szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évadnyitó ülést tartott az Operaház, Bozóki és Hegyi beszéde közben hangos bekiabálások, megjegyzések zavarták és füttyszó is hallatszott. A kultuszminiszter és az új főigazgató a megújulásról és az értékek megtartásáról, valamint ésszerű gazdálkodásról beszéltek; ám sokaknak nem tetszettek szavaik.

A régi értékek megtartásáról, a szükséges változásokról beszélt Bozóki András a Magyar Állami Operaház évadnyitó ülésén. A miniszter, aki a dalszínház új vezetésével együtt lépett a társulat elé, azt mondta: "az Opera a nemzeti kulturális örökség része, (...) így a készülő változás nem jelenti a régi értékek kidobását".
   
Azt kérte a társulattól, hogy a változásokban a lehetőséget lássák. Ez - mint mondta - a művészi megújulás, a felemelkedés feltételeit teremti meg.
   
Többen bekiabáltak, megjegyzéseket tettek, sőt fütyültek, amikor Bozóki András arról beszélt: "ésszerűbb gazdálkodás kell, változatlan, sőt, ha lehet folyamatosan növekvő szakmai színvonal mellett".
   

Taps a régi neveknek
Bozóki András köszönetet mondott munkásságáért az előző főigazgatónak, a nézőtéren helyet foglaló Szinetár Miklósnak; ezt a több száz társulati tag hosszú percekig tartó viharos tapssal fogadta. Szintén hosszú taps kísérte a távol maradó Petrovics Emilnek szóló köszönő szavakat is. Petrovics Emil augusztus 17-én mondott le főzeneigazgatói posztjáról. Az új vezetés kapcsán a Népszavának úgy nyilatkozott: "a karriervágyak eléréséért egyeseknek, úgy tűnik, semmi sem drága".
Felhördüléssel, hitetlenkedést kifejező megjegyzésekkel reagáltak a jelenlévők arra a gondolatára is: "az, hogy az Operaház költségvetési intézmény marad, nem utolsó sorban annak köszönhető, hogy a főigazgató úr és ez a vezetés oroszlánként küzdött".
       
Az augusztus 1-jén öt évre, pályáztatással kinevezett új vezető,  Hegyi Árpád Jutocsa az előző éveket méltató szavai mellett azt mondta: "az elmúlt korszak hétköznapjai magukban hordozták a hanyatlás (...) kellemetlen atmoszféráját. Az Operaház nem állt fejlődési pályán, nem szárnyalt, nem voltak fényes perspektívái. Inkább stagnált, ami a rohanó világban a lemaradás szinonimája".
   
Értékelését több alkalommal bekiabálás és füttyszó zavarta meg. Felzúdulás fogadta az új főigazgató azon kijelentését is, miszerint "az a művész, aki a fejlődést tagadja, elavult, s (...) nincs rémesebb az elavult művészetnél, az elavult művésznél".
  
"Hát ez nem igaz! Hogy beszélhet így!" - lehetett hallani a társulat tagjainak hangos és indulatos megjegyzéseit.
   
Hegyi Árpád Jutocsa az Operaházban tervezett átalakításra utalva azt mondta: "az Operaház nem beteg, csak gyengélkedik (...), gyengéd ápolásra és terápiára van szükség". A társulat tagjai ismét közbeszólásokkal fejezték ki nemtetszésüket.
   
Bozóki András az MTI-nek úgy kommentálta a zavaró füttyöket, hogy "számított" az efféle reakciókra is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hárs Géza Kult

Operabalhé, maradványképzés és más ügyek

Az NKÖM visszatartja az év végéig esedékes támogatásokat, 26,7 milliárd hiányzik az intézmények és kht-k kasszájából. Bozóki András azt üzente: hitelfelvétellel vészeljék át az időt. Közben Petrovics Emil máris kilépett a munkáját még meg sem kezdő új, operaházi vezetésből, keményen kritizálva a miniszter személyi politikáját. Recseg-ropog a struktúra?

MTI Kult

Lemondott Petrovics Emil, az Operaház főzeneigazgatója

Nem látott garanciát a dalszínház megfelelő működtetésére, ezért lemondott tisztéről Petrovics Emil, a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatója. A volt főzeneigazgató nem kívánt többet mondani lemondásáról.

Vélemény

Hegyi Árpád Jutocsa, az Opera új főigazgatója

"Jutocsa ínyencet jelent, Árpád vezér egyik gyermekét nevezték így. Becsületes operaszerető mérnök apámtól kaptam, de a szakmában ma mindenki csak Jutónak hív" - indít névmagyarázó nyitánnyal az 50 évesen a pesti Opera élére emelt, rendezőnek tanult főigazgató.