szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Matt Damonnak sikerült egy politikai témát a nagy filmfesztiválokon elvárható csillogásba csomagolni a Berlinalén: a hollywoodi sztárok közül ő érkezett elsőként a német fővárosba, ahol pénteken mutatták be a főszereplésével készült Promised Landot. A film egy kisváros küzdelméről szól egy gázkitermelő óriás ellen.

A rajongók a havazás ellenére is órákat vártak a 42 éves színészre a Potsdamer Platzon. A Berlinale-bemutatóra kritikusok szerint csak az vetett árnyékot, hogy a környezetvédelmi-politikai drámát az Egyesült Államokban már vetítik, így nem a német fővárosban ünnepelte világpremierjét.

A Gus Van Sant rendezésében készült filmben Matt Damon alakítja a gázkonszern képviselőjét, aki azért érkezik a kisvárosba, hogy rábeszélje az ott élőket, engedjék a céget fúrni a földjeiken.

Karaktere azonban nem várt ellenállásba ütközik, az emberek tiltakoznak, mert tartanak a cég által alkalmazni akart módszer, a fracking ellen.

"Nagy üzlet ez az Egyesült Államokban" - magyarázta Matt Damon a film sajtótájékoztatóján. A színész írta a Promised Land forgatókönyvét, az említett eljárást hosszasan tanulmányozta. "Nem akarunk ítéletet mondani, csak bemutatni, mi történik" - mondta. Eredetileg más elgondolásra akarták építeni a filmet: az amerikai identitásról szólt volna - árulta el. Végül a Promised Land az integritásról, az összetartásról és az önrendelkezésről szóló dráma lett, de szól a nagy cégek játszmáiról, a pénzről és az ügyesen elhintett félinformációkról.

Matt Damon beszélt arról is, hogy nagyon szereti a német fővárost, de örülne, ha Berlinnek a rangjához méltó nemzetközi repülőtere lenne, a maga részéről szívesen lemondana ugyanis a frankfurti átszállásokról.

Nemcsak a Promised Land bemutatóját tűzték ki a fesztivál első teljes napjára. Pénteken köszöntötték a Berlinalén Ulrich Seidl trilógiájának befejező darabját, a Paradies: Hoffnung című filmet. Ennek a résznek a főszereplője a 13 éves Melli - kritikusok máris kiemelték Melanie Lenz alakítását -, aki egy nyári fogyókúrás táborban beleszeret egy nála jóval idősebb orvosba.

A tavalyi velencei filmfesztiválon bemutatott második, Paradies: Glaube című részhez képest a mostani jóval "finomabb". Az előző filmnek különösen az a jelenete váltott ki felháborodást, amelyben az egyik szereplő egy kereszttel maszturbál. A Paradies: Hoffnungban egyáltalán nincsenek szexjelenetek, a kamasz Melli nem látható meztelenül, de még fehérneműben sem. A rendező tudatosan volt ilyen óvatos, elvégre kiskorúakról van szó - derült ki egy interjújából.

Emiatt tehát nem kellett aggódnia Dieter Kosslick fesztiváligazgatónak, az viszont fejfájást okozhat neki, hogy a seregszemle nyitófilmjét, Vong Kar-vaj zsűrielnök versenyek kívüli, The Grandmaster című kungfu eposza igencsak vegyes fogadtatásban részesült - a közönség és a kritikusok soraiban egyaránt. Kosslickot bírálták amiatt, hogy az idei Berlinalén túl kevés a világpremierek száma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!