Nagy bajba kerülhet a magyar ipar két-három hét múlva a koronavírus miatt

A G7-nek egy vállalat vezetője elemezte a helyzetet.

  • hvg.hu hvg.hu
Nagy bajba kerülhet a magyar ipar két-három hét múlva a koronavírus miatt

Sok magyar vállalatnál most azért túlóráznak a beszerzők és logisztikusok, hogy minden alkatrész rendelkezésre álljon a folyamatos termeléshez - írja a G7. Bár az észak-olaszországi helyzet súlyosan érintheti az onnan alkatrészeket vásárló cégeket, az igazi problémát a kínai beszállítás elakadása okozhatja. Kína több feldolgozóipari ágazatban megkerülhetetlen beszerzési forrás. Például a számítástechnikai gyártás esetében a képérzékelő szenzorok 70 százaléka, a kijelzők 55 százaléka, míg a nyomtatott áramkörök 54 százaléka innen érkezik. A G7 azt írja: ha egy cég 12 ezer különböző anyagot használ fel a termékeihez, akkor abból 2 ezer jöhet közvetlenül Kínából, de valójában az összesnek a fele Kínán alapszik.

A hatást nehéz konkrétan felmérni, annyi legalább szerencsés, hogy a vírus a kínai holdújév ünnepi időszakában történt, amikor amúgy sem lett volna termelés az ázsiai országban, ezért előtte a vevők felhalmoztak készleteket. Arra azonban nem voltak felkészülve, hogy a karanténok miatt februárban sem állt helyre a termelés. Pontos számok nem állnak rendelkezésre, a légszennyezettségi adatok alapján úgy becsülik, hogy a múlt héten 60-70 százalékon, a héten pedig a szokásos szint 80 százalékán termelt az ipar. Emiatt előfordult már, hogy európai cégek leállni kényszerültek.

A beszállítói láncban is pár hónapra elegendő lehet a tartalék, hosszabb távon azonban probléma állhat fel, amiatt is, hogy a légi járatokat is megritkították Kína és Európa között, valamint több hajótársaság is elkerüli most a kínai kikötőket.

A portálnak egy cég vezetője név nélkül úgy fogalmazott: a jelenlegi tudás szerint két-három hét múlva lesz a mélypont, mivel addigra fogynak el a készletek, ám az újak még nem érnek ide. Az is kérdés azonban, hogy hiányoznak-e majd egyáltalán az alkatrészek, hiszen a felvevőpiacok összeomlása és a hazai termelési korlátozás sem kizárható a jelenlegi bizonytalan helyzetben.

(G7)

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek