szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A párizsi Le Monde egy kétgyerekes családanyáról ír, aki úgy lendült át a pénzügyi válságon, hogy – miután letette a gyerekeket – esténként elszántan kattintgatott megadott weboldalakra. Pénzért.

 A 26 éves nő öt éve figyelt fel erre a pénzkereseti lehetőségre, akkor született meg a második gyermeke. Nehéz lett volna munkát vállalnia, viszont kellett a pénz. Sarah Guyont a sorstársai, az otthon maradó családanyák világosították föl arról, az az interneten van pénzszerzési lehetőség akkor is, ha semmilyen informatikai előképzettsége sincsen. Számos cég ugyanis hajlandó fizetni a bérkattintóknak.

Elég apró munka, de hogyha minden nap csinálom, akkor egy hónapban összehozok 200-300 eurót

 – mondta a klikkelő családanya a Le Monde tudósítójának. A liberális lap nem véletlenül eredt a nyomába ennek a foglalkozásnak. Macron elnök csütörtökön fejti ki reformelképzeléseit a televízióban, ahol múlt hétfőn kellett volna fellépnie, de közbejött a tűz a Notre Dame-ban. Macron elnök versenyképes Franciaországot akar, és ennek egyik fő akadálya az, hogy magas a munkanélküliség. Több mint kétszer akkora, mint Németországban, az eurózóna vezető államában. A munkanélküliség csökkentése a francia elnök reformjainak az egyik legfőbb célja. A statisztikai hivatal szerint a 26 éves családanya inaktívnak számít, bár szorgosan klikkel, és ezzel kiegészíti a családi jövedelmet. Persze havonta 200-300 euró nem nagy pénz Franciaországban, ahol 1700 euró a keresetek medián értéke. Csakhogy a kétgyerekes szorgosan klikkelő családanya nem magányos harcos:

250 ezer sorstársa van Franciaországban
 

Ez több, mint ahányan az Ubernek dolgoznak. A Telecom és a francia tudományos akadémia szociológiai intézete felmérte a terepet, és megállapította, hogy a negyedmillió klikkelőből 15 ezer tekinthető igazán komoly munkavállalónak. Vagyis szinte minden nap dolgoznak, a nélkül persze, hogy ezt bárhol bejelentenék. 

Ez lenne a jövő útja? Nem túlságosan szakképzett emberek számára ez egyelőre biztos keresetet jelent, ha nem is épp túlságosan jelentőset. Más kérdés, hogy külföldön olcsóbban klikkelnek: Marokkóban, Bangladesben vagy a Fülöp-szigeteken a francia bér töredékét kell csak kifizetni. Vagyis az outsourcing ezt a furcsa ágazatot is fenyegeti. Nem beszélve a robotokról, akik, vagy amelyek épp úgy rá tudnak klikkelni a párizsi Le Figaro cikkeire, mint a kétgyerekes családanya.

Brigitte Macron, a köztársasági elnök neje, épp ilyen fiatal és szakképzetlen embereknek indít iskolát. A pénzt az LVMH, a divatóriás adja, vagyis Bernard Arnault. A francia dollármilliárdos Európa egyik leggazdagabb embere, és Macron elnök egyik fő támogatója. A két iskolában matekot, angolt, történelmet és persze francia nyelvet tanítanak majd. Brigitte Macron maga is részt vesz a francia nyelv tanításában, vagyis visszatér a katedrára. Az iskolákban ezen kívül tanácsadók segítik a szakképzetlen fiatalokat abban, hogy eladják magukat a munkaerőpiacon Franciaországban. Addig pedig marad a klikkelés havi 200-300 euróért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!