szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Mészáros Lőrinchez és Vida Józsefhez is köthető Magyar Bankholding hivatalosan is elindította az összeolvadás folyamatát.

A Magyar Bankholding Zrt. elfogadta a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank egyesülésére vonatkozó ötéves üzleti stratégiát, e szerint 2023-ban indulhat az új, egységes nagybank – közölte a Magyar Bankholding. A létrejövő nagybank Magyarország legmodernebb bankja kíván lenni, amely rugalmas, nemzetközileg is élenjáró digitális megoldásokat vezet be, átformálja a bankokról kialakult hagyományos képet – írták.

A közlemény szerint a piacvezető szerepre törekvő, tisztán magyar tulajdonú bank elkötelezett abban, hogy Magyarország legmodernebb, leginkább digitalizált pénzügyi szolgáltatójává váljon, kiszolgálja a teljes piaci spektrumot, miközben jelentős hangsúlyt helyez a lakossági, mikro-, kis- és középvállalati, valamint agrárügyfeleire. Piacvezető vállalati, agrár- és lízingpozícióit a csoport az új üzleti modellben is megőrzi. A stratégia szerint a bankholding a következő öt évben a megtermelt profitot visszaforgatja.

"A piaci átlagot jelentősen meghaladó növekedéssel számolunk a lakossági, a mikro- és kisvállalati, valamint az agrárszegmensekben egyaránt" – közölte Barna Zsolt, a Magyar Bankholding Igazgatóságának elnöke. A bankcsoport az átalakulást követően is a legnagyobb magyarországi fiókhálózatot fogja működtetni – ennek hátterében leginkább az áll, hogy egyik tagja a takarékszövetkezeti rendszer bázisán működő Takarékbank (MTB Zrt.).

A Bankholding létrehozását tavaly májusban jelentették be, ekkor a Takarékbank és az MKB fúziójáról volt szó, a Budapest Bank beszállását szűk két héttel később közölték. A Budapest Bank Zrt., az MKB Bank Nyrt. és az MTB Zrt. meghatározó tulajdonosai 2020. december 15-én apportálták a banki részvényeiket a Magyar Bankholding Zrt.-be, amivel kialakult a három bank egységes tulajdonosi struktúrája és irányítása. A holding mérlegfőösszege 8424 milliárd, hitelállománya 3787 milliárd, betétállománya pedig 5414 milliárd forint. Az új bankcsoport 1,4 millió aktív lakossági és 208 ezer aktív vállalati ügyfelet szolgál ki. A holding számos területen piacvezető pozícióval rendelkezik. Országosan 925 fiókot működtet. Ez a mostani bejelentés a közleménnyel egy időben küldött tájékoztatás szerint az ügyfeleket egyelőre nem érinti, egyben azt ígérik, az átalakulás során sem fognak tapasztalni fennakadást.

A Magyar Bankholding Zrt. Magyarország második legnagyobb bankcsoportja, amelyben az állam a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. révén 30,35 százalék, az MKB eddigi közvetlen tulajdonosai 31,96 százalék, az MTB eddig közvetlen tulajdonosai pedig 37,69 százalék tulajdonrésszel rendelkeznek. Az MKB legnagyobb tulajdonosa Mészáros Lőrinc, az MTB-é pedig földije, Vida József. A holding elnöke is jól ismeri a magyar bankvilágot: Barna Zsolt korábban az OTP vezetésében vállalt szerepet.

Ez azért is pikáns, mivel a Bankholding nem titkolt célja, hogy kihívója legyen a legnagyobb hazai lakossági banknak. Ehhez azért további segítségre is szükség lehet, mivel a céltól azért még hárman együtt is messze vannak: az OTP mérlegfőösszege 2020 negyedik negyedévében 23 335 milliárd forint volt, hitelállománya 14 ezer milliárd, betétállománya pedig majdnem 18 ezer milliárd forintot tett ki. A cégcsoport ügyfeleinek száma – a leányvállalatokkal együtt – eléri a 19 milliót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!