szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Hagymázas fikció az őszödi beszéd és Nostradamus jóslatainak kapcsolatáról! Zárul a Britmánia fesztivál, méghozzá egy igazi zenei csemegével! Hozzánk is befutnak az ellenállhatatlan sutkai bajnokok! Noé bárkája: Sándor Pál új filmje! NŐttön NŐ: beszélgetések és bulik; középpontban a nőkkel, és a női szerepekkel. Programajánlatok a hvg.hu-tól!

Politpamflet
Öszödik Pecsét

Öszödik pecsét
Csak nézni, mint a moziban?
Ha a politika agyrémeket művel és idéz elő, a művészet egyetlen adekvát reakciója szintén az agyrém. Nem biztos, hogy a tétel igaz, de ha a végeredmény ennyire őrült, akkor ez talán nem is érdekes! Lássuk tehát a téboly koreográfiáját!

"Ugyanúgy indult ez a nap is, mint a többi nap Belorussziában. A tavasz első sugarai átmelegítették az ünnepi készülődés hangulatát. 1953. február 21-ét írunk. Egy belorussziai falucska, Priccs, a Szent Konsztantyin rend ortodox iskolájának másodikosai a szokásos keresztény jelmezbálra készülnek..." Így kezdődik az Öszödik Pecsét (Osodi kod) című ál-dokumentumfilm, melyben megismerünk egy félkezű kisfiút, Vlagyimir Gyurcsát, aki az ortodox jelmezbálon Mona Lisának öltözött, nagybátyját Vlagyimir Viktorovot, akinek a fedőtevékenysége KGB ügynök, de titokban művészettörténész, találkozhatunk Nostradamus vetélytársával, Puszredamusszal, a huncut Mona Lisával, és a fénysebességgel festő Leonardoval. Megtudhatjuk, hogy az öszödi beszéd egy kódnyelv, hogy Bill Clinton kettős ügynök volt, és hogy a vekker-mécses-zászló egy ősi szabadkőműves játék. És végül választ kapunk arra a kérdésre is, hogy van-e Isten. A Filmben Inge Höngeborg, skandináv Mona Lisa kutató kalauzol minket. Az uristen@menny.hu és a Libiomfi című filmek alkotói egy skandináv áldokumentumfilmben tárják föl a rejtett összefüggéseket Mona Lisa mosolya, Nostradamus titka, és az őszödi beszéd között.

Öszödik Pecsét - magyar ál-dokumentum film, 30 perc, 2007; rendező: Stefanovics Angéla, Kálmánchelyi Zoltán, Végh Zsolt


"We are the champions, my friend..."
Sutkai bajnokok


Sutkai bajnokok
Minden normális
És akkor haladjunk még tovább a Balkán irányába. Léteznek a miénknél is képtelenebb helyek a Földön, aggodalomra tehát semmi ok.  Sutkában például mindenki "sampion". Azaz bajnok, azaz valamiben a legjobb. Lehet, hogy lidérclátásban, lehet, hogy házassági praktikákban, lehet, hogy falusi bokszmeccseken, lehet, hogy
török popzenei kazetták gyűjtésében, lehet, hogy galambtenyésztésben, de az a lényeg, valamiben legyen kiváló. Európa peremén; a világ szeme elől elzárva, van egy különleges hely: Sutka, a cigányok nemhivatalos fővárosa. A film ennek a városnak állít emléket, amelyben számtalan rekordot tartanak nyilván dalversenyben, liba- és kutyaviadalban, vámpírvadászatban, ünneplő ruha viseletben, gonosz szellemek kiűzésében és más versenyszámokban, amikről álmodni sem mernénk. A Verzió emberi jogi filmfesztivál után most a mozikban is látható ez az egész hihetetlen dokumentumfilm.

The Shutka Book Of Records - szerb-cseh dokumentumfilm, 2005


Büntető
Szellemlovas

Nicolas Cage és Peter Fonda
A lélek motorja
Doktor Faustus motorkerékpáron. Johnny Blaze (Nicolas Cage) megszokta a halál közelségét: ő a száguldó világ legvakmerőbb motoros kaszkadőre. Amikor egy különös idegen a lelkét kéri cserébe súlyosan beteg apja felgyógyulásáért, nem habozik: számára a Mefisztóval (Peter Fonda) kötött üzlet csupán egy újabb kaland, újabb játék a halállal. De az alvilág urával nem lehet játszani. Johnny örök rabságba kerül. Nappal továbbra is lélegzetelállító trükkjeivel szórakoztatja a borzongani vágyókat, éjjel viszont a gonoszak ellen kell harcolnia: akit legyőz, azt a pokol tüzével bünteti. Lángoló motorja nyergében minden éjjel nekivág szörnyű büntetőhadjáratának - és hiába szeretne, nem nyugodhat meg sosem...

Ghost Rider - amerikai akcióthriller; 2007


Mocskosgyönyörű
Noé bárkája

Kállai Ferenc, Garas Dezső
Lírai groteszk
A magyarországi Noé bárkája egy "mocskos-gyönyörű" házat takar, a hatodik kerület szívében. Egy emelet, egy udvar, tizenhárom lakás. Lakik itt többek között rapper, költő, levitézlett futballista, a férjét szemérmetlenül csaló asszony, és három filmsztárnak készülő lány. Ebben a házban él a nyugdíjas moziigazgató is, Stock Ede (Garas Dezső), aki egyedül neveli unokáját, valamint jó barátja, a nyolcvanegy éves agglegény Tálas Aurél (Kállai Ferenc), aki állandóan a tévét nézi otthonában, és a rendszerváltás óta ki sem mozdult a házból. A történet kezdetén Stock Ede éppen Tálas Aurélnál jár, akinél megy a tévé, mint mindig. Meghallja, hogy egy vetélkedőt hirdetnek, "Magyarország legjobb nagypapája" címmel, melynek fődíja ötmillió forint. Stock Ede sok dologtól undorodott eddig, többek között a tévétől, a vetélkedőktől, és a jóságos nagypapáktól. Másnap azonban mégis jelentkezik a felhívásra, és a ház lakói felbolydulnak.

magyar filmdráma; 2006; rendezte: Sándor Pál

NŐttön NŐ, Wallenberg, Mednyászky, Amszterdam (Oldaltörés)

A hvg.hu tippje a hétre!
NŐttön NŐ

NŐttön NŐ
Veszélyes üzemek
A NŐk, akik teljesítenek. A NŐk, akik megálmodják és akik kiharcolják. A NŐk, akik részt vesznek, akik végigviszik és beteljesítik. Azok a NŐk, akik nélkül semmi sem lenne.  

Az A38 Hajó fedélzetén zajló két napon ott lesznek a NŐk a közéletből, a NŐk a kultúrából és a NŐk a médiából.

Miről szól a NŐttön NŐ találkozó? Először találkozik itt össze a három meghatározó női miliő: a női szakpolitikusok, a neves női médiaszemélyiségek és a női civil-kulturális mozgalmárok. A nők megváltozott szerepeit vizsgálva, óhatatlan, hogy a férfiak is átgondolják identitásukat, viszonyulásukat a nőkkel kapcsolatban.

A két napos hétvége keveri az eseményműfajokat. A pódiumvitákat tudományos- ismeretterjesztő, vetítéssel támogatott előadások követik, majd lazítóként a női érzékenységet, szókimondást előtérbe helyező kulturális produkciók, művészeti akciók veszik át a főszerepet. Ezek szervesen kapcsolódnak a beszélgetések témáihoz, reflektálnak a sablonos női szerepekre, és igyekeznek az ezzel kapcsolatos klisérendszereket játékosan “lebontani”.  

A részletes program itt!

márc 1-2; A38.


Életeket mentett - világokat mentett
Raoul Wallenberg (kiállítás és konferencia)

A budapesti Centrális Galéria ad helyet annak a vándorkiállításnak, amelyet a stockholmi Zsidó Múzeum állított össze Raoul Wallenberg életéről, a svéd diplomata eltűnésének 60. évfordulója alkalmából. A galériában látható kiállítás fomabontó és modern: kiállítás a kiállításban, épület az épületben. A terembe két különálló építmény került, szobák-kal és folyosókkal. A nagyobb szárny az eredeti multimédia-kiállítás, mely fényképek, dokumentumok, hang- és filmfelvételek segítségével mutatja be Wallenberg életét gyermekkorától haláláig, embermentő tevékenységét, valamint a sorsa tisztázása érdekében folytatott nemzetközi erőfeszítések történetét. A kisebb szárnyban az OSA Archivum (Open Society Archives) rövid függeléke látható, mely 1945-től 1999-ig Wallenberg magyarországi emlékezetének hányatott történetét ismerteti meg a látogatókkal.

A kiállítás rendezőinek legfőbb szándéka az volt, hogy Wallenberg életén és munkásságán keresztül annak a hétköznapi embernek a portréját rajzolják meg, akit a rendkívüli körülmények késztettek rendkívüli tettek-re; aki esendő ember létére képes volt hősként helytállni. Példája főként a fiataloknak adhat útmutatást: senki nem születik hősnek – de azzá válhat.

április 29-ig; Bp.V. Centrális Galéria


Múzeumi boom országszerte?
Mednyánszky-kiállítás Szekszárdon

Mednyánszky László alkotásaiból nyílik kiállítás a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeumban március 8-án. A múzeum vezetése élénk érdeklődést remél a június 15-ig megtekinthető kiállítástól.  Az országos sikerek - mint például a Vincent van Gogh és Monet életművét bemutató kiállítások- okozta múzeumi "boom"-ból (noha egyelőre főként csúcsintézényeket érint) vidéki városok sem szeretnének kimaradni. Ezek indították a szekszárdi múzeum vezetését arra, hogy nagy alkotók remekműveiből évente egy-egy kiállítást rendezzenek a Tolna megyei közönség számára. Az első bemutató, a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből származó válogatás Mednyánszky László 28 képét tartalmazza, témájában átfogja a művész életművét a tájképektől a csavargó portrékon át a világháborús katonaképekig.  Olyan ismert alkotások is szerepelnek a kicsi, de áttekintő válogatásban, mint a művész késői, 1917-ből származó önarcképe, az Öregember, a Szerbiában, a Két csavargó, vagy az Abszintivó című képek.

június 15-ig; Szekszárd; Wosinsky Mór Megyei Múzeum 


Képek kávé mellé
Tranzit Café


A kávéházi reneszánsz egyik legüdítőbb fejleménye volt a Tranzit Café megjelenése a Kosztolányi Dezső tér egykori buszpályaudvarán. A város egyik legcoolabb helyén Európa egyik legcoolabb városa. Európai nagyvárosok egy tájépítész szemével: Erdős Anna Amszterdamot bemutató fotókiállítása csütörtökről látható a budapesti Tranzit Art Caféban.
 
A nagyvárosokról szóló sorozat legutóbbi, Londont megidéző képei után március 1. és 18. között a holland világváros, Amszterdam utcái, lakói és életképei elevenednek meg - nem egyszer három dimenziós térhatásban - a budai kiállítóhelyen. Erdős Anna azt mondta képeiről: "Amszterdamot mozgásban próbáltam elkapni" - hangsúlyozta Erdős Anna, megjegyezve, hogy a fapapucs, a tulipán és a kerékpár "szentháromságát" csak részleteiben rejtette el egy-egy képen. 
 
március 8-ig; Tranzit, Bp.XI. Kosztolányi D. tér

Gob Squad; Előd Ágnes, L1 (Oldaltörés)


Szervezett véletlen
Super Night Shot - Gob Squad

Gob Squad
Le az utcára, ki a térre!
Főszerepben: Budapest, a budapesti járókelő, ismeretlen ismerőseink. A Super Night Shot, a Gob Squad előadása éppen egy órával korábban kezdődik, mint ahogy a nézők megérkeznek a Trafóba. A program akkor indul, amikor a Gob Squad nekivág a budapesti utcáknak. Az osztag harcba száll a szürkeség, a névtelenség, az unalom és a közöny ellen. Választott fegyverük a videokamera. Céljuk? Egy szenvedélyes, őszinte, igaz és érzelmes pillanat nyakon csípése. Társaik a harcban? A budapestiek. Egyórányi mese - élőben és felvételről, ismerős helyszíneken, ismerős/ismeretlen szereplőkkel. Velünk. Itt. Budapesten.

A Nottinghamben, Hamburgban és Berlinben egyaránt dolgozó, előadásokat, installációkat és médiaművészeti alkotásokat létrehozó 6 fős angol-német kollektíva 12 év óta dolgozik együtt. Az irónia és az őszinteség, az igazság és az álság közötti vékony mezsgyén egyensúlyoznak, miközben egyszerre akarják nézőiket provokálni és szórakoztatni. A mostani, Trafó-beli két este is remélhetőleg így zajlik majd.

A Gob Squad tagjai közösen, rendező nélkül dolgozzák ki ötleteiket, állítják össze és hozzák létre előadásaikat.

márc. 2-3.; Trafó

Tömegkulturális népmesék
Előd Ágnes az acb-ben

Előd Ágnes: Avada kedavra
print, 3/1, 100 x 56,22 cm, 2007.
© acb
Előd Ágnes szobrász szakon végzett, de esetenként akár monumentális méreteket is öltő szobrok és kisplasztikák mellett gyakran dolgozik digitális nyomatokkal is. Művei általában a kortárs tömegkultúra vizuális nyelvezetét és retorikáját sajátítják ki, de mindvégig megőriznek egy sajátos, incselkedő, játékos vagy ironikus hangnemet.

Alkotásai gyakran teremtenek nem várt összefüggéseket napjaink televízióból táplálkozó meséi és mítoszai között.
2005-ös digitális nyomatsorozatán két állandó műteremtársának és saját magának az arcvonásaival helyettesítette a Harry Potter, a Mátrix és Csillagok háborúja három-három főalakjának arcvonásait.

A „Darcy ügy” címet viselő ötrészes sorozat íve összekapcsolja a BBC kultikussá vált Büszkeség és Balítélet feldolgozását, a szingli-irodalom sikerkönyvét, a Bridget Jones naplóját és a Rém rendes családot az X aktákkal, melynek nyomozói ezúttal az ideális férjjelöltet keresik, amely valamilyen formában megjelenik mindegyik említett alkotásban.

Az acb-ben bemutatásra kerülő installáció (printek és tárgyak együtteses) a Gyűrűk Ura és a Harry Potter közötti megfeleléseket kutatja. Előd Ágnes abból a megfigyelésből indul ki, hogy a huszadik század közepén íródott Gyűrük ura figurái tovább éltek a fantasy irodalomban és a nagy népszrűségnek örvendő szerepjátékokban, és olyan erős toposszá váltak, mint a népmesék legkisebb királyfia.

április 20-ig; acb Galéria; Bp.Vi. Király u.76.


A hvg.hu előrejelzése:
Kell egy mozdulat
L1 Kortárs Táncfesztivál márciusban
 
 
Március 7-től öt napon át új bemutatók, nemzetközi fellépők a Bakelit Multi Art Centerben, a MU Színházban és a Nemzeti Táncszínházban. Az L1 Független Táncművészek Társulása hatodik alkalommal rendezi meg a fesztivált. A megnyitónak, valamint a holland Javier Murugarren és Erikk McKenzie: Voor Margaretta című produkciójának a Bakelit Multi Art Center ad otthont.
 
A második napon, a MU Színházban a cseh Dagmar Chaloupkova "Gradina" című szólóját követően Haraszti Adrienn és Jenei Gabriella Transz-formációk című, a tánc és a rajz interakcióján alapuló előadását láthatja a közönség.
 
A fesztivál következő estéjén, szintén a MU Színházban, a francia-cseh Pierre Nadaud koreográfiája, A harag napja látható, amelynek három alkotója - Vojta Svejda, Frédéric Griot és Pierre Nadaud - a táncszínházon túl, a Jób Könyvéből kiindulva, egy irodalmi alkotást is létrehozott.
 
Március 10-én amerikai-magyar koprodukcióknak ad helyet a Nemzeti Táncszínház, a Zenon Dance Company három darabbal lép színpadra. Berger Gyula a társulattal Vermont Counterpoint című koreográfiáját újítja fel, amelyet a nyolcvanas években Steve Reich zenéjére készített, míg az Only you című darabot Ladjánszki Márta viszi színpadra. A két koreográfus először dolgozik a dzsessz- és moderntáncot professzionálisan művelő Zenon társulat tagjaival. A műsor zárása az amerikai csapat saját darabja, Sean Curran koreográfiája, amelynek címe Coda.
 
A zárónapon a Bakelit Multi Centerbe tér vissza a fesztivál, Mészöly Andrea Imprinting, majd Szabó Réka - Grencsó István - Hajnóczy Csaba - Kenderesi Gabi Jelenések című bemutatójával, valamint a Kampec Dolores koncertjével.

Supernow zárás, Csepregi Hip-Bop (Oldaltörés)


Zárul a britek mókatára
SUPERNOW!


David Toop
Helyes megfejtő
© hiphopunbound.com
A Trafó két szintjét a progresszív, de igencsak fogyasztható zene úttörői veszik be a Supernow fesztivál zárásaként. Luke Vibert, David Toop és Scorn vitathatatlanul befolyásolták a mai modern elektronikus zene fejlődését, és afelől sem lehet kétségünk, hogy az új generáció fellépőit nagy hatású művészekként látjuk viszont jelentős fesztiválokon. Ed Cox  kávézói zenélése és a Guapo koncertje után DJ Rephlex, Shitmat és Speedranch megmutatja, merre halad az igencsak progresszív brit elektronikus zenei élet. Fergeteges bulizás - brit szellemben! A teroretikusoknak sem utolós mulatság: David Toop nemrég nálunk is megjelent könyvnek (A hangok óceánja) élő illusztrációja most meghallgatható.

David Toop (1949) zenész, zenetudós, író, kritikus, a kortárs brit zenekultúra erős kisugárzású, újító szellemű alakja. Számtalan kísérleti vállalkozás közreműködője; 2000-ben a londoni Sonic Boom című hangművészeti kiállítás kurátora. New and Rediscovered Musical Instruments című első lemeze Brian Eno Obscure lemezcégénél jelent meg 1976-ban.

Színházterem
20.00-21.00  David Toop
21.00-21.45   Guapo
22.15-23.15   Scorn
23.15-00.45   Luke Vibert
00.45-02.00   DJ Rephlex

Kávézó 21.45-22.15   Ed Cox

Trafó Bár Tangó
22.30-23.30   beszélgetés David Toop-pal
23.30-02.00   DJ Mesterházy
02.00-03.00   Shitmat
03.00-04.00   Speedranch



Jazz a Millenárison
Csepregi Hip-Bop – vendég: Kaszás Péter (dob)


Csepregi Gyula
Hip-hop-be-bop mixek
A Millenárison februárban indult az újjáalakult, öt éve sikeres Raiffeisen Jazz Klub idei sorozata. A koncerteksorában a magyar jazz egy-egy híres és elismert művésze két egymás utáni alkalommal tud színpadra lépni, különböző zenei környezetekben.

Csepregi Gyula szaxofonos februárban a Magyar Jazz Quartettel indította a jazzláncot, most Hip-Bop nevű zenekara lép fel. A sodró lendületű, virtuóz szólókkal tarkított muzsika a jazz legfrissebb irányzataihoz kötődik (hip), de a hagyományos jazzformai elemek sem hiányoznak belőle (bop). Csepregi Gyula a magyar jazz egyik igazi ínyenc fogása, akit kiváló tehetségéhez viszonyítva nem ismernek elegen. Pedig Mike Sternnel, Russel Ferrantéval, Dave Samuelsszel, Alex Acunával közös Twin Lines zenekara sok remek koncertet adott a magyar közönségnek.

Csepregi Gyula – tenorszaxofon; Rátonyi Róbert – zongora; Tóth Gyula – gitár; Horváth Plútó József – bőgő, basszusgitár; Dörnyei Gábor – dob

márc.1;  Millenáris Park, Fogadó

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!