szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nagy-britanniai modellt javasolja Kóka János; azaz az állami szerencsejátékból származó bevételekhez kötné a kultúra finanszírozását. Az SZDSZ elnökjelöltje programjának kultúrpolitikai vitairatát vasárnap sajtótájékoztatón ismertette.

 A liberális gazdasági miniszter elmondta: az államnagyságrendileg a szerencsejáték-bevételeknek megfelelő összeget költ el a kultúra finanszírozására, ez mintegy 80-90 milliárd forint évente. Hozzátette: nem feltétlenül a teljes bevételt fordítanák erre a célra. Felvetette azt is, lehetne például bizonyos szerencsejáték-termékek felvállalt célja a kultúra támogatása.
   
Pető Iván ügyvivő szerint a konkrét bevételhez kötött finanszírozás mindenkinek előnyösebb, mert ebbe nincs beleszólása semmilyen politikai tényezőnek, nem államigazgatási döntések függvénye, hogy melyik évben kik kapnak támogatást. Pető az utóbbi időszak legszínvonalasabb kultúrpolitikai elképzelésének nevezte a vitairatot.

Kóka János fontosnak nevezte teljességében áttekinteni a kultúra finanszírozását. "A mostani rendszer túlzottan átláthatatlan, túlzottan sok lehetőséget ad az egyéni mérlegelésre, a politikai beavatkozásra, és azt sem zárhatjuk ki, hogy lehetőséget ad a korrupcióra is" - fogalmazott. Ezzel szemben átlátható, az igazi értékek megjelenését inkább engedő kultúrafinanszírozást javasolnak. A politikus vitairata szerint szükséges a Nemzeti Kulturális Alap forrásainak legalább ötven százalékát regionális szinten elosztani, meg kell szüntetni az NKA meghívásos pályázatait.

A dokumentumban kifejti, hogy decentralizálni kell az elosztási rendszert. Kitér arra, hogy az államnak meg kell szüntetnie fenntartói jellegét azokban az intézményekben, amelyek nem országos hatáskörűek, vagy nem központi kulturális infrastruktúrát biztosítanak.

A nemzeti alapintézmények körét és feladatait meg kell határozni, költségvetési támogatásukat pedig biztosítani kell, hogy ne pályázgatással és a monopóliumukat kihasználó, piactorzító gazdasági tevékenységgel törekedjenek a pótlólagos források megszerzésére - olvasható a vitairatban.

Az elnökjelölt elmondta: szeretnék azt is elérni, hogy a közpénzből létrejött közgyűjtemények, archívumok a lehető leginkább nyíljanak ki az emberek számára, és megkövetelnék a digitális elérhetőséget is.

Programjában Kóka János ír arról is, hogy a kulturális finanszírozási rendszert meg kell szabadítani a szociális ellátási funkciótól, a projekttámogatás alapja csakis a teljesítmény lehet. Továbbá úgy látja, hogy a közszolgálati média területén az információszolgáltatók, a műsorszolgáltatók versenyezzenek a kiegészítő állami támogatásokért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Színházi struktúraváltás: vitairat

Felvonásvég. Talán ezzel, a színházi zsargonból vett szóval jellemezhető a színházfinanszírozási rendszer jelenlegi helyzete. Budapesten kiderült: fenntarthatatlan a támogatási struktúra, és recseg-ropog alatta az intézményi szerkezet is. Egy hosszú felvonásnak - úgy látszik - vége. Még nem tudni azonban, mit hoz az új. A darab ugyanis most íródik.

MTI Itthon

Kóka több ajánlást kapott mint Fodor

Az SZDSZ elnöki posztjáért induló Kóka János 217 párttag, míg Fodor Gábor, a párt másik elnökjelöltje 117 párttag ajánlását szerezte meg keddig - olvasható a liberális párt honlapján.

Itthon

Kóka nem szeretne sunnyogni

Elegem van a múlt kompromisszumaiból, nem szeretnék sunnyogni, és nem is szeretném, ha erről szólna a magyar közélet – mondta Kóka János Veszprémben.

hvg.hu Kult

Pop és kultúrafinanszírozás külföldön

Az alábbiakban néhány külföldi példát ismertetünk, részben a kultúrafinanszírozás, részben kifejezetten a könnyűzenével összefüggő állami projektek köréből.

hvg.hu Itthon

Kóka zöldül, Katonát nem kérdezték

Kóka János gazdasági miniszter a kormány támogatásáról biztosította a Greenpeace mai kezdeményezését, és megsúgta, március 8-9-én az EU Energia és Éghajlatváltozás Csúcstalálkozón a magyar politikusok kiállnak a környezetbarát alternatív energia gondolata mellett. A Greenpeace kritikai észrevételként a mai, a Lánchidon tartott akcióján azt hangoztatta: szavak helyett végre tettekre lenne szükség.

Műértő

Modellválság kellős közepén? - I.

A rendszerváltással egyidősek a kultúrafinanszírozásról szóló viták. Sok, kevés, vagy semennyi államot? Kinek a dolga megteremteni a magánmecenatúra és a szponzoráció igazi kultúráját? Milyen mértékben vegyen részt a közönség a neki tetsző kulturális produktumok finanszírozásában? A posztszocialista kultúrafinanszírozás két modell között, régi megszokások fogságában őrlődik. Az áprilisi Műértő cikke a hvg.hu-n!

Kult

Egész pályás letámadás a vidéki színházaknál

Egy kaposvári '56-os színdarab betiltási kísérlete a legdurvább, de nem az egyetlen támadás, amit a jobboldal indított a vidéki színházak ellen. Az egymás után megüresedő direktori székeket Orbán Viktor hívei kerülgetik.