szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két irodalmi Nobel-díjas német író, Herta Müller és Günter Grass a fő vendége az idei lipcsei nemzetközi könyvvásárnak. Az esemény fő elismerését a Berlinben élő magyar író, Dalos György kapja.

Európa és a világ egyik legtekintélyesebb nemzetközi könyves seregszemléjére csaknem 40 ország - köztük Magyarország - több mint kétezer kiadóját várják március 18. és 21. között. A részvétel rekordnak számít a vásár történetében, s egyben azt is jelzi, hogy Lipcse kezd a világ legnagyobb könyvbemutatójának számító frankfurti könyvvásár riválisává válni. A növekedést jelzi, hogy a vásárt évek óta a Lipcse szélén épült modern vásárvárosban, 65 ezer négyzetméteren rendezik. A szervezők mintegy 1500 szerzőt és jóval több mint 100 ezer látogatót várnak az eseményre, melynek idén rendkívüli magyar vonatkozása is van.

Már korábban bejelentették, hogy a vásár fő díját a Berlinben élő magyar író, Dalos György kapja. Az írónak eddigi munkásságáért, elsősorban 2009-ben megjelent Der Vorhang geht auf - Das Ende der Diktaturen in Osteuropa (Felgördül a függöny - A diktatúrák vége Kelet-Európában) című, magyarul eddig kiadatlan könyvéért ítélték oda az európai népek közötti megértés díját. Az indoklás szerint a könyv pontosan és érdekfeszítően ábrázolja annak a folyamatnak a megindulását, amelynek során Lengyelország, Magyarország, Csehszlovákia, Bulgária, Románia és az NDK felszámolta a kommunista diktatúrát. A lipcsei könyvvásár egyébként is hagyományosan a közép-, a kelet- és dél-európai irodalmakat helyezi előtérbe.

Míg a frankfurti könyvvásár a világ legnagyobb üzleti eseménye, addig a lipcsei hatalmas olvasói közönséget befogadó, váró, sok kulturális programot kínáló fesztivál. A szervezők idén a fiatalok "meghódítására" helyezik a hangsúlyt, a tervek szerint számos olvasói rendezvényt Lipcse iskoláiban tartanak.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Egymillió dollár egy Superman-képregényért

Egymillió dolláros rekordáron kelt el internetes árverésen hétfőn a Supermant ábrázoló első képregény egy ritka példánya, amelyből már csak 100 van a világon.

MTI Kult

A hat legbizarrabb könyvcím

Féregvadászok, halálos robotok és náci kanalak is versengenek idén Nagy-Britannia legfurább irodalmi elismeréséért, a legkülönösebb címért odaítélt Diagram Díjért.