Tetszett a cikk?

Az MDF egyik választási plakátja került a rendszerváltási emlékérme egyik oldalára, de nem a világhírű „Tovarisi konyec”.

A Magyar Nemzeti Bank „30 éve szabadon” elnevezéssel különlegesen magas címletű, 30 000 forint névértékű ezüst emlékérmét bocsátott ki 2020. május 2-án, az első szabadon választott országgyűlés alakuló ülésének 30. évfordulóján – írja közleményében a jegybank. Az érme nem csak szokatlanul nagy címletű, de fizikailag is egyedülállóan nagy: 59,75 mm-es. Az érmének van egy 3000 forint címletű színesfém (réz és nikkel) változata is.

Az emlékérme előlapján Orosz István grafikusművész által tervezett 1989-es ikonikus választási plakát központi motívuma, a régi, 1990. július 11. előtti címert szétroppantó új címer érmére adaptált ábrázolása látható. Az emlékérméket Bitó Balázs iparművész tervezte.

MNB

A jegybank közleménye nem említi, de a hivatkozott plakátot a választáson győztes MDF használta. Nem ez volt azonban a párt (illetve a választások) leghíresebb plakátja, hanem a szintén Orosz István tervezte „Tovarisi konyec!” (Elvtársak, vége!), amely világszerte ismert, számtalanszor kiállították, újranyomták, illetve felhasználták más országokban is.


Az amúgy (különösen legnagyobb ellenfeléhez, az SZDSZ-hez képest) szolidan kampányoló MDF elég nagy meglepetést okozott a plakáttal. Lezsák Sándor, a párt akkori kampányfőnöke a Mandinernek beszélt róla, hogyan sikerült keresztülvinni az elnökségen a plakátot. Orosz István beszámolója a plakát születéséről pedig itt olvasható.

--- voting control ---

Egyébként a(z SZDSZ ifjúsági tagozataként született) Fidesznek is volt ikonikussá vált plakátja az 1990-es választáson: két csókolózó fiatal látható rajta.

Az emlékérmék hátlapján, a felső éremmezőben egy szimbolikus életkép szerepel: egy téglafalat áttörő négy fiatal fa ábrázolása az államszocializmus rendszerén áttörő, azt lebontó demokratikus törekvések allegóriája – magyarázza a jegybank. A központi motívum alatt emelt síkon szereplő feliratok a rendszerváltás folyamatát mutatják be, ahogy egy erős társadalmi bázisú ellenzéki összefogásból a demokratikus berendezkedést garantáló szabad választásokon át megszületik a független Magyarország. A feliratok a rendszerváltás legjelentősebb állomásait, eseményeit, illetve azok időpontját jelenítik meg kilenc egymás alatti sorban középre rendezve.

Jöjjön vissza 1990-be: ma kit választana? - plakáttúra 25 év után

"Az első szabad" - kereken huszonöt éve annak, hogy a szocializmus bukását követően többpárti, szabad választást rendeztek Magyarországon. Az utcákon is láthatóvá vált az, amire évtizedekig nem volt példa: a nyílt politikai verseny. Az évforduló alkalmából sétára, plakát- és szórólaptúrára visszük a negyedszázaddal ezelőtti Magyarországra.

Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: az ezüst emlékérméből 5000, míg a színesfém változatból 7000 darab készíthető. Az emlékpénzek értékközvetítő és ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „30 éve szabadon” ezüst emlékérme a rendelkezésre álló készlet függvényében a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém emlékpénz egy évig névértéken vásárolható meg a kibocsátást követő első munkanaptól, 2020. május 4-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. értékesítési csatornáin keresztül. A COVID-19 vírus okozta pandémiás helyzetre tekintettel az érmék személyesen nem vehetők át a Pénzverő éremboltjában, de a vállalat honlapján üzemeltetett webáruházban zavartalan az érmeforgalmazás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!