.

Csak öt szemnek

Five Eyes Only – az USA, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland különösen szoros hírszerzési kapcsolatban áll egymással. Az amerikaiak először ebből a körből akarják kiszorítani a Huaweit. Azt szeretnék elérni, hogy a Huaweit zárják ki az 5 G pályázatokból. A szövetségesek makacskodnak, mert tudják: ha engednek Amerikának, akkor retorziók érhetik őket az 1,4 milliárdos kínai piacon.

Németország eddig nemet mondott. Berlinben hangsúlyozzák, az európai fejlesztési tervekről jobb, ha nem Washingtonban határoznak. Lengyelország viszont készséges, Varsó a legjobb európai szövetséges címére pályázik. Trump elnök egyáltalán nem véletlenül Varsóban találkozott 16 közép- és kelet-európai szövetségesével. A lengyelek 2 milliárd dollárt ajánlottak, ha Trump amerikai katonákat állomásoztat a keleti határ közelében. Trump erődnek neveznék el a védelmi rendszert.

Egy kis segítség a barátoktól

A lengyelek által prezentált Huawei-kémügy után Trump dörzsölheti a tenyerét, itt az újabb bizonyíték a kínaiak ármánykodására.  A hét elején ugyan sikerrel tárgyaltak az amerikaiak Pekingben a kereskedelmi háborúról, de az áttörés elmaradt. A Huawei örökösnőt pontosan azon a napon tartóztatták le Kanadában – az USA kérésére – amelyiken Donald Trump és Hszi Csin-ping megállapodott Buenos Airesben a 90 napos tűzszünetről. Az óra ketyeg...

Árukapcsolás 

Pekingben a kínaiak pontosan akkor látták vendégül Kim Dzsong Unt, amikor ott tárgyalt az amerikai küldöttség. A Global Times, a pekingi vezetés lapja hívta fel erre a figyelmet. Finoman figyelmeztetve Trumpot: újabb PR-sikerrel járó csúcsra csak akkor számíthat Kim Dzsong Unnal, ha figyelembe veszi Kína érdekeit...

A Huawei a kínaiak zászlóshajója, éves üzleti forgalma meghaladja a 93 milliárd dollárt (2017-es adat). A G5-ös technológiában a vetélytársak előtt jár. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború egyik kulcskérdéséről van szó, melyet most Lengyelországban feszegetnek. Kérdés, hogy mit talál a szorgos amerikai szövetséges, a lengyel kémelhárítás a Huawei irodáiban, Lengyelországban.

Cikkünk megjelenése után a Huawei Technologies rövid közleményben reagált a történtekre:

“A Huawei Technologies betartja a hatályos nemzetközi és helyi törvényeket, szabályozásokat minden egyes országban, ahol működik. Minden munkavállalótól megköveteljük ugyanezt a magatartást. A lengyel esetet – mivel a történteket meg kell ismernünk és kivizsgálnunk -  a Huawei Technologies egyelőre nem tudja kommentálni.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balogh Csaba Tech

Itt az idő Magyarországon is betiltani a Huawei telefonjait?

Senki ne használja a Huawei mobiljait – erre figyelmeztetnek sorban fajsúlyos amerikai szervezetek. És nem csak mondják: olyan súlyos veszélyt látnak a kínai készülékekben – attól félvén, hogy általuk hozzáférhet érzékeny, személyes adatainkhoz a kínai kormányzat –, hogy az amerikai piacon hatóságilag próbálják ellehetetleníteni immár évek óta a Huawei készülékeinek forgalmazását, újabban pedig Trump elnök teljes tiltáson gondolkodik. Eközben Magyarországon mi történik? Hát, semmi. Jellemző. Itthon senki meg nem szólal ebben az ügyben. Pedig itt az ideje. Vélemény.