szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Jobbik képviselője meglepőnek tartja, hogy a főpolgármester 4 millió 560 ezer forint prémium kifizetését javasolta a Madách Színház igazgatójának, miközben az intézmény csaknem 19 millió forint veszteséget halmozott fel. A Jobbik bejelentése után Tarlós István felfüggesztette a prémium kifizetéséről szóló határozatot.

A Jobbik hanyag kezelés miatt feljelentést tesz, mert törvénysértőnek tartja, hogy a Fővárosi Közgyűlés prémium kifizetését tette lehetővé a Madách Színház igazgatójának, miközben veszteséges az intézmény – jelentette be Volner János, a párt Budapestért felelős alelnöke keddi sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki politikus meglepőnek nevezte, hogy a főpolgármester 4 millió 560 ezer forint prémium kifizetését javasolta Szirtes Tamásnak az általa végzett jó munkáért. Szerinte a prémiumot nem lehetne törvényesen folyósítani, mivel az intézmény csaknem 19 millió forint veszteséget halmozott fel.

Volner János azt mondta, a városvezetés képes volt személyre szabott jogalkalmazásba kezdeni és megváltoztatni a javadalmazási szabályzatot, hogy kifizethesse az összeget. A Jobbik választ vár arra, hogy erre miért volt szükség. Abszurdnak tartja, hogy az igazgató – aki alapesetben évente 11,4 millió forintot keres – jogosult a pluszpénzre.

A Jobbik alelnöke jelezte: hanyag kezelés miatt büntetőfeljelentést tesznek a Fidesz–KDNP és az MSZP képviselői ellen, amiért megszavazták a vonatkozó előterjesztést.

Tarlós István főpolgármester Volner bejelentése után felfüggesztette azt a határozatot, amely lehetővé tette volna prémium kifizetését a Madách Színház igazgatójának. A főpolgármester azt is bejelentette, hogy a Fővárosi Közgyűlés a következő, szeptember végi ülésén újratárgyalja a Madách Színház vezetőjének prémiumára vonatkozó javaslatot.

A városvezető közölte, az önkormányzat jogászai még egyszer felülvizsgálják a kifizetés szabályosságát. Tarlós István utalt arra, hogy az ellenzéki párt sem az előző napi egyeztetésen, sem a testületi ülésen nem tett hasonló észrevételt.

Mint mondta, a javadalmazási szabályzatot a közgyűlés alkotta és jogában áll bármikor megváltoztatni, ráadásul semmibe nem ütközik a vezető teljesítmény honorálása. Hozzátette, a színháznak 2012-ben 49 millió forint közvetlen és 2,4 millió forint közvetett bevétele volt, továbbá 14,3 millió forint közvetlen és 56 millió forint közvetett kiadása.

A különbözet valóban 18,7 millió forint, csakhogy a Jobbik nem vette figyelembe, hogy az intézmény önkormányzati támogatása 10 millió forint volt, miközben 244 millió forint bérleti díjat szedett be. Másrészt az évek során a Madách 810 millió forint eredménytartalékot halmozott fel, amivel az ellenzéki párt ugyancsak nem számolt, amikor a veszteségességről beszélt – tette hozzá.

Tarlós István szerint a színházigazgatók teljesítményét képtelenség csak és kizárólag a pénzügyi helyzet alapján értékelni. A Madách folyamatosan teltházzal működik, nehéz oda jegyet vásárolni – emelte ki.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!