Javított a MOL a tavaszi bezuhanáshoz képest, de még távoli a tavalyi eredmény

Bizonytalanságokat hozhatnak a következő hónapok a társaság számára – közölték harmadik negyedéves gyorsjelentésükben.

  • hvg.hu hvg.hu
Javított a MOL a tavaszi bezuhanáshoz képest, de még távoli a tavalyi eredmény

A Mol-csoport 184,1 milliárd forint (610 millió dollár) tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményt (EBITDA) ért el az idei harmadik negyedévben, ami jelentős növekedés a második negyedévi 113,9 milliárd forint (353 millió dollár) után, ugyanakkor 12 százalékkal kevesebb az előző év azonos időszakához képest – tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján éjfél után. Az első három negyedévi EBITDA 489,4 milliárd forint (1,585 milliárd dollár) lett, ami mintegy 14 százalékkal alacsonyabb a tavalyi értéknél.

A harmadik negyedévben a csoport nettó nyeresége 56,8 milliárd forint (185 millió dollár) volt a második negyedévi 41,5 milliárd forint (142 millió dollár) veszteség után; tavaly a harmadik negyedévben a vállalat 59,8 milliárd forint (204 millió dollár) nyereséget ért el.

A Mol értékesítési nettó árbevétele 1049,9 milliárd forint (3,47 milliárd dollár) volt a harmadik negyedévben, a tavalyi harmadik negyedévi 1400 milliárd forint (4,74 milliárd dollár) után.

Hernádi Zsolt, a csoport elnök-vezérigazgatója kiemelte: a társaságon belül a világjárvány ellenére minden szegmens „pozitív szabad pénzáramot ért el” az évben, ezen belül a fogyasztói szolgáltatásoknak rekordmagas lett az EBITDA-ja. Ez 183 millió dollárt jelent, ami 14 százalékkal magasabb a tavalyi harmadik negyedévinél.

A tájékoztatás szerint a kutatás-termelés üzletág szénhidrogén-termelése 8 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, napi 126,9 ezer hordóra, ez 18 százalékkal haladta meg az előző év hasonló időszakát. Az olaj- és gázárak emelkedtek a harmadik negyedévben, de még jóval az előző évi átlag alatt vannak. A feldolgozás és kereskedelem üzletág újrabeszerzési árakkal becsült "tiszta" EBITDA-ja a második negyedévi mélyponthoz képest majdnem megduplázódott, de még így is 26 százalékkal gyengébb volt a 2019-esnél, a nyomott finomítói árrések és a gyengébb petrolkémiai árrések miatt. A gázszállítási üzletág EBITDA-ja 59 százalékkal nőtt a tavalyi harmadik negyedévihez képest, és 43 millió dollárt ért el.

A tiszaújvárosi poliol projekt meghaladta a 70 százalékos készültséget a harmadik negyedév végére, bár a beruházás némileg elmarad a tervezettől a járványhelyzet miatt – közölték. Emlékezetes, hogy a Mol gyárának építésénél dolgozó munkások körében október elején tört ki a járvány, akkor több mint 200 volt az igazolt fertőzöttek száma.

A harmadik negyedévben elkészült viszont az új, évi 20 ezer tonna kapacitású zalaegerszegi gumibitumen üzem, amely újrahasznosít használt autógumikat.

Hernádi Zsolt közölte: a harmadik negyedéves eredmények jelentős javulást mutattak a második negyedév alacsony szintjéhez képest, így reális esély van arra, hogy elérjék a 2020-ra adott EBITDA iránymutatás-sáv felső határát, az 1,9 milliárd dollár körüli értéket. Ez már módosított célkitűzés, az év elején 2,5 milliárd dollár EBITDA-t várt a társaság, ezt a járványhelyzet és az azt követő gazdasági válság miatt visszavonták. Hernádi hozzátette azonban: a járványhelyzet miatt a következő hónapok újabb kihívások elé állíthatják a társaságot.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.