szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két év szünet után újra színpadra állítják Magyarországon Moisés Kaufman brutális társadalmi drámáját: a mű gerincét egy megtörtént, homofób gyilkosság képezi.

1998, Laramie, Egyesült Államok. Matthew Shepardot minden különösebb ok nélkül agyonverik az utcán. A gyilkos egyetlen dologgal magyarázza tettét: a fiatalember homoszexuális volt. Az eset hatalmas port kavart, az újságok világszerte címlapon hozták a történetet, amely a hatalmas médiafigyelemnek köszönhetően melegjogi tüntetéssorozatot is elindított.

Moisés Kaufman drámaíró és társulata a gyilkosságot követően több mint kétszáz helyi lakossal készített interjút, majd ezek és a tárgyalás jegyzőkönyveinek felhasználásával készített sokkoló felolvasószínházi művet.

A Laramie-projekt című darab nem a gyilkosságot magát, sokkal inkább annak kiváltó okát, az idill mögött lappangó társadalmi feszültséget vizsgálja, rámutatva arra, hogy előítéleteink milyen szinten befolyásolják egyetemes igazságérzetünket.

A felolvasószínház műfajában a színészek begyakorolt beszédritmussal és időzítéssel, példánnyal a kézben olvassák fel a szövegkönyvet. A lecsupaszított, nyers előadásmód általában elemi reakciókat szül, így a felolvasószínházat joggal tartják a leghatásosabb kortárs műfajok egyikének.

A Laramie-projekt 2001-ben elnyerte az USA-ban a legjobb dráma díját és a darab rajongói szerint abban is közrejátszott, hogy az Egyesült Államok kormánya 2008-ban gyűlölet-bűncselekménynek nyilvánítsa a homofóbiát. A műből később filmadaptáció is készült, de a legkeresettebb továbbra is a színházi verzió maradt.

A Magyarországon Lengyel Anna rendezésében színpadra vitt darab március 10-én, vasárnap 19:00-kor látható az Óbudai Társaskörben.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!